Brněnský architektonický manuál – průvodce architekturou 1918-1945
Brno 11. října (ČTK) – Obdivovatelé funkcionalistické architektury Brna získali praktický nástroj pro plánování výletů. Odborníci pro ně zpřístupnili na internetu takzvaný Brněnský architektonický manuál, který nabízí vhodné trasy procházek a zároveň je zdrojem ověřených informací o stavbách i architektech. Součástí projektu financovaného z evropských fondů je také značení tras v ulicích, tištěná mapa a audioprůvodce namluvený brněnskými osobnostmi. Chystá se i tištěný knižní průvodce.
Projekt nemá v Česku ani v zahraničí obdobu, tvrdí jeho autoři. S myšlenkou přišel ředitel Domu umění města Brna Rostislav Koryčánek. Přípravy manuálu trvaly tři roky. Tým autorů zatím díky třímilionové dotaci z EU zpracoval slavné brněnské funkcionalistické období let 1918 až 1945. Manuál však má větší ambice.
"Od začátku počítáme s tím, že podobným způsobem pokryjeme celé období od poloviny 19. století až do současnosti. Další postup bude záležet hlavně na penězích," řekla dnes ČTK Petra Hlaváčková za tým autorů. Stávající databázi lze snadno doplňovat o další trasy a objekty.
V databázi je nyní bezmála 400 staveb s údaji o jejich přesné adrese a GPS souřadnicemi. Lidé si také mohou vyhledat praktické údaje o nejbližších zastávkách městské hromadné dopravy, památkové ochraně nebo zpřístupnění objektů pro veřejnost. Tým historiků umění a architektů zpracoval i stručnou historii většiny staveb, okolnosti jejich vzniku a životní osudy majitelů i architektů. Veškeré informace jsou dostupné ve třech jazykových mutacích – češtině, angličtině a němčině.
Zajímavostí jsou audionahrávky textů k jednotlivým objektům, jejichž režie se ujal Radovan Lipus. Záznamy namluvili herci brněnského HaDivadla Simona Peková a Cyril Drozda. Úvody k jednotlivým trasám namluvily osobnosti spojené s brněnskou kulturní scénou – například spisovatel Jiří Kratochvil, architekt Ivan Ruller, skladatel Miloš Štědroň nebo členky hudební skupiny Čokovoko. Audionahrávky lze poslouchat na internetu nebo stáhnout do přenosných zařízení a pustit si je při procházce u jednotlivých objektů.
Zatím Brněnský architektonický manuál nabízí devět základních stezek za funkcionalistickou architekturou. Vedou přes vilové čtvrtě, třeba Černá Pole, Žabovřesky a Masarykovu čtvrť, ale také kolem výstaviště, přes centrum i periferii na jihu města. Všechny stezky si mohou zájemci na internetu promítnout i na historické mapy Brna. Jednotlivé zastávky značí v terénu jen nenápadné kódy v dlažbě. Autoři předpokládají, že zájemci si informace o stavbě díky kódu vyhledají třeba internetovým prohlížečem v mobilním telefonu.
Turisté mají k dispozici také tištěné mapky. Na jaře 2012 vyjde i tištěný průvodce. Manuál se může stát důležitým nástrojem k popularizaci architektonického bohatství města Brna, věří autoři. V Brně mezi světovými válkami vznikla řada mimořádných staveb moderní architektury. Zanechali je zde například architekti Bohuslav Fuchs, Jindřich Kumpošt, Ernst Wiesner a Ludwig Mies van der Rohe, jehož vila Tugendhat je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. K dalším slavným stavbám patří hotel Avion, vilová kolonie Nový dům nebo areál výstaviště.
Související články:
Brněnský architektonický manuál
Je to fakt skvělý nápad :-) A jednoznačně se hodí při výběru kvalitního materiálu.
Zajímavé řešení s využitím kombinace cihel a hliníku, které nejen dobře vypadá, ale i plní praktické funkce, jako je regulace…
Jinak celkem uvažuji i já o jeho koupě protože není nikde psáno že je to jenom na stavbu nového domu.…
Skvélé řešení pro moderní bydlení! Kombinace černé fasády s chytrými pasivními chladicími technologiemi je odvážný, ale funkční krok.
Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze kombinovat estetiku s energetickou efektivitou a udržitelností. Supr!