Olověný Dušan 2020

Spolek posluchačů architektury již po sedmadvacáté pořádal soutěž Olověný Dušan, při které odborná nezávislá porota hledá v kategoriích design a architektura nejlepší projekty a ateliéry na Fakultě architektury ČVUT za zimní semestr. Po jubilejním 25. ročníku v budově Federálního shromáždění a 26. ročníku v CAMPu, při kterém se Dušan seznámil i s dalšími studentskými spolky a soutěžemi, jsme jako organizátoři chtěli pokračovat a překonávat předešlé ročníky. Na 5. 3. 2020 jsme zamluvili multifunkční sál DOX+.

Téma zvenku – dovnitř – ven si kladlo jasný cíl: vyslechnout komentář poroty a pustit se do intenzivních debat o výuce na škole. Možná ale letos největší zpětnou vazbu dostal Spolek a Olověný Dušan samotný a možná právě on zaslouží intenzivní debaty o formě a obsahu. Už během organizace nás jako pořadatele zklamávalo, jak přes velké množství práce nemáme čas na úvahy o předání zpětné vazby škole a jejím studentům. Některé podněty ze strany poroty naše myšlenky potvrdily. Tři dny před galavečerem jsme zjistili, že diváci a většina poroty nepřijdou. V jistou chvíli jsme tak měli chuť celou akci odříct.

Celý galavečer začal nástupem členů Spolku posluchačů architektury, kteří divákům představili možná trochu překvapivá fakta o Fakultě architektury a o soutěži Olověný Dušan samotné. Moderátorské duo Anna Blažková a Kuba Klouzek pak postupně představili každého člena. Všichni účastníci byli pak odkázáni na stránky olovenydusan.cz, kde byla připravena anketa s jednoduchou otázkou: V čem může být Olověný Dušan lepší? Dotazník je stále aktivní a i Vy se do něj můžete zapojit.

Nechtěli jsme však, aby zpětná vazba od všech k Dušanovi a k nám překryla ocenění nominovaných a vítězů a zpětnou vazbu ke škole. Tradičně tříčlenné designérské porotě předsedala Eva Eisler, dalšími členy byli Vít Jakubíček a Oldřich Sládek. Architektonickou porotu letos tvořili Alena Mičeková (předsedkyně), Pavel Nasadil, Emil Přikryl, Jana Kostelecká, obor Krajinářská architektura pak zastupovala Eliška Černá.

Následovala kategorie Design. Porota ze dvou nominovaných ateliérů a šesti nominovaných jednotlivců nedokázala-nechtěla vybrat ani jednoho vítěze.

V kategorii architektura už porota byla v hledání vítězů úspěšnější. Z šesti nominovaných ateliérů a sedmi nominovaných jednotlivců vyhrál už druhý ročník v řadě ateliér Císler, se zadáním Commoning, kde prozkoumával téma družstevního bydlení se společnou pracovní náplní v programu domu. Porota ocenila upřímnost, pravdivost a radost, která se jim postupně odkrývala, a o to více její esenci oceňovali.

Z jednotlivců získalo Olověného Dušana duo Anežka Vonášková (obor krajinářská architektura) a Jakub Daniel (architektura a urbanismus). Zadání Florencie, Parco delle Musse, ve kterém navraceli kulturně bohaté město svým občanům za pomoci odkazování na antické tradice. V tomto propojení krajinářské architektury a architektury viděla porota vybočení oproti ostatním návrhům i přístupům.

Výstava vítězných a nominovaných prací bude probíhat 9. – 22. 3. v přízemí Fakulty architektury ČVUT
a zveme vás, abyste se na ní přišli podívat a řekli nám svůj názor.

www.facebook.com/spolekposluchacuarchitektury
spa-fa.cz

tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*