Příprava metropolitního plánu už Prahu stála 50 milionů

(ČTK) – Příprava nového územního plánu hlavního města, takzvaného metropolitního, už Prahu stála zhruba 50 milionů korun. Na  zasedání zastupitelstva dne 31. března 2016  to řekl Petr Hlaváček, ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR), který plán zpracovává. O pořízení nového plánu rozhodli zastupitelé v roce 2012. V účinnost by měl vejít nejpozději na konci roku 2020, kdy končí platnost stávajícího plánu. Radní Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN) ale dnes uvedla, že příprava nabírá zpoždění.

Příslušný úřad magistrátu podle ní už před časem upozornil, že pokud nebude kompletní návrh odevzdán do konce roku 2015, jeho včasné dokončení bude ohroženo. „Dosud nebyla pořizovateli odevzdána kompletní dokumentace,“ řekla radní zastupitelům. „Jsem nucena konstatovat že závažné nedostatky stále nebyly odstraněny,“ doplnila na adresu IPR. Situace je podle ní „závažná“.

Nad zpožděním, které příprava plánu nabírá, podle ní opakovaně vyjadřuje obavy i ministerstvo pro místní rozvoj. Bývalý primátorčin náměstek Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ), donedávna zodpovědný za územní plánování, řekl, že ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) v dopise adresovaném před dvěma týdny primátorce Adrianě Krnáčové (ANO) „důrazně varuje před nedostatky metropolitního plánu a před možností, že bude zrušen, pokud nebude v souladu s platnou legislativou“. „Stav přípravy plánu je naprosto katastrofální. Zastupitelé by měli bít na poplach. Hrozí ostuda, která padne na hlavu každého z nás,“ řekl zastupitelům Stropnický.

Primátorka už na začátku roku v souvislosti s metropolitním plánem kritizovala IPR za nečinnost. Nejmenované zaměstnance městem zřizovaného institutu obvinila z „politikaření“. IPR tehdy výtky i zpoždění odmítl.

Podle územního plánu se ve městě řídí veškerá výstavba. Určuje místa, kde se stavět smí, a kde naopak zůstávají veřejné plochy nebo zeleň. Metropolitní plán by měl podle autorů přinést mimo jiné výškovou regulaci staveb. Vysoké budovy tak již nebudou moci vznikat jako nahodilé solitéry. Stavba výškových budov bude možná jen v předem určených oblastech. Plán zároveň rozdělí metropoli do téměř 800 lokalit. Každá lokalita si pak s sebou ponese pravidla pro následnou výstavbu nebo ochranu zeleně. Podle IPR by tak neměly vznikat případy, kdy ve vilové čtvrti vyroste několikapatrový bytový dům.

Související články:
Průvodce Konceptem odůvodnění Metropolitního plánu 26.1.2016


Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Nedivím se, že ministryně pro místní rozvoj |důrazně varuje před nedostatky metropolitního plánu a před možností, že bude zrušen, pokud nebude v souladu s platnou legislativou|.
    Pražský magistrát se chová, jako by byl nad zákonem. Už jenom to, že připravují |metropolitní| plán, což je termín, který ve stavebním zákonu neexistuje. Navíc to vypadá, že v něm řeší i to, co by mělo být obsahem Pražských stavebních předpisů – a ty naopak obsahují věci, které přísluší územním plánům. A do toho ještě stavební zákon městu vnutí Zásady územního rozvoje. Pak není jasné, co mají řešit PSP, co ZÚR, co |metropolitní| územní plán a co ještě navíc případné územní plány jednotlivých městských částí.
    Prostě legislativní zmatek. Nebo zmetek?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*