Praha 20. května (ČTK) – Architekt Jan Zázvorka po sobě zanechal celou řadu povedených realizací, z nichž nejslavnější je Národní památník na Žižkově. Žák Jana Kotěry byl také známý pražský bohém. Když vešel do místnosti, všechny dámy v místnosti se prý přepudrovaly. Od jeho narození uplyne ve čtvrtek 21. května 125 let.
Něco ze svého bohémství a uměleckých vloh určitě předal i svým dvěma potomkům – divadelní a filmové herečce Stelle Zázvorkové a synovi Janovi, který se prosadil jako uznávaný filmový scénograf.
Zázvorkovu tvorbu rozhodně ovlivnil jeho profesor na Uměleckoprůmyslové škole a zároveň první chlebodárce v jedné osobě Jan Kotěra. Postupně se ale mladý architekt od stylu svého učitele vzdaloval a hledal nová vyjádření, která vyústila v jím obdivovaný strohý klasicizující purismus, blízký funkcionalismu.
Do tohoto rámce také zapadá jeho nejoslavovanější dílo, monumentální památník na Žižkově z přelomu 20. a 30. let minulého století a nedaleké Vojenské muzeum. Autor nádraží Praha-Smíchov navrhoval i technické stavby jako například elektrárnu a jez v Kostelci nad Labem (1930). Jeho poslední realizací byl nový hotel v Kutné Hoře, dostavěný roku 1958. Jan Zázvorka zemřel 27. května 1963.
Kde jsou tyče na sjíždění o patro níž?
Minimalistické, ale praktické. Taková ideální kombinace pro rodinný život. A ta krytá terasa vypadá podle popisu parádně :-)
Zní to jako velmi promyšlený návrh. Máme podobně svažitý pozemek, tak mě inspiruje, že i takové místo má velký potenciál!
Je to moc krásný projekt :-) A ten důraz na orientaci místností podle světových stran..To dělá v každodenním životě obrovský…
Musím potvrdit..žádná plíseň, žádné tepelné mosty. Funguje skvěle!