Pražský Mánes se chystá na rekonstrukci za 100 milionů korun

Fotogalerie ke článku (7)

Vizualizace - čelní pohled

Vizualizace - čelní pohled

Vizualizace - pohled od řeky

Vizualizace - pohled od řeky

Logo

Logo

1PP

1PP

1NP

1NP

2NP

2NP

Legenda k výkresům

Legenda k výkresům
Celá fotogalerie (7)

Projekt vypracoval ateliér HMArchitekti.
Nový komplexní grafický styl pro Mánes vytvořilo Studio Najbrt.

Praha 16. prosince (ČTK) - Nadace českého výtvarného umění (NČVU) plánuje kompletní obnovu budovy pražského Mánesu. Vlastník jedné z nejvýznamnějších památek české moderní architektury odhaduje náklady na její rekonstrukci na 100 milionů korun. V současné době je hotový projekt pro stavební povolení a probíhají příslušná řízení. Novinářům to dnes řekl předseda správní rady NČVU Martin Pavala.

"Obnovu Mánesu bychom rádi zahájili v červnu příštího roku, rekonstrukce by mohla být při optimistických předpokladech dokončena na jaře 2011, nejpozději na podzim 2012," sdělil Pavala. Dodal, že rekonstrukci hodlá (NČVU) z valné části financovat z vlastních zdrojů, například prodejem děl ze svých sbírek v aukcích. Tím se však nebrání jednání s případnými sponzory.

Středobodem nově bezbariérové budovy podle architektů z ateliéru HMArchitekti zůstane výstavní síň, která bude splňovat nejnáročnější technická kritéria a umožní prezentace různých výtvarných uměleckých oborů. Ve spodním podlaží nově vzniknou dva multifunkční prostory umožňující pořádání projekcí, přednášek, workshopů, dražeb, menších výstav a podobně.

Vedle sálu bude obnovena původní restaurace s terasou a malovaným stropem od Emila Filly. Na ochozu na jižní straně budovy vznikne nový obchod, orientovaný na sortiment související s výtvarným uměním či designem.

"Obsahem obnovy se vracíme k projektu stavby Mánesa architekta Otakara Novotného. Naší prioritou je rehabilitace Mánesa jako skutečného domu umění, oblíbeného a ceněného kulturního centra," podotkl Pavala. Otakar Novotný patřil k nejnadanějším žákům slavného architekta Jana Kotěry. Ve Spolku výtvarných umělců Mánes zastával řadu let funkci předsedy.

Jeho vnuk, architekt Tomáš Novotný, byl přizván jako konzultant nové podoby Mánesu. To však odmítl. "Jako dědic původního autora bych měl mít právo více zasahovat do projektu," uvedl.

Projekt ateliéru HMArchitekti údajně nepočítá s radikálními zásahy, ale s architektonickým i funkčním návratem do doby největší slávy budovy ve 30. letech minulého století, ovšem s využitím moderních technologií. Nový komplexní grafický styl pro Mánes vytvořilo Studio Najbrt.

Pavala podotkl, že současný tristní stav budovy je výsledkem dlouhodobé devastace stavby jak nejrůznějšími dispozičními úpravami interiéru, tak vynuceným zanedbáním průběžné údržby během dlouhá léta se vlekoucího restitučního sporu.

Budovu nechal postavit Spolek výtvarných umělců Mánes v roce 1930. Jeho činnost byla zastavena v roce 1949; v roce 1956 byl rozpuštěn. Jeho majetek přešel do vlastnictví Českého fondu výtvarných umění, dnešní Nadace český fond umění. Spolek v roce 1990 obnovil činnost a od počátku 90. let se s nadací o budovu soudil. Od roku 2004 platí pravomocný rozsudek Nejvyššího soudu, který určil jako vlastníka budovy nadaci. Mánes podal stížnost k Ústavnímu soudu, který ji zamítl s tím, že Nejvyšší soud rozhodl správně.

Zástupci Spolku výtvarných umělců Mánes na dnešní tiskové konferenci zopakovali, že budova byla zcizena a opět požadovali její navrácení. "Je nejvyšší čas tuto křivdu politickým rozhodnutím napravit a tím zajistit návrat Spolku výtvarných umělců Mánes do jeho sídla. Jen tak může být jeho spolková budova plně rehabilitována," píše Spolek v dnešním prohlášení. Pavala to označil za nehoráznost a vyzval k respektování rozhodnutí soudu.

Nadace, s jejíž činností je část umělců nespokojena, vznikla transformací Českého fondu výtvarného umění, který převzal majetek komunisty rozehnaného spolku Mánes. V budovu Mánesa nadace sídlí, komerčně ji pronajímá, stejně jako Špálovu galerii.

Umělci poukazují na to, že galerii si bude moci pronajmout každý, kdo zaplatí. Vedle komerčního pronájmu výtvarníkům vadí, že galerie nemá jasno v koncepci programu. Umělci před časem poukazovali, že za výstavu musí zaplatit 250 000 korun měsíčně. Nadace tvrdí, že tato suma je na pokrytí nákladů na provoz.

Četné diskuse se již dlouho mezi výtvarnými umělci vedou nejen o budoucnosti Mánesa, ale i o situaci pražských galerií a možnostech umělců vystavovat.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*