Před 150 lety se narodil architekt Dušan Jurkovič

(ČTK) – Slovenský architekt Dušan Jurkovič, který se narodil před 150 lety, 23. srpna 1868, byl výrazným představitelem secesní architektury a vytvořil osobitý styl, výrazně ovlivněný lidovou architekturou. Inspiraci hledal i u anglického hnutí Arts and Crafts. Jeho unikátní soubory staveb zdobí Luhačovice, Brno či beskydské Pustevny.

Kořeny vztahu Jurkoviče k lidovým formám lze nalézt v rodinném zázemí, narodil se v Turé Lúce, otec patřil k známým slovenským vlastencům, matka byla znalkyní lidového umění. Po studiu na nižším gymnáziu v Šoproni odešel do Vídně, kde v letech 1884 až 1889 studoval na Státní průmyslové škole.

Během praxe v ateliéru architekta Blažeje Bully v Martině ho zaujaly práce lidových tesařů ve dřevě. Šest let pracoval v ateliéru architekta Michala Urbánka ve Vsetíně, kde studoval valašské lidové stavby. Spolu navrhovali valašskou dědinu a další folklórní stavby pro národopisnou výstavu v Praze.

Později se přesunul do Brna, kde se záhy zapojil do brněnského kulturního života, navázal přátelské vztahy s Jiřím Mahenem, bratry Mrštíkovými, Josefem Merhautem. Stal se členem Klubu přátel umění, s jehož podporou vydal publikaci Pustevny na Radhošti (1900).

Z Jurkovičových brněnských realizací je nejvýznačnější vlastní vila v Žabovřeskách, jež slučuje principy lidové tvorby s aktuálními podněty vídeňské moderny a britských vzorů. V Luhačovicích Jurkovič v letech 1902 až 1914 zásadně ovlivnil vzhled jednotlivých budov i celý urbanismus tamních lázní. Za první světové války také realizoval řadu vojenských hřbitovů v lidovém stylu v polské Haliči. Jurkovič zemřel 21. prosince 1947 v Bratislavě.

Jurkovič v Brně láká turisty, návštěvnost jeho vily loni stoupla
(ČTK) – Dílo architekta Dušana Jurkoviče v posledních letech v Brně vyvolává rostoucí zájem turistů. Návštěvnost Jurkovičovy vlastní vily v Žabovřeskách loni stoupla oproti předcházejícímu roku na téměř dvojnásobek, přišlo 13.260 lidí. Od architektova narození uplynulo ve čtvrtek 150 let. Moravská galerie při této příležitosti zpracovala jeho rodokmen, který vystaví právě v Jurkovičově vile.

„Návštěvníci se mohou dozvědět více o původu tohoto slavného slovenského architekta a také o jeho potomcích,“ řekla ČTK Michaela Paučo z galerie. Jeho předkové a další příbuzní žili na Slovensku, někteří aktivně pracovali v 19. století na slovenském národním obrození, mezi vzdálenými potomky nechybí další architekt.

Moravská galerie chystá k výročí více akcí, 25. srpna při Hradozámecké noci mohou lidé do Jurkovičovy vily vyrazit na komentovanou prohlídku s teoretikem architektury Rostislavem Koryčánkem, hudebním doprovodem i občerstvením.

V polovině září se uskuteční zážitkový program Jurkovičova vila ve stroji času, účastníci se mohou vžít do rolí skutečných i smyšlených postav a dozvědět se více o osobnosti architekta. Koncem září se v zahradě vily u příležitosti Dnů architektury objeví „záhadný objekt“.

Kromě architektovy vlastní vily z roku 1906, kde je nyní expozice a badatelna, mohou lidé v Brně navštívit Jurkovičovu jizbu v budově spolku Vesna se stálou výstavou nábytku. Jurkovič jej navrhl pro dívčí penzionát Vesny. Otevřeno je každý čtvrtek odpoledne.

Rozsáhlou sbírku nábytku má v depozitáři také Moravská galerie. Po rekonstrukci stálé expozice dostane prostor v části věnované lidové tvorbě.

Podle Jurkovičových návrhů vznikla v Brně také budova někdejšího pomologického ústavu, která později dlouho sloužila jako zahradnická škoda. Patří městu a nyní tam našla zázemí Montessori škola. „Místo má velmi bohatou historii a obklopuje ho park, který v vznikal v průběhu celého 20. století. Jedno z nejkrásnějších a nejvhodnějších míst nejen pro otevření komunitní Montessori školy, ale zejména pro propojení školy, přírody a praktického života,“ napsali provozovatelé školy na svém webu.

V soupisech Jurkovičova díla je také bytový dům ve Dvořákově ulici v centru Brna. Budova s oprýskanou fasádou je v soukromých rukou, architekta připomíná pamětní deska.


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*