* 4. 5. 1879
+ 12. 10. 1958
Před 130 lety, 4. května 1879, se narodil přední český architekt a urbanista, teoretik architektury a profesor na pražském ČVUT Antonín Engel. Pocházel z Poděbrad, studoval na české a německé technice v Praze a na Akademii výtvarných umění ve Vídni, kde byl žákem Otto Wagnera.
Jeho přísná klasicizující monumentální architektura byla výrazem oficiální architektury nově vzniklého československého státu. Mezi jeho nejzajímavější díla rozhodně patří monumentálně pojatá městská vodárna a filtrační stanice v Praze – Podolí. Známý je i svým projektem Vítězného náměstí v Praze – Dejvicích s realizací obytných budov a budovy generálního štábu. Mezi jeho další úspěšné stavby rovněž patří budovy Vysoké školy chemicko-technologického inženýrství ČVUT, Vysoké školy zemědělského a lesnického inženýrství ČVUT a Vysoké školy architektury a pozemního stavitelství ČVUT, vysokoškolská Masarykova kolej nebo ministerstvo železnic (dnešní ministerstvo dopravy). Je též autorem přestavby Rudolfina ze sněmovny zpět na koncertní sál.
Zdroj: Zpráva ČTK 3.5.2009
Doplněno Stavbaweb:
Podrobný životopis naleznete zde a na stránkách Wikipedie zde.
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!