Pražské veduty. Jak se dívat na (historickou) městskou krajinu

Publikace vychází v době, kdy se od 90. let min. stol. v řadě evropských metropolí zasahuje do tradičního skyline a utváří se nové celkové pohledy na města (Londýn, Barcelona ad.). Téma ochrany historického dědictví evropských měst a jeho soužití se současností a mimořádnými výkony architektury (spjatými s novými technologiemi) je setrvale na pořadu dne. I pražská metropole se bude stále naléhavěji vyrovnávat s tématem „velkého historického dědictví“, jeho zachování a zhodnocení a vstupu „současné světové architektury“. Velká minulost petrifikovaná do urbanismu a architektury Prahy zavazuje, ale nesmí svazovat – publikace je naléhavou výzvou i uvážlivým návodem k tomu, jak se s touto problematikou vyrovnávat.

Kniha ve vysoce faktograficky a ideově nasyceném textu výstižně představuje výsledky dlouhodobého výzkumu, který byl realizován v týmu vedeném Romanem Kouckým. Umožňuje nahlédnout problematiku historie Prahy a jejích perspektiv v mezinárodním měřítku. Publikace přes svoji nespornou odbornost si plně zachovává sdělnost.

Resumé: Publikace tak odpovídá na snad tzv. nejaktuálnější téma metropole a činí tak naléhavě a přesvědčivě.

Kniha Pražské veduty z dílny zkušeného, respektovaného urbanisty a editora Romana Kouckého a jeho kolektivu (IPR) je strukturována kromě očekávaného úvodu a doslovu do tří kapitol. První „Praha 25 let na seznamu UNESCO“, druhé „Historická městská krajina“ a publikaci uzavírána kapitolou „Třetí rozměr města“. Ovšem „Úvod“ a „Doslov (Závazek a velkorysost)“ nelze podcenit, představují závažná resumé. A profesní urbanista či architekt určitě nepřehlédne pečlivě vybrané citace v záhlaví kapitol a z dokumentů UNESCO v textu.

Již první seznámení s textem čtenáři odkrývá, že se nejedná o další publikaci v řadě očekávané běžné odborné produkce, ale o závažný programatický text. Řečeno přímo: Jde o zásadní věcný a interpretační text k Metropolitnímu plánu (srov. mj. knihu Metropolitní plán, koncept odůvodnění 2014). Vede k hlubšímu pochopení toho, čemu jsme si zvykli říkat „světové dědictví Prahy. Toto frekventované sousloví dostává od prvních stránek obsah – což nám dává naději: přestane být verbálním zaklínadlem v předem promarněných diskusích. Neboť o co jde? Fakta (spíše data) ve věku internetu a webových sítí si dnes může každý rychle opatřit, „vyklikat“. Ale rozkrytí faktů do souvislostí a adekvátní práce s nimi, to je stejné jako místo toho, zůstat u vjezdu na území metropole a přečíst si ceduli Praha, raději do ní vstoupit. Publikací Pražské veduty vstupujeme do Prahy, učíme se Praze porozumět, je to objevný knižní titul. „Městská krajina“ před námi v obrazech, panoramatech i interpretujícím textu mnohonásobně „ožívá“.

Ambice textu je tedy značná, nicméně má pevnou oporu v rozsáhlé empirii, v jejím zhodnocení.  Ti, kteří mají či budou mít v popisu své práce zásadní dokument „Metropolitní plán“, by se měli, spolu s dalšími „čtenáři“ a zájemci o Metropolitní plán, seznámit s recenzovanými Pražskými vedutami. Jde o knižní titul, který nikdo, kdo se bude chtít k fenoménu „Prahy“ vyjadřovat se znalostí, tj. rozkrytím toho, co Prahu, její urbanismus a architekturu doslova tvoří, nemůže minout. Vysoká profesionalita, faktografická nasycenost, interpretační hloubka spolu se sdělností pro očekávanou čtenářskou obec představují pozitiva publikace.

Sám text je slovně úsporný, věcný a přitom dostatečně „plastický“. Nechybí čtenářsky vděčné metafory a aforismy. Ano, text je psán nekonfliktně, neagresivně, nicméně velice, velice vyhraněně; přesvědčivě se vyjadřuje ke klíčovým otázkám přítomnosti i perspektiv Prahy. Děje se to s oporou v zásadních dokumentech (mj. Vídeňské memorandum z r. 2005, Doporučení UNESCO z r. 2011) a urbanistických publikacích (R. Koolhaase, K. Lynche ad.), v kvalifikované opoře v osvojené faktografii metropole. Obrazový „doprovod“ je nejen, jak bylo možné očekávat, instruktivní, ale bez nadsázky strhující, mimo jiné upoutá sada fotografií vedut z ateliéru Ester Havlové. Za jedinečným grafickým účinkem celé publikace je skryta italskou zkušeností obohacená vynalézavá práce Kateřiny Koňata Dolejšové.

Řečeno souhrnně
: Texty, exkurzy, datové analýzy, nákresy, ilustrace, kvalita fotografií atd. – čili výsledek práce v knize vyjmenovaného početného kolektivu – činí z odborné publikace objevný, krásný a čtivý knižní titul.
OLDŘICH ŠEVČÍK

Pražské veduty © IPR Praha, 2018
Roman Koucký ed.
Obrazové předlohy: Muzeum hl. m. Prahy, spisovna IPR Praha, Ester Havlová, Kancelář metropolitního plánu IPR Praha
224 stran
ISBN 978-80-87931-74-5

Článek byl publikován v časopise Stavba č. 3/2018, str. 24

Doplněno Stavbaweb:
Kniha vyšla u příležitosti 25. výročí zápisu historického centra Prahy na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a zároveň u příležitosti 5. výročí založení Kanceláře metropolitního plánu. Kniha je ve volnému prodeji od září 2018 v sídle IPR (Vyšehradská 56, Praha 2) v Centru architektury a městského plánování (CAMP) nebo v distribuční síti: https://www.kosmas.cz/knihy/251747/prazske-veduty/.


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*