Oprava Zdíkova paláce se posouvá, otevřen bude i přes sezonu

(ČTK) – Plánovaná rekonstrukce jedné z nejcennějších románských památek ve střední Evropě, Zdíkova paláce v Olomouci, se posouvá. Původně se počítalo s tím, že začne v červenci, nastaly však problémy s výběrovým řízením. Firma, která jej vyhrála, před podpisem smlouvy odstoupila, běží tak nové výběrové řízení, řekl ČTK mluvčí Muzea umění Tomáš Kasal. Románský biskupský palác, který tvoří jeden turisticky atraktivní celek s Arcidiecézním muzeem, tak bude otevřený po celou sezonu.

Podle Miroslava Kindla z Muzea umění se se stavbou začne nejdříve letos v říjnu, spíše však zahájení odhaduje na listopad nebo prosinec. „Při výběrových řízeních se to stává, problém to není. Odložení o několik měsíců je zatím nepodstatné. Zdíkův palác tak bude po celou sezonu otevřený a to až do konce září. V případě hezkého počasí ho necháváme otevřený i během října,“ řekl dnes ČTK Kindl.

Plánovaná oprava Zdíkova paláce na Václavském náměstí by měla v budoucnu návštěvníkům zpřístupnit i dosud uzavřená místa. Rekonstrukce, která je financována z rozpočtu ITI olomoucká aglomerace, se uskuteční podle návrhu architekta Jana Šépky a vyjde na 50 milionů korun. Vzniknout by měla například nová expozice v podkroví kapitulních budov, kde se návštěvníci seznámí s architektonickým a chronologickým vývojem svatováclavského návrší v Olomouci, jednoho ze tří nejdůležitějších návrší, které město formovaly a dodnes formují. Nová vestavba se vůči původní architektuře má přitom vymezit materiálem – sklem, betonem a ocelí, které se ve středověku nepoužívaly.

Vznik románského biskupského paláce, dříve známého jako Přemyslovský palác, souvisí s výstavbou kostela sv. Václava, který založil na počátku 12. století olomoucký kníže Svatopluk. Stavbu dokončil olomoucký biskup Jindřich Zdík, jedna z nejvýznamnějších osobností českých dějin 12. století, který je pokládán za syna kronikáře Kosmy. V sousedství kostela si nechal postavit reprezentační palác, k němuž přiléhala menší křížová chodba obdélníkového půdorysu a kapitulní dům určený pro společný život kněží. Palác byl poté několikrát přestavován.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.
muo: Románský biskupský palác
Památkový katalog NPÚ: Přemyslovský palác
Wikipedie: Zdíkův palác

Související články:
Rekonstrukce Zdíkova paláce v Olomouci  3.6.2020
Přestavba Zdíkova paláce v Olomouci  11.9.2018

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*