(ČTK) – Praha 1 dokončila opravu takzvaného plynárenského domku na Kampě. Rekonstrukce kulturní památky ze 17. století stála pět milionů korun. V současné době je budova vybavována nábytkem. ČTK to řekla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. V objektu má sídlit Komunitní centrum Kampa.
O opravě dlouhodobě prázdného domku se mluvilo dlouhá léta. Rekonstrukce nakonec začala až letos na jaře. Opraveny byly třeba omítky, truhlářské prvky nebo vytápění a elektroinstalace.
"Praha 1 chce, aby tento domek sloužil veřejnosti, nechceme tam žádnou komerci," poznamenala Blažková. O využití památky se bude starat Komunitní centrum Kampa, které v ní bude mít převážně program pro maminky s dětmi. Provoz by měl začít fungovat na začátku příštího roku.
Bývalý zahradní domek je pozůstatkem barokního zahradního řešení parku. V minulosti se používal jako plynová regulační stanice.
Radnice plánuje v příštím roce začít i s opravou celého parku Kampa. Praha 1 počítá s jeho celkovou revitalizací, která má zahrnovat obnovu cest, infrastruktury i zeleně. Začít by měla i rekonstrukce Werichovy vily.
Doplněno Stavbaweb:
Bývalý zahradní domek je pozůstatkem barokního zahradního řešení parku. Kulturní památka z roku 1685 byla v roce 1828 zkrácena a přestavěna, aby byla poté využívána jako plynová regulační stanice. Přízemní stavba s valbovou střechou a pálenou krytinou má dva vchody, tři jednoduchá okna a dva historické komíny. Ukrývá dvě menší místnosti a hlavní sál s trámovým vyřezávaným stropem a vzácnou architektonickou soustavou nik (polokruhových výklenků), se štukovými mušlemi a pilastry s toskánskými hlavicemi. Na ostatních prostorách se bohužel podepsaly úpravy pro umístění technického zařízení plynorozvodny.
zdroj: veciverejne.cz
Zajímavé řešení s využitím kombinace cihel a hliníku, které nejen dobře vypadá, ale i plní praktické funkce, jako je regulace…
Jinak celkem uvažuji i já o jeho koupě protože není nikde psáno že je to jenom na stavbu nového domu.…
Skvélé řešení pro moderní bydlení! Kombinace černé fasády s chytrými pasivními chladicími technologiemi je odvážný, ale funkční krok.
Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze kombinovat estetiku s energetickou efektivitou a udržitelností. Supr!
Je to sice takové že dost narychlo, ale když si člověk uvědomí že to platí až další dva roky, tak…