Fotogalerie ke článku (1)
Adolf Loos
Adolf Loos zemřel v nedožitých 63 letech 23. srpna 1933 v sanatoriu v Kalksburgu nedaleko Vídně. Tvůrce staveb založených na věcnosti a účelnosti, jejichž typickým poznávacím znamením je mimo jiné strohost a bezozdobnost fasád, byl synem brněnského sochaře a kameníka.
Od roku 1896 žil a působil převážně ve Vídni, kde brzy stanul v čele modernistického hnutí a kde také stojí většina jeho staveb. Například obchodní dům Goldman a Salatsch, soukromé vily (Steinerova, Scheuova, Ruferova či Mollerova), kavárny (Café Museum), bary a luxusní obchody. Řada jeho staveb byla realizována také v České republice. Tou bezesporu nejznámější je vila v pražských Střešovicích, postavená v letech 1928 až 1930 pro podnikatele Františka Müllera. Loos navrhoval nejen samotný objekt, ale každý detail vnitřního domu od nábytku až po tapety, kliky a svítila. Prohlásil o ní, že je to jeho nejkrásnější dům, a v úzkém kruhu přátel v ní oslavil i své šedesáté narozeniny. Funkcionalistická stavba byla v roce 1995 vyhlášena národní kulturní památkou a před osmi lety se po náročné rekonstrukci znovu představila ve své obnovené kráse. Vilami a dalšími stavbami vybudovanými podle Loosových návrhů se pyšní také Plzeň, Brno nebo obec Babí u Náchoda.
Zdroj: Zpráva ČTK, 23. srpna 2008
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!