O titul Stavba roku Moravskoslezského kraje soupeří 35 objektů


Architekti, projektanti, stavebníci i majitelé přihlásili do soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2008 celkem 35 novostaveb i rekonstruovaných objektů, které byly dokončené a zkolaudované během loňského a předloňského roku. Více než polovina z přihlášených staveb je v Ostravě, informovala ČTK tajemnice projektu Martina Vorlická. Možnost přihlásit se do soutěže skončila v březnu. Výsledky budou oznámeny v polovině června na galavečeru v ostravském Divadle Antonína Dvořáka.


V Moravskoslezském kraji se soutěží o nejlepší stavbu už třetím rokem. Letošní ročník soutěže, která se koná pod záštitou hejtmana Jaroslava Palase, začal na začátku tohoto roku. Jejím hlavním cílem je seznámit laickou i odbornou veřejnost se současnou úrovní stavitelství a architektury v regionu.


„Není naším záměrem, aby tato soutěž byla vnímána pouze jako soutěž pro odborníky. Proto připravujeme pro širokou veřejnost možnost hlasování pomocí hlasovacích lístků nebo prostřednictvím internetu, kde budou všechny přihlášené stavby prezentovány. Snímky staveb budou uveřejněny rovněž na putovních výstavách a v tiskových médiích,“ řekl předseda krajské rady Svazu podnikatelů ve stavebnictví v Moravskoslezském kraji Pavel Ševčík. Veškeré podrobnosti o soutěži jsou k dispozici na internetových stránkách www.stavbamsk.cz.


Hodnotit se bude v pěti kategoriích, a to stavby občanské vybavenosti, bytové domy, rodinné domy, průmyslové stavby a dopravní, inženýrské a vodohospodářské stavby. Nejlepší stavby bude od března vybírat jedenáctičlenná porota, složená ze zástupců Krajské stavební společnosti při Svazu podnikatelů ve stavebnictví, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Obce architektů a představitelů kraje.


Odborná porota bude u přihlášených staveb posuzovat zejména celkový architektonický výraz a zakomponování stavby do okolního prostředí, kvalitu a jakost stavebních prací, vhodnost použití stavebních materiálů a výrobků, koncepční řešení stavby nebo originalitu a energetickou úspornost a vliv na životní prostředí. Záležet bude také na celkovém stavebně architektonickém výrazu díla, na kvalitě a jakosti stavebních prací nebo společenském poslání díla.


V loňském roce vyhrál Cenu Grand Prix římskokatolický kostel v Ostravě-Zábřehu, jehož autorem je brněnský architekt Marek Štěpán. Kostel sv. Ducha dostal hlavní cenu také v kategorii stavby občanské vybavenosti, kde se o první místo dělil s rekonstrukcí nádražní budovy v Ostravě-Svinově.

Zdroj: Zpráva ČTK 11.4.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*