Před devadesáti lety začala stavba vily Tugendhat

Vila Tugendhat je do konce roku vyprodaná, navštívit lze zahradu
(ČTK) – Koupit vstupenky na prohlídku brněnské vily Tugendhat, která je na seznamu světového dědictví UNESCO, je v současnosti prakticky nemožné. Prohlídky vily, jejíž stavba začala před 90 lety, jsou až do konce roku vyprodané. ČTK to řekl ředitelka vily Iveta Černá.

„Prohlídky domu se vyprodaly v březnu, když jsme otevřeli možnost rezervace na další půlrok. Řada lidí díky tomu vítá alternativu, kterou je návštěva zahrady,“ uvedla Černá. Kromě prohlídek a zahrady se mohou lidé do vily podívat i díky mnoha kulturním akcím, které se tu konají. Od přednášek přes koncerty vážné hudby až po tematické večery nebo charitativní akce.

V loňském roce vilu při prohlídkách i různých kulturních akcích navštívilo 50.000 lidí, což je maximum. „Zájem o prohlídky je čtyřikrát až pětkrát vyšší, než jsme schopni akceptovat,“ uvedla ředitelka vily.

Za slunečných dnů se podle ní stává, že se v zahradě vily pohybuje naráz až 300 lidí. I když se za vstupné 50 korun nedostanou dovnitř vily, mohou ze zahrady nahlédnout do hlavního proskleného pokoje a zimní zahrady.

„Žádné poškození v zahradě jsme v souvislosti s návštěvami nezaznamenali. Po našich trávnících se může chodit, může se na nich i ležet, proto jim věnujeme takovou péči, aby tuto zátěž snesly,“ doplnila Iveta Černá. Řekla, že pokud by zájem o návštěvu zahrady výrazně stoupl, bylo by nutné jej omezit.

V současné době se připravuje propojení zahrad vily Tugendhat se sousedící vilou Löw-Beer. Obě zahrady se setkávají svými zadními částmi a brněnští zastupitelé už odhlasovali plán na jejich propojení. Vybudování průchodu mezi oběma zahradami je naplánované na letošní září. Průchod ale bude otevřený pouze v průběhu turistické sezóny.

Muzeum města Brna, které vilu spravuje, v současnosti nechystá žádné větší opravy, kvůli nimž by bylo nutné památku uzavřít. „K údržbě a potřebným opravám využíváme zavírací den a každý rok je naplánovaný i sanitární týden nebo dva na větší zásahy. Přece jen je tento dům velkým experimentem. Před dvěma lety jsme například museli vyřešit zatékání na horní terase. Ale klíčová je pravidelná údržba,“ dodala ředitelka vily.

Vilu navrhl v roce 1928 Ludwig Mies van der Rohe pro Gretu a Fritze Tugendhatovy. Je unikátní svou konstrukcí, prostorovým uspořádáním, vybavením interiéru, technickým zázemím i začleněním do přírody. Poprvé v dějinách architektury byla při stavbě soukromého domu užita ocelová nosná konstrukce.

V letech 2010 až 2012 byla vila zrekonstruována, záměrem oprav bylo stav domu co nejvíce přiblížit původnímu řešení.


Vila Tugendhat je jedinečným příkladem funkcionalismu

(ČTK)  – Vizitka brněnské funkcionalistické vily Tugendhat, jejíž stavba byla zahájena před 90 lety, 1. června 1929:

Architektonický styl
:
Vila patří mezi jedinečné příklady meziválečné funkcionalistické architektury. Bývá označována za stavbu, která určila nová měřítka moderního bydlení a patří k základním dílům světové moderní architektury.

Projekt a tvůrce:
Vilu vyprojektoval v roce 1928 významný německý architekt Ludwig Mies van der Rohe (1886 až 1969), který je považován za otce moderní architektury 20. století. Stavba začala vyrůstat na mírně svažitém pozemku v Brně – Černých Polích v červnu 1929. Majitelé se nastěhovali v prosinci 1930.

