Řepa, rodák z Nového Plesa na Náchodsku, studoval na pražské umělecko-průmyslové škole u Josipa Plečnika a po odchodu svého učitele do Lublaně dokončil svá studia tam. Jako architekt začínal v Praze, začátkem 20. let se ale usídlil v Pardubicích, pro které navrhl desítky staveb. Mimo jiné byl hlavním architektem Výstavy tělesné výchovy a sportu, která se konala v roce 1931, navrhl pro ni nejen dodnes stojící stadion, ale i řadu pavilonů ve funkcionalistickém stylu.
S výjimkou pavilonu, který už krátce po výstavě přenesli do Vysokého Mýta a udělali z něj centrum zdejší Tyršovy plovárny, už ale žádný nestojí. Řepovy stavby lze nalézt i jinde v okolí Pardubic – třeba škola ve Chvaleticích, obecní dům v Dolní Rovni nebo interiér kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Orlicí. V půli 30. let navrhl také kolumbárium na pardubickém ústředním hřbitově. Mezi jeho poslední práce patří budova divadla ve Zlíně, již koncem 50. let navrhl se synem Miroslavem.
Doplněno Stavbaweb:
Soupis realizovaných i nerealizovaných projektů architekta Karla Řepy najdete ZDE.
Wikipedie / Karel Řepa
Wikipedie / Pardubice hlavní nádraží
Wikipedie / Karel Řepa
Wikipedie / Pardubice hlavní nádraží
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!
Když můžou být smaltované vany naprostá topka - odolné, trvanlivé, snadno se udržují a ještě k tomu skvěle vypadají, tak…