Plány na energeticky soběstačné město MASDAR v SAE prý byly moc odvážné

Abú Zabí 15. října (ČTK) – Tvůrci ambiciózního projektu energeticky soběstačného města Masdar, které vzniká ve Spojených arabských emirátech, museli slevit z původních plánů. Oddálili termín dokončení města pro 40 000 obyvatel a zrevidovali také technické plány na energetikou soběstačnost.

Jak informovala katarská televize Al-Džazíra, původně se počítalo s tím, že si Masdar sám vyrobí energii, kterou bude potřebovat, že v něm nebudou jezdit běžné automobily, ale vozidla hromadné dopravy a že odpad i voda se budou recyklovat. Masdar vzniká na šesti kilometrech čtverečních u Abú Zabí a s jeho výstavbou se začalo v roce 2008. Podle původního záměru měl být dokončen do roku 2016, ale stavební společnost teď termín prodloužila o nejmíň čtyři roky s tím, že práce možná potrvají až do roku 2025.

Masdar City. Zroj: Wikipedia

Firma Future Energy z Abú Zabí navíc upustila od původního plánu, podle něhož se veškerá energie potřebná pro provoz Masdaru měla vyrábět na místě. Teď to považuje za příliš ambiciózní a říká, že se bude muset přivádět i z jiných zdrojů, ale podmínkou zůstane, že budou muset být obnovitelné.

Šéf projektu Sultán Džábir tvrdí, že nejde o ústup od původních záměrů, nýbrž o přizpůsobování se novým technologiím, které se postupně vyvíjejí.

Počítalo se s tím, že jediným dopravním prostředkem v Masdaru budou kabinkové vozy, které se budou pohybovat po kolejích. Teď tvůrci říkají, že kromě toho budou povolena elektrická vozidla.

Energetický odborník Robert Bryniak z Abú Zabí s přehodnocením původních plánů souhlasí, protože podle něj byly "mimořádně ambiciózní". "Snažit se stavět s cílem využívat veškerou energii na místě a nezanechávat za sebou žádnou uhlíkovou stopu je velmi obtížné. Stejně tak je velmi ambiciózní snažit se vyrobit všechnu potřebnou energii na místě," řekl.

Část města už je dokončená a je už také využívána. Je to šest budov masdarského institutu, kam se už v září začali stěhovat studenti i profesoři. I když tvůrci přiznávají, že nejde o energeticky neutrální komplex, zdůrazňují, že institut díky solárním panelům na střeše využívá ve srovnání s jinými budovami ve Spojených arabských emirátech polovinu vody a elektřiny.

Abú Zabí je hlavní město SAE, které v přepočtu na jednoho obyvatele podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) zatěžují životní prostředí nejvíc na světě. Emiráty proto vynakládají velké úsilí do výzkumu obnovitelné energie a investují do solárních a nukleárních energetických zdrojů.
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*