Kruh zve na cyklus přednášek o současné architektuře (přednášky se konají každý první čtvrtek v měsíci – přednáška je ve francouzštině a bude tlumočena do českého jazyka).
Ve čtvrtek 6. prosince 2012, v 19:30 hod
Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35, Praha 1
Atelier In Situ Architectes Paysagistes z francouzského Lyonu se specializuje na veřejné prostory a parky. Krom architektů a urbanistů v něm pracují také zahradní architekti a na realizacích atelieru je to znát – povrchy i mobiliář se výborně doplňují s přírodními prvky.
Hlavním tématem jejich přednášky bude řešení nábřeží řeky Rhôny v centru Lyonu, které by se mohlo stát inspirací pro řešení pražských náplavek. Přeměna rhônského břehu na veřejný prostor byla dokončena před čtyřmi lety – do té doby sloužila náplavka především jako parkoviště. Nově vzniklá promenáda pro pěší a cyklisty je pět kilometrů dlouhá, protíná celé centrum města a spojuje dva největší městské parky. Pro srovnání – pražské Rohanské nábřeží od vyšehradské skály k Mánesu má asi 1,5 km.
Linearita pásu podél řeky Rhôny je rytmizována zastaveními, která nabízejí nejrůznější způsoby využití volného času pro všechny generace. Můžete si tu protáhnout tělo, zaplavat v bazénu, hrát si s dětmi, rybařit anebo se jen tak procházet či sedět pod stromem. Architektura je spíše nenápadná, k sezení slouží jednoduché kamenné bloky, schůdky, rampy nebo zídky oddělující hřiště, do vody vybíhají dřevěné paluby. Z leteckého pohledu se dnes lyonská náplavka jeví jako zelená stuha – přestože se nejedná o park, hrají zde rostliny klíčovou roli. Vysazeny jsou převážně místní druhy rostlin – vrby, v nižším patře pak nejrůznější trávy a volně rostoucí byliny.
Lyonský ateliér In Situ vede architekt Emmanuel Jalbert, jeho spolupracovníci jsou převážně mladí architekti, urbanisté a krajináři. Atelier se zaměřuje především na veřejná prostranství – náměstí, parky, úpravy ulic, veřejná schodiště a další městské prostory. Ve svých projektech se snaží propojit přírodní a kulturní složky a sladit paměť místa se současnými přístupy v navrhování.
vstupné 80Kč /50 Kč studenti
partneři:
Ministerstvo kultury ČR, Škola architektury AVU Praha, Francouzský institut v Praze
projekt podpořili:
Konsepti, Magistrát hl.m. Prahy, MDA Praha s.r.o., Metrostav a.s., Sipral a.s.
mediální partneři:
Era 21, Radio 1, archiweb.cz, Kulturní čtrnáctideník A2
Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě širším vrstvám veřejnosti – tj. i mimo úzký okruh odborníků a studentů architektury. Kruh již uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Občanské sdružení Kruh je také iniciátorem celorepublikového festivalu Den architektury, jehož druhý ročník se uskutečnil letos v září.
tisková zpráva
Dobry den, bolo by mozne zakupit konkretne cislo Stavba 3/2024? Dakujem! SC
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…