Ostravica

(ČTK) – Léta nevyužívané chátrající prostory ostravského obchodního domu Ostravica pozvolna ožívají. Dělníci nyní objekt vysoušejí a připravují na rekonstrukci. Veřejnosti se znovu otevře asi už příští rok, i když jen provizorně. Prostor dostane hlavně kultura. V budoucnu by vzniklé kulturní centrum měly doplnit i komerčnější projekty jako hospoda, kino či umělecká škola. Novinářům to řekl koordinátor projektu Daniel Zeman.

První kulturní akce se v budově, kterou investor nechal i provizorně upravit tak, aby nikomu z návštěvníků nehrozilo nebezpečí zranění, měly konat už letos. Po právní a administrativní stránce se to ale nepodařilo.

„Intenzivně pracujeme na tom, abychom stavebnímu úřadu obvodu Moravská Ostrava Přívoz doložili příslušnými dokumenty, že prostory v objektu Ostravice Textilie, v nichž by se kulturní akce měly konat, jsou bezpečné,“ řekl už dříve Zeman. Podle něj úřady požadují především stavebně-technický posudek a požárněbezpečnostní analýzu.

Vedoucí odboru stavebního řádu a přestupků centrálního ostravského obvodu Jiří Kozelský ČTK potvrdil, že s vlastníkem budovy je v kontaktu. „Vlastník byl vyzván k provedení řady prací, jejichž cílem bylo zajistit stavby tak, aby neohrožovaly okolí a nehrozilo další zhoršování již tak špatného stavebně-technického stavu budov,“ uvedl. Podle něj teď technický stav budov neumožňuje, aby byly užívány.

Mělo by se to ale změnit. Podle Zemana potrvá přibližně čtyři roky, než se do budov naplno vrátí život. Je ale podle něj možné část jedné budovy, ve které se nachází legendární centrální schodiště, využívat pro kulturní akce. V kulturním centru se počítá s pořádáním divadelních představení, koncertů, projekcí a výstav. Například Irma Kaňová tam nafotila sérii fotografií. Pořadatelé festivalu Move fest zase natáčeli taneční film Luxury Memories.

Podle Zemana by v budoucnu mělo v budovách vzniknout kulturní, vzdělávací, společenské i zábavní centrum. „Chceme ale jít jinou cestou. Chceme, aby komerční prostory jako restaurace, kino či umělecká škola pomohly financovat provoz kulturního centra. To by se pak nemuselo bát toho, kde vezme peníze na energie či nájem,“ řekl Zemana. Do projektu chce zapojit i veřejnost. „Ostravica přežila právě díky zájmu lidí. Věřím že i díky němu se nám podaří tuto starou dámu postupně resuscitovat,“ řekl.

Fasádu chátrající ostravské Ostravice zdobí velký portrét

(ČTK) – Fasádu chátrajícího obchodního domu Ostravica-Textilia v Ostravě zdobí nově rozměrný portrét. Malbu Madona na Ostravici vytvořil o víkendu americký pouliční výtvarník Nils Westergard. Vznikla na fasádě objektu D za méně než 30 hodin. ČTK to řekla mluvčí projektu Ostravica 2020 Michaela Vávrová. Projekt si klade za cíl nevyužitou budovu oživit.

„Když Nils slyšel o osudu Ostravice, která se z luxusního módního domu přeměnila na ruinu a po letech chátrání v ní usilujeme o vznik kulturního centra, přišel s nápadem, že na fasádě vytvoří malbu Madony Ostravice. To mě nadchlo, protože právě to je příklad umění, které chceme v Ostravici podporovat,“
dodal koordinátor projektu Daniel Zeman.

Westergard do Ostravy přicestoval vlakem z Amsterdamu v pátek malbu vytvořil během víkendu. „Aniž bych to dopředu plánoval, výsledná malba je mnohem větší, než jsem původně zamýšlel. Vytvořil jsem ji v rekordním čase a rád bych ji věnoval všem Ostravanům, kterým osud Ostravice není lhostejný,“ řekl autor.

Podle Westergarda se zřejmě jedná o největší streetartové dílo v Česku a současně o druhé největší dílo, které kdy vytvořil. To první se nachází v New Yorku a na výšku měří 30 metrů. „Nilsovy malby jsou ve světě populární a objekty, na nichž vznikly, se dostaly na kulturní mapu a staly se mezi místními lidmi i turisty vyhledávanými místy. Věřím, že toto bude i příběh Ostravice,“ dodal Zeman.

Westergard je streetartový umělec a filmový tvůrce s americko-belgickými kořeny. Žije v Richmondu v USA. Ve 14 letech začal vytvářet graffiti, nyní maluje technikou stencils (malování přes šablonu). Ve svých streetartových dílech se zaměřuje na zpodobňování lidí. Zachycuje obličeje v různých pozicích, obvykle v černobílých barvách. Westergardovy malby najdeme například v Sydney, Melbourne, Berlíně, Londýně a dalších metropolích světového streetartu.

Doplněno Stavbaweb:
Historie objektu v datech
Na Stránkách Facebook / Módní dům Ostravica-Textilia naleznete jak historický vývoj MD Ostarvica, tak i veškeré aktuální informace.
Podrobné informace nejen o historii obchodního domu Ostravica – Textilia najdete i na stránkách MS stavby.
Petici za zachování tří ostravských historických budov, které tvoří celek zvaný Ostravica-Textilia najdete ZDE.
Vývoj kauzy Módního domu v posledních měsících najdete např. na stránkách deník.cz.
ČT 24: Dům Ostravica ožívá. Fasádu ozdobila streetartová Madona 

Související články
naleznete ZDE.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*