Pražané se seznamují s územním plánem, realita může být jiná

Fotogalerie ke článku (1)

Nový územní plán Prahy

Nový územní plán Prahy
Celá fotogalerie (1)

Do 9. prosince lze podávat ke konceptu námitky a připomínky. Poté bude plán dopracován. Platit by měl od roku 2012.

Praha 2. listopadu (ČTK) - Lidé se mohou ode dneška seznámit s pracovní verzí nového územního plánu Prahy. U některých lokalit se ale počítá s výrazně odlišným využitím, než jaké ukazuje předkládaný dokument. Příkladem může být Trojmezí na rozhraní Prahy 10, 11 a 15, kde je v novém územním plánu ponechána současná zeleň. Město ale odděleně projednává změnu územního plánu, která má umožnit částečné zastavění. Tato změna navíc bude zřejmě schválena dříve a pak může být automaticky přejata do konečné verze nového územního plánu.

  

Dnes zveřejněný koncept počítá v Trojmezí s jakýmsi zarovnáním současné zástavby, které je podle Kateřiny Szentesiové z Útvaru rozvoje města nezvratné. Na tuto dostavbu bylo už údajně vydáno územní rozhodnutí. "Žádnou další novou zástavbu ale nenavrhujeme," poznamenala Szentesiová. Jedna z takzvaných celoměstsky významných změn územního plánu ale navrhuje Trojmezí zastavět, což kritizují občané i ekologické organizace.

  

Na možný střet konceptu územního plánu a celoměstsky významných změn už dříve upozorňovalo sdružení Arnika a požadovalo, aby byly tyto odděleně projednávané změny zastaveny. To ale Praha odmítla.

  

Trojmezí je nezastavěným územím mezi sídlišti, jeho část se nachází v přírodním parku Hostivař - Záběhlice. Částečně zastavění chtějí okolní městské části, proti tomu jsou místní obyvatelé i ekologové. Proti záměru tří radnic vznikla už dříve petice, kterou podepsalo několik tisíc lidí.

  

Zájemci si mohou pracovní verzi nového územního plánu prohlédnout ode dneška na internetu, v budově magistrátu v Jungmannově ulici a v Útvaru rozvoje města ve Vyšehradské ulici. Jen v budově magistrátu jej dopoledne zhlédly desítky lidí. Do 9. prosince mohou Pražané podávat ke konceptu námitky a připomínky. Poté bude plán dopracován. Platit by měl od roku 2012.

  

Plán otevírá dveře některých kontroverzním a už dříve kritizovaným projektům, jako jsou lanovky na Kavčí hory a Dívčí hrady. V případě Dívčích hradů se podle odborníků jedná o velmi "velkorysé řešení". Kromě lanovky se počítá rovněž se zastavěním části toho území převážně pro potřeby vysokoškolského areálu. Nová výstavba by podle Szentesiové navazovala na současnou zástavbu na západě a měla by zasáhnout méně než polovinu plochy.

  

Nesouhlas obyvatel vyvolal už dříve záměr Prahy 4 přeměnit zeleň v ulici Nad Pekařkou na západě Kavčích hor na obytnou zónu. Proti tomuto a dalším dvěma podnětům nuselské radnice zorganizovali místní v loňském roce petici, kterou podepsalo asi 3000 lidí. Nyní chtějí protestovat přímo na jednání zastupitelstva Prahy 4, které se koná tento čtvrtek.

  

Některé projekty, kde se střetávají například zájmy developerů a místních obyvatel, navrhuje koncept ve dvou variantách. Většina variantních řešení se týká rozvoje okrajových městských částí, například Královic, Dubče a Dolních Měcholup. Jedna varianta ponechává zeleň, druhá umožňuje výstavbu.

  

Dvě varianty řešení má ale také oblast Strahova. Kromě zachování sportovní funkce na stadionu a vysokoškolských kolejí se navrhuje využít stadion ke smíšené zástavbě a areál kolejí přebudovat na bydlení. Dvě možnosti navrhuje plán také na území ďáblické skládky nebo v části Klánovického lesa, která se týká plánované výstavby golfového hřiště.

  

Největší slovo mají v tom, která varianta bude nakonec platit, orgány státní správy, pak městské části. Nejmenší slovo má veřejnost.

  

Zdroj: Zpráva ČTK z 2. 11. 2009

  

Související články:

Praha na měsíc zpřístupňuje koncept nového územního plánu

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*