(ČTK) – Pražský magistrát koupí od dopravního podniku pozemek, aby mohl ozelenit křižovatku Malovanka, která je součástí tunelového komplexu Blanka. Smlouvu o smlouvě budoucí dnes schválili pražští radní. Bez ní by nebylo možné vydat stavební povolení pro stavbu konstrukcí pro popínané rostliny. Kolem ústí tunelu mají zmírnit hluk a emise. Cenu pozemku smlouva neuvádí.
Autorem projektu je Jiří Opočenský z atelieru OV – A (doplněno Stavbaweb).
Konstrukce zelených stěn je založena na nových základových konstrukcích, případně v některých místech je využito stávajících základových konstrukcí či železobetonových opěrných stěn, do kterých jsou nové konstrukce kotveny chemickými kotvami. Do základových konstrukcí jsou kotveny ocelové válcované nosníky IPE, které slouží k přenášení zatížení od vlastní tíhy zelených stěn a od zatížení větrem a sněhem. Dle výšky zelených stěn dosahují nosníky délky až 12 metrů. Mezi nosníky budou umístěny ocelové koše, které ponesou zeminu případně kamenivo s rostlinami. Z použitých druhů rostlin například hedera helix požaduje kamenivo, zatímco rostlina lonicera henrii, nikoli. Volba rostlin je závislá i na umístění z důvodů rozdílných požadavků stupně oslunění. Závlaha bude prováděna automaticky řízeným závlahovým systémem. |
Křižovatka Malovanka leží v místě napojení Strahovského tunelu na tunelový komplex Blanka. Za odhadem 48 milionů korun v ní firma vybuduje stěny z ocelových profilů vyplněné ocelovou sítí, v níž porostou popínavé rostliny. Stavba má začít ve druhém pololetí tohoto roku.
Řešení situace si vyžádalo vedení Prahy 6, které spolu s občanskými sdruženími upozorňovalo na ekologickou zátěž u ústí tunelu Blanka. Zeleň má zmírnit hlukové i emisní znečištění.
Tunel Blanka je součástí městského okruhu, jeho výstavbu zahájila někdejší politická garnitura v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS). Proti původním předpokladům se práce prodražily zhruba o šest miliard korun. Stále se také odsouvá termín jeho otevření, posledním důvodem jsou navlhlé kabely, které bude nejspíš třeba vyměnit.
Doplněno Stavbaweb:
Studii na zkrášlení a zatravnění Malovanky od architektů Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha koupila Městská část Praha 6 a nechala ji od těchto architektů rozpracovat.
Studie projektu vznikla již v roce 2010 v rámci výstavy "Městské zásahy" – kdy úkolem architektonických týmů bylo najít konkrétní místo veřejného prostoru v pražské městské zástavbě, které je z jejich pohledu problematické a architektonickým zásahem změnitelné k lepšímu.
O co jde? Na výstavě s názvem Městské zásahy Praha 2010, která se konala na jaře v uměleckém centru DOX, dva mladí studenti architektury, Jiří Opočenský a Štěpán Valouch, prezentovali svou vizi zkrášlení a zatravnění Malovanky. Jejich návrh počítal s visutým parkem přímo nad křižovatkou, parkovými náměstíčky a lávkami pro pěší. Mezi lávkami by měla být napnuta síť, obrostlá břečťanem a psím vínem, které by tlumily hluk dopravy.
Jedna z variant zatravnění stavby počítá i s dutými pilotními sloupy, které by měly celý komplex zeleně a visutých lávek podpírat. V jejich útrobách by mělo vést schodiště pro zahradníky, kteří by tak touto cestou měli přístup k zeleni, rostoucí na výše zmíněné síti.
Podrobnosti projektu ve formátu PDF naleznete zde.
Studii si také můžete prohlédnout na stránkách autorů – atelieru OV – A.
Související články:
- Praha připravila první etapu stavby Zelená Malovanka 20.3.2014
- Zelená Malovanka 24.5.2012
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,