Architektonický návrh: Senior Holding, s. r. o.
Projekt: PROJEKT CENTRUM NOVA, s. r. o.
Odpovědný projektant: Jaroslav Rybář
Zastavěná plocha: 1904 m2
Obestavěný prostor: 9464 m3
Počet funkčních jednotek: 18 pokojů – 15 dvoulůžkových, 3 jednolůžkové
Počet uživatelů: 35 žen a 10 mužů
Domov důchodců v Proseči u Pošné se nachází v budově zámku, který je nemovitou kulturní památkou evidovanou pod rejstříkovým číslem 26040/3-3265. Přístavba nového plně bezbariérového pavilonu nepředstavuje rozšíření kapacity domova, ale má rozvolnit obsazenost současných zcela zaplněných pokojů v domově a především má zajistit ubytování pro seniory s Alzheimerovou chorobou.
Novostavba nesměla vytvořit novou dominantu zámeckého parku a narušit pohledy na zámek. Proto byl navržen zapuštěný objekt s rovnou zatravněnou střechou. Nový nepodsklepený jednopodlažní pavilon nepravidelného obloukového tvaru je do terénu zakomponován tak, že viditelná zůstala pouze jižní fasáda, u které jsou situovány pokoje klientů. Se stávající budovou zámku je pavilon dispozičně propojen dvěma vnitřními vstupy.
Z konstrukčního hlediska je objekt kombinací stěnového a sloupového nosného systému a kombinací podélného a příčného nosného systému. Nosné stěny jsou převážně zděné z vápenopískových cihel, částečně monolitické železobetonové. Sloupy jsou kompletně zhotoveny jako monolitické železobetonové. Stropní konstrukce je v celém rozsahu provedena jako monolitická železobetonová deska.
Součástí projektu jsou i dvě nové vzpomínkové trasy. Venkovní v podobě nekonečné smyčky vedoucí kolem altánu, jezírka, záhonů, laviček a jiných paměťových prvků. Vnitřní trasa určená pro nepříznivé počasí a především zimní období bude vybavena originálními paměťovými prvky, např. napodobeninou starší autobusové zastávky a telefonní budkou, tedy předměty, které budou klientům připomínat jejich dětství a mládí. Tento projekt zaměřený na vyvolávání vzpomínek byl inspirován zahraničními zkušenostmi. Zařízení tak pomáhá lidem vybavovat si vzpomínky na dřívější život a tím se orientovat ve skutečném světě, který je v současné době obklopuje.
KM Beta SENDWIX
Pro svislé konstrukce přístavby byly vybrány vápenopískové cihly: lze je použít nejen pro obvodové i vnitřní zdivo, ale pro svou pevnost v tlaku a především zvukově izolační vlastnosti se dají zároveň užít v interiéru pro nosné i výplňové dělící stěny. Z uvedených důvodů jsou vápenopískové cihly také ideálním materiálem pro vyzdívání tepelně izolačních vícevrstvých obvodových stěn. Stavební systém KMB SENDWIX je tak výborným materiálem pro výstavbu energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních domů.
Obvodové nosné stěny nového pavilonu o tl. 240 mm jsou zhotoveny z vápenopískových kvádrů v provedení P+D, pevnosti P15 MPa, vyzděných na systémovou vysokopevností cementovou maltu (tepelná vodivost zdiva 0,38 W/m.K). Obvodové zdivo je opatřeno kontaktním zateplovacím systémem (ETICS).
Zdivo v úrovni střešního pláště (atiky) je rovněž vyzděno z vápenopískových kvádrů tl. 240 mm.
Obvodové zdivo v úrovni výplní otvorů (parapetů) je vyzděno z vápenopískových kvádrů tl.115 mm v provedení P+D, pevnosti P20 MPa, vyzděných na systémovou vysokopevností cementovou maltu. Tepelná vodivost zdiva je 0,46 W/m.K, zvuková neprůzvučnost zdiva R´w=42 dB.
Vnitřní nosné zdivo tl. 240 mm je zhotoveno z vápenopískových kvádrů v provedení P+D, pevnosti P15 Mpa, vyzděných na systémovou vysokopevností cementovou maltu (tepelná vodivost zdiva 0,38 W/m.K).
Mezipokojové nosné zdivo tl. 240 mm je zhotoveno z vápenopískových akustických kvádrů v provedení P+D, pevnosti P20 MPa. Objemová hmotnost tvárnic je 1600 kg/m3. Zdivo je vyzděno na systémovou vysokopevností cementovou maltu. Tepelná vodivost zdiva je 0,61 W/m.K, zvuková neprůzvučnost zdiva R‘w=54 (-2) dB.
KMB SENDWIX je prvním uceleným systémem vícevrstvých konstrukcí na českém trhu.
• PEVNOST ZDIVA – Vysoká pevnost zajišťuje kvalitu nosné části stavby a umožňuje výstavbu i sedmipodlažních objektů z nosných stěn v tloušťkách 175, 240 a 290 mm.
• AKUSTIKA – Výborný akustický útlum nosných stěn i příček poskytuje vyšší komfort pro uživatele.
• AKUMULACE – Vysoká tepelná jímavost materiálu přináší stabilní vnitřní teplotu prostředí v zimním i letním období a přispívá k úsporám nákladů na vytápění nebo chlazení interiéru.
• ENERGETICKÁ ÚSPORA – Díky vysoké variabilitě možností zateplení objektu si investor může sám vybrat, jak velké náklady na vytápění bude muset v budoucnu řešit.
• VĚTŠÍ PODLAHOVÁ PLOCHA – Pevnost cihel umožňuje postavit velmi štíhlé nosné stěny již od tloušťky 175 mm, výsledkem je zvětšená užitná podlahová plocha při stejném obestavěném prostoru.
• POŽÁRNÍ ODOLNOST – Zdivo splňuje požadavky norem na protipožární odolnost.
• MRAZUVZDORNOST – Díky své mrazuvzdornosti je vápenopískové zdivo výborným materiálem pro použití v exteriéru (ploty, lícové zdivo). Stejně kvalitní zdivo se používá i pro vyzdívky obvodových i vnitřních stěn staveb.
• JEDNODUCHÁ REALIZACE – Přesné rozměry jednotlivých cihelných bloků umožňují velmi přesné zdění na lepidlo. Rovný povrch stěn je vhodný pro aplikaci tenkovrstvých omítek nebo přímé lepení obkladů a zateplení.
• SNADNÁ KONTROLA KVALITY – Jednoduchost konstrukce obvodových i vnitřních nosných stěn díky přesným tvarům cihel a přesnému zdění na lepidlo umožňuje v průběhu stavby snadnou kontrolu správnosti a kvality provedení. Zdivo plní funkci hlavně statickou a konstrukční, nikoliv tepelně-izolační (tuto funkci plní zateplení).
Podle podkladů PROJEKT CENTRUM NOVA, s. r. o.
Publikováno v časopise Stavba č. 2/2015, str. 56-57
A když berou tak utíkej ? :D Hele kdybych měl teď stavět dům tak se jistě chopím těhlech akcí různych.…
Málokdo o tom ví nebo spíše tomu nevěří. I když nechápu proč. Vždyť když ti dávají tak ber :D
My jsme taky s nimi stavěli jsem velice rádi za to že náš projektant s tím byl ztotožněn a ještě…
Jo je tam toho hodně, mají supr akce, podle mně se to rozhodně oplatí na to mrknout nebo rovnou zaslat…
Dobrý den, zajímalo by mě, jak dlouho trvala realizace od "nápadu", než se zrodilo úplné přemístění?