Výrobní kapacity projektových společností jsou v současné době rekordně vytížené. Ředitelé projektových společností to potvrdili v nejnovější Kvartální analýze českého stavebnictví Q1/2016, realizované v lednu 2016 analytickou společností CEEC Research. Průměrné naplnění jejich kapacit se nyní pohybuje na hodnotě 94 procent a představuje čtyřleté maximum od roku 2011, tedy za celou dobu sledování. „Rozdíly mezi odpověďmi firem věnujících se pozemnímu a inženýrskému stavitelství jsou minimální. Ředitelé v lednu hovořili o téměř shodné situaci (93 procent, respektive 97 procent průměrného vytížení kapacit),“ potvrzuje informace provedeného výzkumu Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. „Naše kapacity jsou momentálně využité téměř na 100 %, i zásoba práce je v porovnání s minulými roky na velmi slušné úrovni,“ dodává Martin Drotár, ředitel, CENTROPROJEKT GROUP, a.s.
Projektové firmy mají v tuto chvíli nasmlouvané zakázky na dalších 6 měsíců, což pro téměř dvě pětiny z nich (37 procent) představuje v meziročním srovnání navýšení počtu nasmlouvaných zakázek. Pro téměř polovinu firem (44 procent) jde o stejný stav jako v předchozím roce. Pokles počtu nasmlouvaných zakázek pak hlásí méně než jedna pětina (19 procent) z dotázaných. O něco méně příznivější výsledky vykazují projektové společnosti působící v oblasti inženýrských staveb. Třetina z nich (28 procent) zaznamenala oproti srovnatelnému období minulého roku pokles počtu nasmlouvaných zakázek a stejný podíl firem mluví o jeho navýšení. „V předchozích letech jsme bohužel sledovali, jak se z velkých projekčních kanceláří stávají středně velké a ze středně velkých malé. Projekční kanceláře byly nuceny v důsledku nedostatku zakázek a nízkých cen propouštět své zaměstnance, nebo se s nimi domluvit na externí spolupráci. V současné době se tento nepříznivý trend začíná pomalu měnit. Kanceláře hlásí více zakázek. Avšak ceny za projekční práce jsou stále nízké, což se občas projeví v kvalitě zpracování projektu. Uvidíme, jestli na tom něco změní nově připravovaný stavební zákon,“ říká Daniel Beneš, senior obchodní manažer pro Česko a Slovensko, Saint-Gobain Construction Products CZ, a. s., divize Ecophon.
V portfoliu zakázek, které projektové firmy realizovaly v roce 2015, byla jedna desetina (11 procent) ztrátová. Aktuálně mají společnosti ve svém zásobníku práce ještě v průměru 5 procent ztrátových zakázek. Zároveň čtyři z deseti ředitelů projektových firem plánují takové zakázky přijímat i v roce 2016, když nejčastěji uváděným zdůvodněním je navázání či udržení dlouhodobé spolupráce. Udržení současného podílu na trhu jako důvod uvádělo jen minimum dotázaných. O něco benevolentnější jsou v tomto ohledu zástupci společností zabývajících se inženýrskými stavbami. Ztrátovou zakázku podle předchozího odůvodnění by přijala více než polovina z nich (52 procent). „Vytíženost projektových společností je jedním z ukazatelů zdravé ekonomiky ve stavebnictví a předpokladem zvýšené stavební činnosti v letech budoucích. I mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH myslí na budoucnost, a proto věnuje velkou pozornost také soutěžní přehlídce stavebních řemesel pro studenty středních škol (SUSO). Tato soutěž vznikla jako podpora řemesel v České republice a svou funkci plní až do dnešního dne. Veletrh FOR ARCH napomáhá také mladým architektům pomocí architektonické soutěžní přehlídky Young Architect Award, která mapuje tvorbu mladých začínajících architektů do 33 let,“ říká Martin František Přívětivý, ředitel mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH.
„Naše společnost v zásadě nechodí do dumpingových cena, a ztrátové zakázky proto představují naprosto minimální podíl v našem portfoliu,“ vysvětluje Petr Ščurkevič, ředitel divize Projekce pozemních staveb, K4, a. s. „Naše produkty zaměřujeme kromě zlepšení controllingu projektů především na efektivní řízení zdrojů, protože pro řadu firem je nedostatek odborných kapacit hlavním faktorem, který omezuje jejich růst. V obou kategoriích mají české firmy stále velký prostor pro zlepšení,“ konstatuje Tomáš Krejča, Maconomy Reengineering Consultant – BenchCom, s. r. o. „Společnosti používající BIM technologii mají v projekční praxi nespornou výhodu oproti tradičním projekcím, neboť poptávka ze strany zadavatelů po BIM řešení stoupá a konkurence je v tuto chvíli relativně malá. Tito projektanti tedy nemusí brát neziskové zakázky a mohou si díky této konkurenční výhodě své zákazníky vybírat,“ uzavírá Miroslav Kohout, GRAITEC s.r.o.
Další vývoj českého stavebnictví, příliv nových zakázek a plány firem na změny cen stavebních prací bude více než 600 lídrů českého stavebnictví diskutovat s představiteli vlády a předními investory z celé ČR na SETKÁNÍ LÍDRŮ ČESKÉHO STAVEBNICTVÍ 2016, které se koná 17. května.
Kvartální analýza českého stavebnictví Q1/2016 bude publikována 29. února na www.ceec.eu.
tisková zpráva
Je to úchvatné.
A když berou tak utíkej ? :D Hele kdybych měl teď stavět dům tak se jistě chopím těhlech akcí různych.…
Málokdo o tom ví nebo spíše tomu nevěří. I když nechápu proč. Vždyť když ti dávají tak ber :D
My jsme taky s nimi stavěli jsem velice rádi za to že náš projektant s tím byl ztotožněn a ještě…
Jo je tam toho hodně, mají supr akce, podle mně se to rozhodně oplatí na to mrknout nebo rovnou zaslat…