P/Rezidentské rezidence

Mezinárodní studentská soutěž Xella pod záštitou prezidentky SR paní Zuzany Čaputové na téma „P/Rezidentské rezidence“, vyhlášená v roce 2019, která měla za cíl přinést nápady a inspiraci pro potenciální realizaci obnovy prezidentské vily na bratislavském Slavíně, se dočkala oficiálního slavnostního předávání cen. Tři vítězné návrhy a tři nositelé speciální odměny se sešli, aby si převzali ocenění, které je nejen užitečnou referencí pro budoucí kariéru architekta, ale také obohacením o vzácné zkušenosti z práce na unikátním projektu.

Předávání cen v jubilejním 25. ročníku soutěže se kvůli pandemické situaci muselo odložit o více než rok, ale odměnou vítězům byla adekvátní ocenění, které věnuje vyhlašovatel soutěže, společnost Xella CZ a Xella Slovensko. Vítězná práce získává 4000 EUR,2. cena je 2 000 EUR a 3. cena je honorována částkou 1 000 EUR. Vítězové získávají i předplatné odborných médií z oblasti architektury a stavitelství.

Vyhodnocení soutěže „P/Rezidentská rezidence“
Porota ve složení Juraj Benetin (předseda), Jakub Cigler, Juraj Hantabal, Ľubomír Králík, Peter Moravčík, Imrich Pleidel, Peter Richtárik, Miroslav Stach a Lucie Štasselová vybírala z 56 odevzdaných prací tří vítěze a udělila také tři speciální odměny projektům, které porotu zaujaly svým originálním provedením nápadu.

Zasedání poroty trvalo celkem dva hodnotící dny, ve druhé fázi se k porotě složené z architektů přidala i porota expertů z Kanceláře prezidenta SR a Odboru diplomatického protokolu MZV SK, jejichž čestná funkce v soutěži spočívala v diskusi s porotou v kontextu bezpečnosti a protokolárních záležitostí prezidentské rezidence.

„S porotou jsme si určili několik základních kritérií, zejména reprezentativnost směrem dovnitř země, kterou jsme si definovali tak, že návrh by měl být malým, kvalitním a ohleduplným objektem pro malou a kvalitní zemi. Zároveň není třeba zapomínat, že je to objekt, ve kterém se má bydlet, proto jsme se snažili najít takový návrh, aby fungoval pro prezidentský úřad jako oblíbené místo pro život,“ říká Juraj Benetin, předseda poroty 25. ročníku soutěže.

Vítězné návrhy:
1. cena: David Husár, Stavební fakulta STU v Bratislavě, vedoucí práce: Ing. arch. Pavol Paňák
2. cena: Bc. Robert Provazník, Stavební fakulta STU v Bratislavě, vedoucí práce: Ing. arch. Zuzana Nádaská, PhD.
3. cena: Samuel Cigler a Matěj Hoffmann, Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Praha

Porota udělila i odměny:
1. odměna: Bc. Petra Jablonická, Bc. Jana Kubicová, Bc. Matouš Hudec, Fakulta architektury a designu, STU Bratislava, vedoucí práce: Ing. arch. Martin Kusý
2. odměna: Kateřina Košutová, Fakulta architektury, České vysoké učení technické, Praha, vedoucí práce: doc. Ing. arch. Zdeněk Rothbauer
3. odměna: Bc. Tomáš Perďoch, Fakulta architektury a designu, STU Bratislava, vedoucí práce: Ing. arch. Pavol Paňák

Specifický prostor – vysoké nároky
Cílem projektu bylo přinést inspiraci pro to, jak by mohla v budoucnu vypadat prezidentská vila. Tato stavba má velmi specifické nároky, protože i prezident je rezident, to znamená, že vila musí mít adekvátní reprezentativní funkci, ale zároveň poskytovat útočiště, soukromí a bezpečnost hlavě státu. „Při pohledu na prezidentské bydlení ve světě se naskýtá i otázka – jak do architektonického projektu zakomponovat i národní rovinu a přinést unikátní design. Smutné je, že prezidentská vila na bratislavském Slavíně dosud neprošla rekonstrukcí, býval v ní zatím jen jeden slovenský prezident a od té doby víceméně chátrá. Proto jsme si vilu vybrali jako objekt pro zadání studentské soutěže, jako výjimečné zadání pro výjimečný jubilejní 25.ročník. Vítězné práce tak mohou jednoho dne napomoci k přijetí rozhodnutí o možnostech dalšího využití stávající budovy a dané lokality,“ říká doc. Ing. arch. Ľubica Selcová, PhD., odborná garantka soutěže z Fakulty architektury a designu STU.

Rezidence pro protokolárně nejvýše postaveného představitele Slovenské republiky má být po dobu trvání funkčního období prezidenta jeho domovem a místem, kde se bude cítit komfortně a bezpečně. Zároveň musí splňovat protokolární a reprezentativní atributy pro formální i neformální setkání. Měla by respektovat Genia loci dané lokality a naplňovat požadavky její účelnosti, funkčnosti a estetiky.

Slavnostní oceňování odloženo
„Těšíme se, že jsme mohli 25. ročník, který zasáhla pandemie, slavnostně uzavřít. Vítězové si zaslouží uznání. Obecně můžeme říci, že letošní ročník byl velmi plodný, co se týká nápadů a jsme velmi rádi, že soutěž stále vzbuzuje u mladých nadějných architektů zájem. Z našeho pohledu má stále význam přinášet nové úhly pohledu do současné architektury,“ říká Ing. Peter Markovič, generální ředitel společnosti Xella, vyhlašovatele soutěže.

podle podkladů společnosti Xella

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*