Praha 11 prodala kontroverzní pozemky v Litochlebech

(ČTK) – Na místě by mělo vyrůst administrativní centrum, které podle kritiků několikanásobně převýší okolní zástavbu. Proti prodeji a výstavbě mrakodrapu vznikla v minulosti petice občanů, kritizují ho i opoziční zastupitelé.

Litochlebské náměstí (zdroj: Google /mapy)
Zastupitelstvo Prahy 11 po bouřlivé čtyřhodinové diskuzi schválilo 19. listopadu kontroverzní prodej pozemků kolem Litochlebského náměstí. Soukromý investor zaplatí za parcelu o rozloze 4500 metrů čtverečních 38 milionů korun. Přitom před dvěma lety, když se o prodeji začalo jednat, nabídl za necelých 7000 metrů čtverečních 10,7 milionu. Proti samotnému prodeji i proti údajně podhodnocené ceně za pozemek dlouhodobě protestuje opozice i místní občané.

"Chceme zde tvořit centrum Jižního Města na Opatově," hájil projekt starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS). Asi šest desítek místních občanů, kteří se zastupitelstva zúčastnili, na něj ale křičeli, že centrum, kanceláře a další výškovou budovu nepotřebují. Starosta, který promítal i vizualizaci projektu, se je snažil přesvědčit tvrzením, že developer zastaví pouze deset procent z uvedeného území, 90 procent prý zůstane parkem. Opozice předložila jiný plánek, z něhož bylo patrné, že zastavěna bude nejméně polovina pozemku, protože developer počítá s velkými podzemními garážemi.

"Neznám člověka, kterému by se tento projekt líbil. Vypadá to, že zastupitelé ODS jsou zástupci developerů, ne voličů," řekl ČTK nespokojený občan Jan Musil. Prodej dnes kritizovala i bývalá starostka Prahy 11 Marta Šorfová (ODS).
situace navrhované zástavby: administrativního centra Litochlebský park (zdroj: m4 architekti)
Pozemek vyhrála ve výběrovém řízení v roce 2010 firma Tweelingen. Podle kritiků jde o firmu s netransparentní strukturou. Na webu má pouze emailovou adresu. Na dotazy ČTK v minulých dnech neodpovídala. Podle starosty Mlejnského vlastní v prodávané lokalitě tři pozemky o rozloze asi 1000 metrů čtverečních. "Takže prázdná není. Je to akciová společnost, je legální, aby akcie zněly na doručitele, to znamená, aby nebylo možno vysledovat majetkovou strukturu," řekl ČTK Mlejnský. Občané se také obávají, že Tweelingen bude pozemek dál prodávat.

Rozloha a cena pozemku se přitom změnily teprve nedávno. Vedení Prahy 11 po protestech občanů upustilo od prodeje části území, kde je lipová alej a pietní místo. Původně chtěla radnice pomníky přestěhovat na jiné místo a prodat celou parcelu.

Nový odhad ceny pozemku vznikl asi před měsícem. Starosta jedenácté městské části tvrdí, že se od počátku počítalo s tím, že před konečným prodejem bude udělán nový odhad ceny. Opozice ale namítá, ve smlouvě o realizaci projektu z roku 2010 je uvedena kupní cena 10,7 milionu. Mlejnský se prý novému posudku bránil. Opoziční zastupitelé z Hnutí pro Prahu 11 (HpP11) se dnes snažili zařadit na jednání také otázku znaleckých posudků, koalice ODS a ČSSD ale návrh zamítla. Podle zastupitele Petra Lukeše (HpP11) byl původní znalecký posudek od začátku vadný a použitý v rozporu se zákonem.

Na pozemku má vyrůst výšková budova s administrativním centrem. Po podepsání kupní smlouvy a zaplacení budou pozemky převedeny. Nový majitel ještě musí získat stavební povolení, pak může začít stavět.

Litochlebské náměstí Litochlebské náměstí
Litochlebské náměstí (zdroj foto: geocaching.com)

Praha 11 po stížnostech znovu ocenila pozemky v Litochlebech
(ČTK – 8.11.2012) – Pozemky kolem Litochlebského náměstí, které chce Praha 11 prodat soukromému investorovi, stály až donedávna necelých 11 milionů korun. Proti prodeji se postavila opozice i občané, cenu považovali za podhodnocenou. Před konečným hlasováním o prodeji v zastupitelstvu a poté, co investor předložil schválené územní rozhodnutí, si radnice nechala udělat nový odhad. Ten stanovil cenu za pozemek velký 4500 metrů čtverečních na 38 milionů korun.

