Povolování staveb zřejmě bude možné v elektronické formě

(ČTK) – Povolování staveb zřejmě bude možné v elektronické formě. Vznikne informační systém pro vyřizování všech záležitostí stavebních řízení. Sněmovna poslanecký návrh možná už příští týden schválí. V druhém čtení (dne 26.11.2019) poslanci navrhli jen dílčí úpravy novely, která by měla vést ke zkrácení a zjednodušení řízení pro investory, projektanty, správce inženýrských sítí i úředníky.

Povolovací řízení se má vést prostřednictvím portálu stavebníka, který nabídne mimo jiné interaktivní formuláře. Vznikne také datové úložiště projektové dokumentace, úkonů v řízení a rozhodnutí. Elektronicky bude možné vést i stavební deník. Součástí návrhu je také vznik geoportálu územního plánování. Zavede se rovněž identifikační číslo stavby, které umožní sledovat její osud od jejího povolování až po demolici.

Předloha, která získala souhlas ministerstva pro místní rozvoj a už dříve i podporu všech členů garančního správního výboru, by měla být účinná od července 2023.

Novela zavádí také digitální technickou mapu, která zahrne aktualizovaná data o silnicích, železnicích, elektrických vedeních, vodovodech, plynovodech, kanalizacích nebo o datových sítích. Budou v ní informace o tom, jaké sítě v konkrétním místě vedou a kdo je jejich správcem.

Rovněž tato mapa má přispět ke zjednodušení a urychlení stavebního řízení a snížení jeho administrativní náročnosti. Poslanec ODS Martin Kupka chce, aby v mapa obsahovala i záměry výstavby dopravní infrastruktury nebo sítí. Pirát Ondřej Profant mimo jiné navrhl, aby údaje v mapě byla vedena jako otevřená data tak, aby byly dále jednoduše použitelné.

Světová banka koncem letošního října uvedla, že Česká republika ve vyřizování stavebního povolení klesla meziročně ze 156. místa na 157. příčku mezi 190 porovnávanými zeměmi. Kromě délky vyřizování banka hodnotí i jiná kritéria, jako například transparentnost nebo složitost celého procesu. V Česku je na získání potřebných razítek potřeba 246 dní, sedmkrát více než v nejrychlejším Singapuru.

Související články:
Praha bude měřit délku povolování staveb  12.3.2019
Ve vyřízení stavebního povolení ČR klesla na 156. místo na světě  1.11.2018
V Praze se na stavební povolení čeká 3 roky  11.9.2018
Studie: V Praze čeká na povolení 900 projektů se 40.000 byty  19.12.2017
SB: Česko má jeden z nejdelších procesů povolování staveb v Evropě  3.11.2016
a další…

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*