Protestní akce proti zbourání vily Johanna Nepomuka Krale

(ČTK) – Prachatická iniciativa Živá vila pořádá v sobotu 23. května protestní akci proti zbourání významné vily Johanna Nepomuka Krale. Měla by ustoupit plánované části obchvatu města. Cílem protestu Vivat vila je poukázat na architektonické hodnoty objektu a vyvolat veřejnou diskusi o potřebnosti jeho zachování. ČTK to dnes řekla jedna z organizátorek Pavla Zelenková. Podle starosty Martina Malého (ODS) je demolice nutná, obchvat jinudy nelze vést.

„Na mítinku vystoupí studenti a odborníci z oboru architektury, památkové péče a dopravy a pozvali jsme také zástupce města,“ uvedla Zelenková. Od 16:00 zahraje několik místních kapel a hudebních uskupení. Výtěžek benefice půjde na drobnou údržbu vily, kterou má iniciativa v nájmu od města. Chce tam vybudovat neobvyklý prostor pro kulturní setkávání, zahradničení a workshopy.

Vila stojí v místech posledního úseku obchvatu města. Podle starosty se začal budovat před dvěma desítkami let a zbývá dokončit jeho poslední třetinu. Stavba nové komunikace za stovky milionů korun by odvedla dopravu od základní školy a sídliště. „Vím, že vila má svou historickou hodnotu, ale v tomto případě musím preferovat veřejný zájem, přes silnici kolem školy denně projedou tisíce aut,“ konstatoval starosta.

Pokud by ministerstvo kultury vilu prohlásilo památkou, krajský úřad by podle něj obchvat nemohl dokončit. Prachatice se přitom k památkám nechovají barbarsky, za příkladnou péči o památkové objekty a historické dědictví města mnohokrát bodovaly v soutěži Historické město roku.

Územní komise Národního památkového ústavu vilu v lednu na návrh spolku Pelyněk Prachatice doporučila prohlásit nemovitou kulturní památkou. Rodinný dům Johanna Nepomuka Krale od významného vídeňského architekta Fritze Reichla ze 30. let 20. století se v jižních Čechách podle památkářů řadí mezi nejkvalitnější puristicko-funkcionalistické stavby, která odráží vliv architektury Adolfa Loose.

Architektonickou hodnotu domu doplňuje také jeho historický význam. Jeho stavebníkem byl Johann Nepomuk Kral, který vedl v Prachaticích velkoobchod s koloniálním zbožím, nákladní autodopravu a továrnu na sladovou kávu. Vznik firmy souvisel se zavedením železnice do prachatické oblasti na přelomu 19. a 20. století. Naposledy vila sloužila jako mateřská škola. Město ji kvůli plánovanému obchvatu přemístilo.

Doplněno Stavbaweb:
Slavné vily / Rodinný dům Johanna Nepomuka Krale
Fotografie vily najdete na stránkách Facebook / Živá vila


Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Každé město, každá stavba má svoje pro a proti, výstavby je často věcí kompromisů i ztrát. Je ale otázkou, jak vážně jsou zváženy všechny argumenty. Plánovaná přeložka má řadu otazníků a projekt starý desítky let by se měl odborně prověřit a veřejně obhájit. To se zatím nestalo a nesvědčí to o odborném přístupu vedení města k dané problematice.

    • Čtenář Stavbawebu says:

      Ve článku se píše, že obchvat je rozestavěný, ne jen plánovaný. Takže pokud chybí poslední etapa, tak asi opravdu nepůjde vést jinudy. V této fázi by jakékoliv úvahy o jiné trase znamenaly nejen další desítky let zpoždění, ale také hezky drahé torzo nedokončené stavby.
      Je to smutné, ale tady by snad bylo možné uvažovat spíš o replice vily na jiném místě, s použitím originálních částí původní vily. Já vím, že pro památkáře to není zdaleka totéž, ale lepší něco než nic. A běžný obdivovatel to tolik neřeší.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Bez znalosti všech okolností nelze věc hodnotit. Co mě ale zaujalo, je věta pana starosty: |…v tomto případě musím preferovat veřejný zájem…| Zajistit bezpečnost dětí a ulehčit hustě zastavěnému území od negativních vlivů dopravy, to je veřejný zájem nade vší pochybnost. Ale ochrana architektonického dědictví pro pana starostu veřejným zájmem není ?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*