Dlouholeté působení výrobců dřevostaveb a jejich klíčových dodavatelů spolu s osvětou v médiích a zájmem široké veřejnosti o moderní způsoby stavění a bydlení přináší v posledních letech ovoce. Podíl dřevostaveb na tuzemském trhu rodinných domů nepřetržitě roste a jeho výše se pomalu dostává na úrovně, běžné v zemích na západ a sever od našich hranic.
RNDr. Jiří Klíma z ÚRS Praha to dokládá i čísly: „Nárůst počtu dřevostaveb v posledních pěti letech je v České republice velmi markantní. Např. v případě počtu dokončených rodinných domů se jejich podíl (na celkovém počtu dokončených rodinných domů) znásobil z 1,46 % v roce 1997 na 6,97 % v roce 2010. Faktem je, že úrovně Spojených států a Kanady (60, resp. 70 %) v českém prostředí dosáhnout nelze, ale úrovně sousedního Rakouska nebo Německa (10, resp. 15 %) do budoucna dosáhnout, vzhledem ke skutečnosti, že Česká republika nepociťuje nedostatek dřevní hmoty, lze. Faktem ale je, že v oblasti realizace „dřevostaveb“ stále pokulháváme.“ [Autor: RNDr. Jiří Klíma, ÚRS Praha, zdroj: http://www.denik.obce.cz/clanek.asp?id=6505642] V jeho materiálu „Výstavba rodinných a bytových domů („dřevostaveb“) v ČR v letech 1997 až 2010“ analyzuje podrobně rozsah výstavby bytových a rodinných domů na bázi dřevostavby a uvádí, že v letech 1997–2010 bylo v České republice dokončeno celkem 6489 rodinných domů a 57 bytových domů se 473 byty, realizovanými formou dřevostavby. V tomto výčtu navíc chybí některé významné akce, dokončované v roce 2010 – například 120 bytů v projektu CUBBE Brno z roku 2009-2010, realizovaných společností RD Rýmařov, největším českým výrobcem dřevostaveb, který se úspěšně prosazuje i na dalších evropských trzích. Z pohledu ročních přírůstků lze konstatovat, že zatímco v roce 1997se dokončilo pouze 87 rodinných domů, pak v roce 2010 to bylo již maximum, tedy 1332 rodinných domů. Počet rodinných domů „dřevostaveb“ plynule v jednotlivých letech narůstal a hranici 1000 dokončených rodinných domů překonal v roce 2008.
Ilustrativní foto: MŠ Skalníkova Mariánské Lázně – autor projektu Masák & Partner, dodavatel dřevostavby: Ecomodula s.r.o.
Školka pro 42 dětí, s vlastní kuchyní a jídelnou je koncipována jako nízkoenergetická dřevostavba. Stavba se stala vítězem veřejného hlasování i odborné poroty v soutěži Dřevěná stavba roku 2011 v kategorii Realizované moderní dřevostavby.
Dřevostavby jsou obecně příznivé z ekologického a ekonomického hlediska. Nemalé peníze ušetří investor nejen samotnou stavbou dřevostavby, ale také bydlením v ní. Jednoznačná je zejména technologická převaha nad domy realizovanými klasickými technologiemi – dřevostavby jsou v evropských zemích v centru pozornosti všech inovačních lídrů a na trh vždy přináší ty nejaktuálnější trendy v oblasti materiálů, stavební biologie a životního cyklu celého objektu. Zákazníci oceňují i rychlost výstavby a smluvně zakotvenou cenu.
