Pamětní místo Brány borců ve Štruncových sadech

Nové Pamětní místo Brány borců před stadionem ve Štruncových sadech má od září město Plzeň. Památník je bezbariérově přístupný a navazuje na okolní terén. Nachází se v místě původních tribun, tzv. valů. Stavba, jež si vyžádala náklady ve výši 1,87 milionu korun bez DPH, se budovala čtyři měsíce, od dubna do září letošního roku.

„Město Plzeň prostřednictvím magistrátního odboru správy infrastruktury nechalo vybudovat nové pamětní místo, které se skládá ze třech oblých betonových stěn kruhového půdorysu. Ten navazuje na základní princip hry a současně staví na stejnou úroveň všechny přítomné části. Na třech stěnách po obvodu se zobrazují různé části klubového – sportovního života. Fanoušci – historie – současnost, respektive fanoušci – klub – hráči,“ vysvětlil první náměstek primátora Roman Zarzycký.

Betonové stěny z hrubého pohledového betonu jsou osazeny perforovaným plechem. Větší otvory znázorňují městský znak, logo klubu, které je použité na fasádě nového stadionu, a obrys původní Brány borců jako symbolu fanouškovské základny. Menší otvory v pravidelném rastru umožňují postupné osazování kovových destiček s popisy událostí, profily hráčů atd. Každá stěna má ze zadní strany perforovaných plechů nalepené LED pásky pro nepřímé nasvětlení panelů. Jak materiál, tak barevnost odkazuje na fotbalový stadion.

„Za podobou památníku stojí architekt stadionu ve Štruncových sadech Daniel Němeček společně se zástupcem fanoušků Lukášem Kellnerem, zaměstnancem Fakulty designu a umění Západočeské univerzity v Plzni. Studenti této fakulty byli do realizace rovněž zapojeni. Děkujeme také zástupcům FC Viktoria Plzeň, kteří napomáhali s výběrem obsahu kovových destiček a dodáním potřebných podkladů pro jejich výrobu,“ doplnila Karolina Fric z Odboru správy infrastruktury Magistrátu města Plzně.

„Z mnoha variant možných řešení, které jsem předložil, byla vybrána varianta, která nemá finální podobu, ale naopak tvoří jen jakýsi podklad, rámec, pro budoucí doplňování a změny. Místo začne žít svým vlastním životem a ideálně by mělo sloužit nejen jako prostor pro vzpomínky, ale také jako místo setkávání a plánování budoucích akcí,“
vysvětlil architekt Daniel Němeček.

Fotbalový klub Viktoria Plzeň připravil při této příležitosti pro fanoušky zajímavou akci – uvedení legend na Pamětní místo Brány borců a s tím spojenou autogramiádu Františka Plasse a Pavla Horvátha. „Oba patří k největším postavám naší klubové historie a budou mít na Pamětním místě svoji destičku. Jsme rádi, že se nám podařilo uspořádat unikátní společnou autogramiádu těchto legend, na kterou jsme nachystali i speciální limitovanou edici podpisových karet,“ říká mluvčí FC Viktorie Plzeň Václav Hanzlík.

Akce se uskutečnila v pondělí 16. září v rámci předzápasového programu před ligovým zápasem mezi fotbalovou Viktorií a Jabloncem.
Na Pamětní místo Brány borců bylo v pondělí slavnostně uvedeno 11 velkých hráčských či trenérských jmen. Další jména budou přidávána postupně v následujících letech.

tisková zpráva

Související články:
Rekonstrukce stadionu Štruncovy sady  12.1.2017
Oprava fotbalového stadionu ve Štruncových sadech 28.5.2015
Stavba jižní části tribuny na stadionu ve Štruncových sadech je hotova 18.12.2014
Venkovní výstava k historii městského stadionu ve Štruncových sadech 19.8.2013
Fotbalový stadion Štruncovy sady 30.1.2013
Štruncovy sady v Plzni se mění na relaxační areál 28.6.2012
Relax centrum Štruncovy sady 1.8.2011
Štruncovy sady v Plzni 28.3.2011


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*