Ostravský Dům umění se změní v moderní evropskou galerii

Ostravský Dům umění by se měl během pěti let změnit v moderní evropskou galerii. Památkově chráněná budova v centru města se dočká v příštím roce celkové rekonstrukce. Moravskoslezský kraj počítá také s její dostavbou za stovky milionů korun. Galerie výtvarného umění v Ostravě by tím získala výstavní prostory, které dlouhodobě postrádá. ČTK to řekl ředitel galerie Jiří Jůza.

Ostravská galerie výtvarného umění se podle něho dlouhodobě potýká s nedostatkem místa pro vystavení uměleckých sbírek. V depozitářích uchovává asi 25.000 exponátů, v sálech Domu umění jich ale může vystavit zhruba stovku. „To je skutečně tristní. Dům umění je navíc ve velice špatném stavu – je potřeba opravit základy, obvodové zdi i střechu,“ dodal Jůza.

Moravskoslezský kraj, který galerii zřizuje, chce s rekonstrukcí celé budovy začít v příštím roce. Dům umění by měl získat kvalitní depozitáře pro uložení vzácných děl, kavárnu i prostory pro odpočinek návštěvníků. Výstavní prostory se tím ale nezvětší, proto kraj plánuje budovu dostavět s pomocí evropských dotací, řekl ČTK hejtmanův náměstek Petr Adamec.

Právě dostavbou Domu umění se zabývalo osm desítek studentů architektury na Vysokém učení technickém v Brně. Architektonický návrh budovy zpracovali ve svých bakalářských pracích formou soutěže. Všechny návrhy jsou do 27. září vystaveny v Domě umění i v galerijní Nové síni v Ostravě-Porubě. „Pro galerii jsou studentské práce podnětem a mohou pomoci v přípravě zadání pro případnou architektonickou soutěž na dostavbu Domu umění,“ řekl ČTK kurátor výstavy Petr Beránek.

Podle Jůzy by dostavba Domu umění měla splňovat všechny rysy moderní evropské galerie 21. století. „Vedle prostor pro pořádání náročných výstav by v ní měl návštěvník najít informační, odpočinkové i výukové centrum. Chybět by neměly prostory pro školy, rodiny s dětmi, seniory i handicapované lidi, kteří chtějí aktivně konzumovat výtvarné umění,“ řekl ČTK.

Zdroj: Zpráva ČTK 9.9.2008

Doplněno Stavabweb:
Definitivní plány na výstavbu Domu umění vypracovali František Fiala a Vladimír Wallenfelse, na základě kterých stavitel R. Kaulich stavbu provedl, a která byla 13. května 1926 slavnostně otevřena. Pražští architekti, žáci J. Kotěry a J. Gočára, vyprojektovali budovu pokrokového puristického vzhledu, akcentující velké plochy cihlové stěny. Její jedinečné postavení v dobové architektuře spočívá zvláště v použití lucernového osvětlení velkých sálů, které zajišťuje ideální přístup denního světla k vystavovaným předmětům, jak to i můžeme pozorovat v nezměněné podobě do dnes. (Zdroj: www.galerieostrava.cz)

adresa:
Jurečkova 9, 702 00 Ostrava 2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*