Přestavba pivovaru ve Vysokém Mýtě

Sdružení bojuje proti demolici pivovaru.

Starý pivovar z 19. století ve Vysokém Mýtě má z velké části ustoupit nové bytové výstavbě. Zbýt z něj má jen pivovarská věž a část přilehlé budovy. Tamní sdružení Kujebák trvá na tom, že město přijde o architektonicky významnou lokalitu, zjistila ČTK.
„Pivovar je jedním z mála posledních výraznějších historických objektů, který by se po kvalitní rekonstrukci mohl stát i turistickou atrakcí. Okolní lokalitě navíc chybí významnější rekreační zóna, kterou by areál pivovaru mohl tvořit,“ uvedla za sdružení Jitka Loskotová.

Sdružení před časem neuspělo u ministerstva kultury, které by pivovar prohlásilo za kulturní památku, což by zabránilo jeho demolici. Podle některých architektů však jde o významný dokument historie pivovarnictví, který by měl být zachován.

„Objekt vysokomýtského pivovaru je nenahraditelným reprezentantem města,“ uvedl v písemném posudku architekt Lubomír Reml. Bohumil Fanta z pražského ČVUT k tomu dodává, že statika objektů je ve slušném stavu, a není tedy nutné pivovar bourat, zejména proto, že je součástí paměti města.

Oprýskaná stavba je opuštěná řadu let, komplikované bylo mimo jiné konkurzní vypořádaní. Město proto aktivitu developera vítá. Starosta Martin Krejza dost pochybuje o tom, že jiné než komerční využití by soukromou firmu zlákalo k investici.

„Studii jsem viděl, pokud by se takto výstavba podařila zrealizovat, bylo by to skvělé a ku prospěchu města,“ řekl Krejza.

Areál pivovaru pochází z let 1898 až 1900. Do první světové války vařil okolo 20.000 hektolitrů piva ročně. Během války kvůli nedostatku surovin poklesla výroba na 1000 hektolitrů. V roce 1951 výroba – tehdy už lihovin – v Mýtě skončila. Později objekty sloužily jako sklady zemědělské firmy.

Developerská firma začala již stavět první bytový dům, demolici pivovaru plánuje až v dalších etapách výstavby. Do čtyř let by mělo na místě stát 180 bytů. Bytový komplex zahrnuje prostory se službami – obchody, kavárny, klidové zóny s dětskými koutky a vodními prvky a předzahrádky. Pivovarská věž a přilehlý objekt nabídne luxusní byty – lofty. V celé komplexu mají být i cenově dostupnější byty. Parkování je v podzemí a kolem komplexu.

Zdroj: Zpráva ČTK 20.11.2008

Související články:
Investor přestaví ve Vysokém Mýtě zchátralý pivovar, postaví byty

Bytový komlex Nový pivovar:
Autorem projektu je PXP Studio

Fotografie pivovaru z roku 1931 naleznete
zde.
V pivovaru vznikne 180 bytů.


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*