Fotogalerie ke článku (10)



OC Šestka je prvním obchodním centrem na území Prahy 6.
Obchodní centrum Šestka
Adresa: Praha 6-Ruzyně, křižovatka Evropské ulice a Pražského okruhu nedaleko letiště Praha-Ruzyně, Terminál Jih
Developer: Tk development Czech
Investor: Europolis
Autoři: Milan Jirovec, Štěpán Valouch, Petr Nacházel, Tomáš Machovský, Ondřej Tuček / DNA architekti (dum architekti)
Koordinace a stavební část: Jakub Kašpar, Jaroslav Šulc, Viktor Holub, Jaroslav Pipek, Ondřej Schubert / dum konstrukce
Statika: Petr Haladej / STTAB, s. r. o.
Řízení stavby: Roman Vachta, Michal Kapoun / ARCADIS project management, s. r. o.
Generální dodavatel: GEMO Olomouc, s. r. o.
Termíny: projekt 2002-2006, realizace: 2005-2006
Plocha staveniště: 36 715 m2
Zastavěná plocha: 21 445 m2
Plocha s obchody: 18 000 m2 nákupní pasáž, 10 500 m2 hypermarket
Počet podlaží: 3 (2 podlaží prodejních ploch, 1 podlaží pro parkoviště na střeše)
Počet parkovacích míst: celkem 1130 (360 krytých parkovacích míst a 770 venkovních stání, umístěných na střeše OC)
Autor fotografií: Marek Novotný, Petr Krejčí
Konstrukčně je objekt navržen jako montovaný železobetonový skelet o modulu 12/17 m s předepínanými průvlaky a filigránovými stropy. Založení je provedeno na vrtaných pilotách opřených do únosné vrstvy břidlic. Svislá komunikační jádra a objekt vstupu, zakomponovaný do zemního tělesa, jsou konstruovány z monolitického pohledového betonu.
Zemní valy jsou nasypané z místní vytěžené zeminy do geotextilních obalů a doarmovány ocelovými sítěmi.
Severní a jižní fasáda jsou obloženy předsazenými dílci z perforovaného rovného plechu, čímž je ponechána čitelnost konstrukci objektu s rozhraním mezi opěrnými stěnami valů.
Rozhraní mezi betonovou střešní parkovací plochou a zelenými valy a svislou fasádou je navrženo jako integrovaná soustava svodidla a zábradlí z pozinkovaných plotových dílců.
Vnitřní dělicí konstrukce vymezující stávající hranice mezi jednotlivými nájemci jsou sádrokartonové. Trvale vymezené rozhraní mezi pronajímanou a veřejnou částí tvoří nosná geometricky přesně určená segmentová konstrukce (po 2 m), připravená pro bezrámové zasklení výloh nájemců. Přesný plynulý křivkový tvar vnitřku nákupní galerie je určen konstrukcí z ohýbaného alucobondu. Tento kontinuální pás slouží pro umístění reklam jednotlivých nájemců.
V rámci stavby byla vybudována kompletní inženýrská a dopravní infrastruktura lokality.
Obchodní centrum Šestka je nejenom prvním obchodním centrem na území Prahy 6, ale i první stavbou v rozvojovém území Ruzyně-Drnovská, nacházejícím se mezi pražským vnějším silničním okruhem a areálem letiště. Postupně zde, v sevření dopravních staveb, bude vznikat nová část města. Snažili jsme se nalézt smysluplné a nové principy pro pilotní objekt v území.
Jak by tedy centrum mělo vypadat a jak by mělo fungovat:
* Mělo by být úsporné a mělo by chytře hospodařit s místem, pozemkem i krajinou. Z toho důvodu jsme parkoviště umístili na střechu. V okolí objektu tak nevzniklo asfaltové pole — parkoviště, které by plýtvalo volnou krajinou a bylo jen další prázdnou plochou okolo města.
* Mělo by svou architekturou krajinu dotvářet. Proto jsme vytěženou zeminu ze stavby využili pro zahrnutí domu, a to jednak jako obvodový plášť, neboť okna jsou pro většinu nákupního centra nepotřebná, a jednak pro konstrukci nájezdových ramp.
* Mělo by být správně naplněno funkčními technologiemi, a přitom by jimi nemělo být pohlceno a obaleno. Proto je na střeše pět technologických plošin, které v sobě skrývají stroje produkující čerstvý vzduch a optimální teploty. Plošiny jsou vizuálně sjednoceny a uklidněny a zároveň akusticky odstíněny, tak aby neobtěžovaly okolí hlukem, výpary ani změtí trubek a strojů.
* Mělo by být návštěvníku srozumitelné a atraktivní. Do centra vedou dva jasně čitelné vstupy. Jeden pro automobilové návštěvníky, umístěný na střechu, druhý pro pěší, naskrz valem.
Plynulý pohyb návštěvníků se obtiskl do plánů galerie. Nakupující jsou vedeni prostorovou osmičkou, propojující obě patra budovy a lemovanou z obou stran jednotlivými obchody. Stejný princip utvořil tvar světlíku na hlavním náměstím galerie i tvar střešního vstupu.
Srozumitelné orientaci napomáhá vymalování únikových a provozních chodeb základním spektrem barev.
* Mělo by být v některých aspektech i magické. Dům, sevřený z boků valy s bezmála 45 tisíci kubíky hlíny, je z čel krytý děrovaným plechem — pouhou záclonou. Rozostřený obrys pak za záclonou dává tušit hrou světel a stínů rozhraní domu a valu, rozhraní prostoru a hmoty udusané zeminy.
* Mělo by umět s rozvojem území růst. Technologické plošiny na střeše bude možná jednou výhodné doplnit — podobně, na nohách konstruovanými konstrukcemi kancelářských či hotelových staveb.
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…