„Společnost Vítězné náměstí nedostává smluvním závazkům a odmítá hradit fixně stanovené poplatky již od konce roku 2014,“ uvedla radnice v prohlášení. Nájemní smlouvu týkající se městských pozemků na Vítězném náměstí obě strany uzavřely v polovině roku 2011. „Vzhledem k tomu, že společnost adekvátně nereagovala na zaslanou upomínku, nezbylo vedení radnice než se uchýlit k podání žaloby na plnění k Obvodnímu soudu pro Prahu 6,“ informovala městská část.
Investor ale vidí situaci jinak. „Stávající smlouva o zřízení věcného břemene předpokládala, že projekt bude touto dobou již realizován. Bohužel tomu tak není, přesto společnost Vítězné náměstí již v uplynulých letech zaplatila na nájemném téměř 31 milionů korun,“ uvedl v lednu na dotaz ČTK mluvčí společnosti Vítězné náměstí Miroslav Beneš.
O umístění sporné stavby, tzv. Ledního medvěda, se v Dejvicích bouřlivě diskutuje několik let. Návrh architekta Radana Hubičky vyvolává u veřejnosti i odborníků rozporuplné reakce.
Pražský magistrát před časem zrušil územní rozhodnutí. Projekt podle něho není v souladu s územním plánem a s požadavky památkové péče. Investor neuspěl ani s kasační stížností. Ministerstvo kultury navíc loni zrušilo kladný posudek magistrátních památkářů, neboť stavbu takových rozměrů považuje za nepřípustnou.
Budova měla dotvořit dosud otevřený blok domů, čímž by zásadně proměnila vzhled náměstí. Investor říká, že by stavba vedle administrativních ploch přinesla nové služby pro obyvatele. Odpůrci ale upozorňují na velikost plánované budovy. Občanská sdružení a opozice navíc vyčítají politikům minulá rozhodnutí týkající se obecního pozemku, na kterém se radnice místo dříve plánované budovy radnice rozhodla ve spolupráci se soukromým investorem postavit komerční budovu. Účasti na projektu se Praha 6 nakonec vzdala, investorovi Ledního medvěda ale zůstalo předkupní právo na pozemek.
Nejbohatší Čech Petr Kellner, který stojí za skupinou PPF, chystá v Praze i jiné výrazné stavební projekty. Nejvíce pozornosti vzbudilo bourání hotelu Praha a plánovaná výstavba školy, shodou okolností také v Dejvicích nedaleko Vítězného náměstí. Kellner dál mimo jiné plánuje stavbu nejvyššího českého mrakodrapu na Chodově.
Doplněno Stavabweb:
Vítězné náměstí – Polyfunkční budova „LINE“
Návrh Architektonického Atelieru Radana Hubičky zvítězil v oficiální soutěži České komory architektů.
Investor: Vítězné náměstí a. s.
Architekt: Architektonický Atelier Radana Hubičky s.r.o.
Původní harmonogram projektu:
Zahájení stavby říjen 2013
Zprovoznění budovy duben 2015
zdroj: viteznenamesti.cz
Lední medvěd
Související články:
- Pražský magistrát zrušil územní rozhodnutí k Lednímu medvědovi 5.6.2015
- Investor Ledního medvěda podal kvůli rozsudku kasační stížnost 11.8.2014
- Tak ano, tak ne! Praha má komisi pro kontroverzní výstavbu 21.7.2014
- Magistrát přerušil řízení o stavbě PPF na Vítězném náměstí 1.4.2014
- Polyfunkční budova LINE na Vítězném náměstí získala kladný posudek EIA 26.2.2013
- Polyfunkční projekt LINE – Vítězné náměstí, Praha 6 4.2.2013
- Zastupitelé bouřlivě diskutovali o zástavbě na Vítězném náměstí 18.2.2013
- Praha 6 se vrátí k diskusi o sporné stavbě na Vítězném náměstí 15.2.2013
- Architekti: Praha by měla víc vypisovat soutěže na důležitá území 11.2.2013
- Cenu Za nejlepší architektonický projekt roku 2013 9.9.2013
Čím víc pozoruji tento návrh, tím se mi jeví nevkusnější. Do tohoto místa zcela nepatřičný. Klidně si už dovolím říci, že v tomto místě je hnusný. Kdyby stál jako sólostavba někde na periférii města Brasilia, tak budiž.
Už dost dávno jsem namítal také nevhodnost podobné monstrózní stavby v tomto koutku Prahy. A ukázalo se, že i jiní, vlivnější lidé dokázali postavit bariéru velkému nevkusu, potažmo fleku na kráse starobylé nebo alespoň stylové části středně staré zástavby. Dobře se stalo. Právníci se ale mají, díky špatnému rozhodování jiných občanů, kteří často neplní očekávané. Památkáři, úředníci úřadů městských částí Prahy i na magistrátě. Musí to tak být? Takovou úroveň odpovědných osob si nemohu připustit a tak píši. Hrách na zeď by bylo možná užitečnější.
Přirozený důsledek českého územní plánování: o urbanismu budo čím dál častěji rozhodovat právníci a soudy.
Přitom by stačilo tak málo: jednoduchá a jasná pravidla – vytvořená s ohledem na sociologický, morfologický a urbanistický kontext a přiměřenou efektivitu využití území. Občas také logické zdůvodnění budoucího |prázdna| a zajištění jeho trvalé existence.
Developerům a architektům by tak byly dány jasné mantinely – v rámci nichž by – bez další buzerace – mohli cokoliv, co dokáží.