Převratnost návrhu:
Objekt je proslulý zejména proskleným hlavním obytným prostorem se zimní zahradou, jen náznakově děleným volnými stěnami. Architekt v projektu vdechl život své myšlence obyvatelného kontinuálního prostoru, prosklenými zdmi do domu vstupovalo okolí. Některá okna bylo možno zcela spustit do podlahy, což umožnilo ještě působivější splynutí interiéru s přírodou v zahradě. Objekt měl i originální vybavení, vedle nábytku i řešení koupelen, záchodů a topných těles.

Stavba je přitom navenek nenápadná, do ulice ústí vlastně jen garáž. Hlavní obytný prostor, který je podle architektova návrhu jen náznakově dělen, se otevírá do zahrady. Vila totiž vznikla na pozemku, který se svažuje na jih a jejím obyvatelům se tak nabídl ojedinělý výhled na Brno. V úrovni ulice navrhl Mies kromě vstupu do domu i ložnice pro manžele, děti a vychovatelky, v suterénu bylo technické zázemí domu včetně laboratoře vášnivého fotografa Fritze Tugendhata. Nejdůležitější část vily, obrovský obytný prostor o rozloze téměř 250 metrů čtverečních, se nachází uprostřed.

Konstrukce:
Volně stojící dům má tři podlaží, z nichž každé má odlišný půdorys a průčelí. Budovu tvoří ocelový skelet a stropy pater nenesou zdi, ale jen subtilní pochromované pilíře.

Původní vlastník:
Vilu si objednal majitel brněnské textilní firmy Fritz Tugendhat (1895 až 1958). Jeho rodina tam bydlela jen osm let, tedy do roku 1938. V obavě před nacisty pak emigrovali do Švýcarska a následně do Venezuely.

Další osudy budovy:
Objekt za války zabrali Němci. Byl porůznu pronajímán, přestavován, ale také zdevastován vojáky. Po válce sloužil různým účelům, mimo jiné zdravotnictví. Počátkem 80. let přešel do majetku města Brna a začal sloužit k reprezentaci i k ubytování hostů. V 80. letech byla vila rekonstruována, podle expertů ne příliš šťastně. Mimo jiné přišla o řadu prvků původního vybavení. V období 2010 až 2012 prošla vila citlivou rekonstrukcí. Během náročné obnovy, jejímž cílem bylo vrátit dům do původního stavu za použití původních technologií, objevili restaurátoři řadu původních prvků. K významným nálezům patří například část původní půlkruhové makasarové (ebenové) stěny, která ve vile ohraničovala jídelnu a již se podařilo najít v menze brněnské právnické fakulty.

Ostatní:
– Vila vstoupila do povědomí veřejnosti především v roce 1992, kdy v jejích zdech tehdejší český a slovenský premiér Václav Klaus a Vladimír Mečiar podepsali dohodu o rozpadu československé federace.

– Jedinečná funkcionalistická stavba je už od poloviny 90. let národní kulturní památkou, v roce 2001 byla vila zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO jako jediná památka moderní architektury v ČR.

– V domácí odborné anketě o nejlepší stavbu 20. století navíc obsadila vila Tugendhat druhé místo, předstihl ji jen vysílač a hotel na Ještědu od architekta Karla Hubáčka.

– Vilu ročně navštíví na 30.000 lidí.

– Letos v březnu měl premiéru film Skleněný pokoj režiséra Julia Ševčíka natáčený ve vile Tugendhat. Snímek je inspirovaný dramatickými událostmi 20. století a vznikem architektonického skvostu.

Vila Tugendhat
Černopolní 45 613 00 Brno 
www.tugendhat.eu

Související články:
Vila Tugendhat v Brně je chráněna rovněž podle Haagských úmluv  10.12.2018
Vila Tugendhat bude 16. října hostit přednášku Tima Bentona  27.9.2018
Fritz Tugendhat  21.3.2018
Dvě nové knihy o vile Tugendhat  1.3.2018
Vila Tugendhat 1928-2013  11.10.2017
Růžena Žertová hostem ve vile Tugendhat  4.4.2017
Mies v Brně, Vila Tugendhat  14.2.2017
Architekt brněnské vily Tugendhat Rohe se narodil před 130 lety  29.3.2016

a další…

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*