Trvale roste i spokojenost investorů s kvalitou a službami výrobců dřevostaveb. Řada českých firem se může pochlubit certifikátem DNK, značkou kvality, kterou svým členům uděluje zájmové sdružení předních výrobců a dodavatelů montovaných domů na bázi dřeva – Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD). Základním cílem certifikátu DNK je pomoci investorům z řad široké veřejnosti zorientovat se mezi výrobci dřevostaveb a najít takové, kteří kvalitu svých objektů nechali prověřit nad rámec zákonných předpisů, tedy přísněji, nezávislým certifikačním orgánem – v případě DNK je takovou institucí Výzkumný a vývojový ústav dřevařský v Praze. Pokud má firma právo používat označení DNK, může si být zájemce o dřevostavbu jistý, že na českém trhu nenajde výrobce, který by prošel přísnější kontrolou kvality. Vysokou spokojenost potvrzují i „tvrdá data“. Výzkum, který v roce 2012 prováděla mezi zákazníky jednoho z předních tuzemských dodavatelů dřevostaveb, firmy MS HAUS z Hradce Králové (člen ADMD a držitel certifikátu DNK), nezávislá společnost Sky Media, měřil známkou od 1 (nejvyšší) do 5 (nejnižší) spokojenost s bydlením v dřevostavbě od MS HAUS. Celkem se výzkumu zúčastnilo více než 65% respondentů, kteří v průměru využívají dřevostavbu necelé 4 roky, takže šlo o lidi, kteří už mají prověřenou zkušenost s výstavbou a bydlením v dřevostavbě. A výsledky? „Průměrná známka za naši stavbu byla 1,30, průměrná známka za bydlení v dřevostavbě MS HAUS pak 1,26. Z průzkumu také vyplynulo, že zákazníci jsou velmi spokojeni nejen se samotným domem, ale i s přístupem firmy.“, uvedl ing. Milan Schmiedt, majitel a jednatel společnosti MS HAUS.
Tuzemští výrobci nezůstávají jen u národních certifikátů kvality. „Naše firma vlastní kromě DNK i jeden z nejprestižnějších německých certifikátů kvality RAL, který je akceptován téměř v celé Evropě. Vysoká prestiž certifikátu RAL je dána mimo jiné tím, že zkušební orgán velmi pečlivě a přísně kontroluje vyřešení a proveditelnost veškerých detailů dřevostavby (napojení parotěsných zábran, řešení detailů v „mokrých" místnostech – koupelny apod., skladby stropních konstrukcí z hlediska kročejového útlumu atd.), kvalitu a vhodnost používaných materiálů a stejné prohlídky provádí i na stavbách dozorovaných firem. Dále sleduje i systém kontroly jakosti ve firmě a zodpovědnost konkrétních osob. “, dodal Jan Žídek, člen představenstva společnosti VS DOMY ze Vsetína. Společnost VS DOMY se navíc od roku 2012 může pochlubit i evropským certifikátem ETA, který ji dovoluje exportovat svoji produkci na evropské trhy.
Úspěchem je i skutečnost, že se podařilo usnadnit výstavbu nových rodinných domů na bázi dřevostaveb pomocí hypotečních úvěrů a dnes je jen na zákazníkovi, zda chce stavět dřevostavbu „za hotové“ nebo hypotečním úvěrem. Členové ADMD mohou navíc díky spolupráci s Českou spořitelnou nabídnout investorům atraktivní a výhodné podmínky při financování nové dřevostavby pomocí hypotéky.
Boom výstavby dřevostaveb na českém trhu se pozitivně odráží i na výsledcích firem, které se v segmentu dřevostaveb dlouhodobě angažují: Sádrovláknitým a cementovláknitým deskám FERMACELL se i v době propadu stavební produkce na tuzemském trhu v posledních letech mimořádně daří – v roce 2011 u nás Fermacell navýšil obrat o více než 36%, v letošním roce rostl obrat za prvních pět měsíců (proti stejnému období roku 2011) o téměř 35%. Míru úspěchu dřevostaveb jako svébytné a čím dál významnější branže v oblasti stavebnictví určuje i týmová souhra mezi výrobci a jejich partnery. Toho se drží i Fermacell: kvalita výrobků a lidí kolem něj pomáhala a pomáhá k úspěchu dřevostavbám, ty zase vrací svůj úspěch naší značce.
Aleš Pechtor a Pavel Ončo, Fermacell GmbH, o.s. Praha
Autoři pracují u společnosti Fermacell jako oblastní vedoucí prodeje
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…