Odpočinková zóna Cidlina v Jičíně

(ČTK) – Architektonicko-krajinářskou soutěž na podobu odpočinkové zóny Cidlina v Jičíně vyhrál z devíti uchazečů uskupení architektů Teraza Mirská, Jiří Neuvirt, Klára Novotná a Karel Novotný z Hradce Králové. Tento tým by díky vítězství v soutěži měl pro město zpracovat i všechny stupně projektové dokumentace. Novinářům to řekl místostarosta Petr Hamáček (Sdružení pro Jičín). Náklady na vlastní vybudování odpočinkové zóny o rozloze kolem 7,5 hektaru město odhaduje na 40 milionů korun.

Zóna má vzniknout na dosud nevyužívaném území mezi sídlištěm Nové Město a řekou Cidlinou nedaleko průmyslových závodů. Přeměna lokality by měla být postupná a trvat by měla několik let. Město již v zóně vykoupilo potřebné pozemky a s firmou ČEZ vyjednalo přemístění vedení vysokého napětí. Vybudování zóny je důležité zejména pro lidi ze sídliště Nové Město, u kterého žádný park či veřejná zeleň nejsou.

V zóně Cidlina by měly podle návrhu Novotné vzniknout například vycházková trasa a park, herní místo pro děti, psí stezka, pumptracková dráha pro jízdu na kole, skatepark, odpočinková místa, grilovací koutky, trať pro in-line bruslení či kopec pro sáňkování.

Na druhém místě
v architektonické soutěži skončil návrh kanceláře Rehwaldt Landscape Architects z Prahy a na třetím návrh firmy HaskoningDHV Czech Republic z Prahy. Vítězný návrh i všechny ostatní návrhy si bude moci veřejnost prohlédnout u příležitosti zasedání jičínského zastupitelstva ve Valdštejnském zámku 18. září.

Před květnovým vypsáním architektonické soutěže vedla radnice různými formami diskuzi s obyvateli města. Součástí zadávacích podmínek soutěže byly například i názory občanů, včetně anonymizovaných příspěvků na sociálních sítích.

Do budoucna město počítá s propojením dvou ulic na protilehlých stranách zóny. Výstavba komunikací pro automobilový provoz zatím v plánovaném čtyřicetimilionovém rozpočtu zahrnuta není.

Architektonické soutěže město Jičín v minulých letech uspořádalo na podobu mateřské školy Máj a na přeměnu bývalých kasáren na obytnou čtvrť. Právě příprava areálu kasáren pro novou výstavbu patří mezi současné priority města. Náklady na vybudování infrastruktury v lokalitě město odhaduje na 200 milionů korun.

Doplněno Stavbaweb:

Web soutěže: http://mobilita.jicin.cz/cidlina/.
Informace o historii soutěže najdete i na stránkách mujicin.cz: Odočinková zóna Cidlina

Související články:

Odpočinková zóna Cidlina  – Město vypsalo architektonicko-krajinářskou soutěž na podobu odpočinkové zóny  8.3.2019
Odpočinková zóna Cidlina  – Město vypíše architektonicko-krajinářskou soutěž o návrh na podobu odpočinkové zóny  5.12.2018


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*