Obnovu Velkého kina navrhnou týmy z Česka, Francie i Maďarska

(ČTK) – Budoucí podobu a využití zlínského Velkého kina navrhnou tři architektonické kanceláře z Česka, také tým z Francie, Slovenska a Maďarska. Zástupci šesti týmů, které postoupily do finále soutěže na obnovu kina, si v pátek 6. prosince objekt prohlédli. Celkem se do soutěže přihlásilo přes 30 kanceláří, také ze zahraničí, napříč Evropou, řekl dnes novinářům zlínský primátor Jiří Korec (ANO). Velké kino, které postavila v roce 1932 firma Baťa, je od roku 2016 kvůli problémům se statikou zavřené, město ho chce opravit.

Město zvolilo formu takzvaného soutěžního dialogu, kdy bude moci do podob návrhů zasahovat. Architekti se dnes při úvodním workshopu setkali také s památkáři, kino je památkově chráněné, i se statiky či zástupci zlínského filmového festivalu, jehož projekce byly v kině pravidelně.

Poté architektonické kanceláře začnou připravovat návrhy, které se budou postupně připomínkovat. Finalisty nevybrala porota podle konkrétních návrhů, ale jejich referencí a dosavadní práce na podobných projektech.

„Dívali jsme se, jak přistupují k objektům a rekonstrukcím, jestli byli inovační, jakým způsobem dávali moderní technologie. Naší vizí Velkého kina je, aby to byl objekt živý a abychom přilákali obecenstvo nejen během festivalového týdne,“ uvedl Korec.

Objektu by měla zůstat jeho základní funkce, nadále by v něm měl být kinosál s asi 800 místy využitelný ale i k dalším účelům. Vzniknout by měly další prostory, možností je například muzeum kinematografie, expozice s audiovizuálními prvky či virtuální realita.

Památkáři požadují, aby byla při obnově co nejvíce zachovaná původní konstrukce. Byla ve své době největší v republice. Kino je podle architekta města Ivo Tučka unikátní díky své velikosti, specifické svým konstrukčním řešením, jde o jednu z budov dominujících náměstí Práce. Původní kapacita hlediště dosahovala až 2270 míst, postupně se snížila na nynějších 1010 sedadel. Objekt byl však poškozen na války, špatnou údržbou i následným dalším zatížením.

Vítěz soutěže by mě být znám příští rok v září. Náklady na obnovu kina se podle primátora odhadují na 300 milionů korun.

Související články
Revitalizace Velkého kina ve Zlíně  5.12.2019
Soutěž na rekonstrukci Velkého kina ve Zlíně  13.9.2019

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*