Starosta jedenácté městské části Dalibor Mlejnský (ODS) tvrdí, že se od počátku počítalo s tím, že před konečným prodejem bude udělán nový odhad ceny pozemku. "Proces (prodeje) pokračoval dva a půl roku. V okamžiku, kdy má pozemek územní rozhodnutí na administrativní budovu, nechali jsme udělat nový posudek. Vždy jsem říkal, že cena bude určena až v okamžiku, kdy se prodej bude uskutečňovat," řekl ČTK Mlejnský.

"To je krystalická lež," řekl k tvrzení starosty opoziční zastupitel z Hnutí pro Prahu 11 (HPP11) Petr Lukeš. "Máme řadu dokumentů a audiozáznam z mimořádného zasedání zastupitelstva z dubna 2010, kdy (starosta) obhajuje to, že cena pozemků je správná. Ve smlouvě o realizaci projektu se jasně psalo o kupní ceně 10,7 milionu. Mlejnský se novému posudku ze všech sil bránil. Tohle je ústup do předem připravených pozic," řekl dnes ČTK Lukeš. "Cílem akce je prodat pozemky firmě bez historie a s nejasnou majetkovou strukturou. Proč asi?" ptal se zastupitel.

Nová cena za pozemek, kde má vyrůst mrakodrap s administrativním centrem, přitom nebyla známá ještě minulý týden. Úřední vývěska se záměrem prodeje obsahovala ještě v minulých dnech částku 10,7 milionu, která figuruje i ve smlouvě o realizaci projektu na Litochlebském náměstí uzavřené s firmou Tweelingen v únoru 2010.

"Od začátku je to dohoda mezi Tweelingenem, což je firma, která nikdy nic nepostavila, a hochy z radnice," uvedl Lukeš, který si stojí za tím, že na radnici Prahy 11 dochází k podvodům a manipulacím s cenou pozemků.

Vedení Prahy 11 po protestech občanů navíc upustilo od prodeje části pozemku, kde je pietní místo padlým dvou světových válek. Podle opozice by se ale parcela neměla prodávat vůbec. "Nejde o to, jestli tam jsou, nebo nejsou pomníky. Ale o to, že v těsné blízkosti bydlí lidé v panelácích, které mají 30 metrů, a teď jim vedle vyšvihnou barák, který bude mít asi sto metrů. Také se tam například zvýší doprava, přitom jsou zmanipulované posudky, které se týkají imisí," uvedl Lukeš.

Doplněno Stavbaweb:
Administtrativní centrum Litochlebský park (autor: m4 architekti)Litochlebské náměstí
Původní Litochlebské náměstí, resp. náves obce Litochleby, již dnes neexistuje. Dnes je tak nazýván kruhový objezd, který vzniknul v 70. letech společně s Jižním Městem a který spojuje 4 důležité dopravní tepny v této oblasti – ulice Türkova (směr Spořilov, centrum), Hviezdoslavova (směr Háje), Ke Stáčírně (směr Hostivař) a Chilská (směr D1, Šeberov). Severozápadně od objezdu, na místě rybníčku na původní Litochlebské návsi (vysušen byl v době výstavby Jižního Města) dnes stojí panelový dům. Kdysi se mu říkávalo vzor Jižního Města a byl jako jeden z prvních renovován.
Severně od kruhového objezdu je park. Samotný park by podle oficiálního stanoviska neměl být dotčen, o což se již několikrát různá občanská sdružení dohadovala.


Projekt atelieru m4 architekti
administartivního centra Litochlebský park naleznete zde


Navrženou stavbou je výšková budova nájemního administrativního centra s občanskou vybaveností v parteru o 24 nadzemních podlažích, dvou střešních úrovních s využitím pro umístění technického vybavení objektu a jednom podzemním podlaží. Nájemní plochy pro občanskou vybavenost jsou situovány v 1. a 2. np a jedná se o plochy obchodní a stravovací. Mimo půdorys budovy jsou navrženy podzemní garáže o šesti  podzemních podlažích. Součástí návrhu je i úprava navazujících ploch, které tvoří dílem předprostor a komunikační napojení domu, dílem zelené parkové plochy. Součástí zelených ploch je i regenerace stávající lipové aleje a rekonstrukce pietního místa – památníku obětem obou světových válek, jakožto pozůstatku původní zástavby obce Litochleby.

Stránky občanských sdruženi bojujících proti nové zástavbě naleznete zde.

Související články:

 

 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*