Nový stadion, který se nachází nedaleko rybníku Kníže, vznikl zastřešením původní otevřené ledové plochy. Dřevěná konstrukce střechy z lepených vazníků navozuje dojem obrácené lodi, která leží pod hrází velké vodní plochy. Uvnitř je vedle nového kluziště objekt se šatnami, restaurace a tribuna pro 500 sedících diváků. Z původního stadionu zůstala jen strojovna chlazení. Náklady na přestavbu stadionu byly proti původním předpokladům skoro o pětinu vyšší. Kvůli úsporám radnice rozhodla, že stadion nebude mít klimatizaci.
(ČTK) – Nový zimní stadion v Jičíně, který stál radnici skoro 110 milionů korun, nemá dost šaten a je v něm průvan. Po 15 měsících provozu stadionu to včera na tiskové konferenci konstatovali představitelé města. Nedostatek šaten by prý šel vyřešit přistavením mobilních buněk. Zamezení průvanu by si vyžádalo investici za 14 milionů korun, které však město zatím dát nechce.
Podle starosty Jiřího Lišky hokejistům ke spokojenosti chybějí minimálně dvě šatny. "Hokejisté mají představu řešit to mobilními buňkami. Dostavovat se ke stadionu nic nedá," řekl starosta. Až hokejistům skončí sezona, bude podle něj město problém řešit.
Kvůli úsporám radnice rozhodla, že stadion nebude mít klimatizaci. Pro zajištění přirozeného odvětrávání jsou dva rohy stadionu bez stěn. Otevřenými rohy však stadionem protahuje. "Že tam táhne, je pravda, ale takto to bylo vyprojektované," řekl místostarosta Vlastislav Matucha. Podle radního Ladislava Bryknera je uzavření rohů již vyprojektováno a jejich dodělání včetně nutné klimatizace by přišlo asi na 14 milionů.
Jako důležitější investici než klimatizaci město vidí pořízení nové strojovny chlazení. Při rekonstrukci se neměnila a její dožívající technologie je stará 40 let. V letošním rozpočtu má město 100.000 korun na projektovou dokumentaci na změnu chlazení.
Hala zimního stadionu poblíž rybníku Kníže má netradiční tvar. Připomíná obrácenou loď, její zastřešení tvoří dřevěné lepené vazníky opatřené titanzinkovou střešní krytinou. Střecha je směrem k řece Cidlině stažena až k terénu kvůli omezení hluku z provozu.
Náklady na přestavbu stadionu byly proti původním předpokladům skoro o pětinu vyšší. Většinu investice radnice hradila z úvěru 90 milionů korun. Z něj ještě zbývá splatit 75 milionů korun. Radnice nyní chce využít nižších úrokových sazeb z úvěrů na trhu a pro refinancování úvěru bude hledat novou banku. Radnice počítá, že by tím na úrocích do konce splácení v roce 2020 mohla ušetřit přes dva miliony korun.
Doplněno Stavbaweb:
Autorem architektonického návrhu rekonstrukce zimního stadionu, který připomíná obrácenou loď s kýlem, je architekt Miloš Mlejnek (BFB studio, s. r. o. Praha) a generálním projektantem Ing. Pavel Bejček – BBD, s. r. o. Praha.
Související články:
- Nový zimní stadion v Jičíně 8.11.2011
- KASPER CZ představil novinářům zimní stadion v Jičíně a nový unikátní dřevoobráběcí stroj 20.10.2011
- Rekonstrukce zimního stadionu v Jičíně 22.9.2010
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.