Před 125 lety se narodil architekt Jan Zázvorka

Praha 20. května (ČTK) – Architekt Jan Zázvorka po sobě zanechal celou řadu povedených realizací, z nichž nejslavnější je Národní památník na Žižkově. Žák Jana Kotěry byl také známý pražský bohém. Když vešel do místnosti, všechny dámy v místnosti se prý přepudrovaly. Od jeho narození uplyne ve čtvrtek 21. května 125 let.

Něco ze svého bohémství a uměleckých vloh určitě předal i svým dvěma potomkům – divadelní a filmové herečce Stelle Zázvorkové a synovi Janovi, který se prosadil jako uznávaný filmový scénograf.

Zázvorkovu tvorbu rozhodně ovlivnil jeho profesor na Uměleckoprůmyslové škole a zároveň první chlebodárce v jedné osobě Jan Kotěra. Postupně se ale mladý architekt od stylu svého učitele vzdaloval a hledal nová vyjádření, která vyústila v jím obdivovaný strohý klasicizující purismus, blízký funkcionalismu.

Do tohoto rámce také zapadá jeho nejoslavovanější dílo, monumentální památník na Žižkově z přelomu 20. a 30. let minulého století a nedaleké Vojenské muzeum. Autor nádraží Praha-Smíchov navrhoval i technické stavby jako například elektrárnu a jez v Kostelci nad Labem (1930). Jeho poslední realizací byl nový hotel v Kutné Hoře, dostavěný roku 1958. Jan Zázvorka zemřel 27. května 1963.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*