Byl jedním z nejnadanějších českých architektů éry meziválečné avantgardy.
Londýn/Praha 4. října (ČTK) – Ve věku 54 let zemřel 5. října 1949 jeden z nejnadanějších českých architektů éry meziválečné avantgardy Jaromír Krejcar. Významný představitel funkcionalismu a konstruktivismu skonal v Londýně, kam emigroval po únoru 1948 a kde také přednášel.
Krejcar byl žákem Jana Kotěry na Akademii výtvarných umění v Praze, po jejímž absolvování působil tři roky v ateliéru dalšího význačného architekta Josefa Gočára a poté se osamostatnil. Jeho rané práce byly ovlivněny Le Corbusierovým purismem a ruským konstruktivismem. Později byl ovlivněn také poetizací velkoměsta, rád používal elastické a aerodynamické tvary inspirované zaoceánskými parníky. Byl propagátorem ušlechtilé architektonické kompozice, nezvyklých konstrukčních a dispozičních řešení.
K jeho nejvýznamnějším stavbám patří například československý pavilón pro Mezinárodní výstavu umění a techniky v moderním životě, která se konala v roce 1937 v Paříži, palác Olympic v pražské Spálené ulici, kde dnes mimo jiné sídlí Studio Ypsilon, první projekty vily Vladislava Vančury na Zbraslavi, vila Richarda Gibiána v Praze-Bubenči nebo lázeňský dům Machnáč v Trenčianských Teplicích. Jaromír Krejcar se rovněž zabýval urbanismem, řešil interiérová zařízení, navrhoval nábytek a v neposlední řadě byl znám i jako neúnavný organizátor a publicista.
Krejcar byl druhým manželem novinářky Mileny Jesenské, se kterou měl dceru Janu.
sad
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!
Když můžou být smaltované vany naprostá topka - odolné, trvanlivé, snadno se udržují a ještě k tomu skvěle vypadají, tak…