Fotogalerie ke článku (2)
První administrativní budova s nulovými náklady na vytápění v Maďarsku
První administrativní budova s nulovými náklady na vytápění v Maďarsku
Bude realizována jako společný projekt společnosti Bauland Ltd. (Maďarsko) a maďarskou pobočkou společnosti BASF.
Město Fótliget by se mohlo stát místem, kde bude první administrativní budova s nulovými náklady na vytápění ve střední a východní Evropě. Energeticky úsporná administrativní budova, jejíž tepelný systém směřuje k nulovým emisím oxidu uhličitého, bude realizována jako společný projekt společnosti Bauland Ltd. (Maďarsko) a maďarskou pobočkou společnosti BASF. Podle projektu budova nebude mít radiátory, teplá voda a elektřina budou dodávané především ze solárních kolektorů, kterých bude na budově nainstalováno několik stovek. Nová administrativní budova bude hospodařit s přírodními zdroji mimořádně úsporným způsobem. Bauland a BASF očekávají, že realizace tohoto novátorského konceptu administrativní budovy by mohla vést k rozvoji skutečné „zelené“ architektury nejen v Maďarsku, ale i v celém regionu střední a východní Evropy. Další administrativní a rezidenční budovy by mohly být realizovány s cílem dosáhnout nulové emise oxidu uhličitého a nulových nákladů na vytápění.
Položení základního kamene první budovy bez radiátorů se očekává na jaře 2008, administrativní prostory by se mohly začít pronajímat ke konci roku. Strukturální koncept budovy a její vysoce účinný tepelně izolační systém Neopor®, jakož i efektivní spotřeba energie a s tím související nízké emise oxidu uhličitého naznačují, že tuto administrativní budovu bude možné považovat za první skutečně nízkoenergetickou budovu v Maďarsku. Tato budova se bude snažit splnit požadavek nulových emisí oxidu uhličitého využíváním obnovitelných zdrojů energie a několika stovek solárních kolektorů, které zároveň vytvářejí stín.
Na každém patře této dvoupodlažní budovy s užitnou plochou 400 m2 budou prostory pro veřejné služby, a také administrativní prostory pro komunitu rezidenčního parku ve Fótliget, nedaleko Budapešti. Konstrukce administrativní budovy byla navržená v souladu s myšlenkou trvale udržitelné architektury.
Koncept
Základem architektonického konceptu je zaměření se na ekonomickou konstrukci a provoz budovy při minimalizaci chodeb, s flexibilně transformovaným vnitřním prostorem s inženýrskými sítěmi a chodbami. Obchody, stravovací zařízení a sklady mohou být umístěny v přízemí, na prvním poschodí mohou být obslužné prostory, pobočka banky, nebo také několik kanceláří s okny orientovanými na sever.
Jednoduchý tvar — energeticky rozumný „zelený“ provoz
Jednoduchý kompaktní tvar, mírně šikmá střecha a mimořádně účinný izolační plášť bez tepelných mostů snižují náklady na topení na minimum. Ochrana před letním horkem je řešená rozumně naplánovaným systémem stínění: venkovní lamelové stínění se dá nastavit ve směru východ-západ, zelená fasáda a „slunečník ze solárních článků“ na jižní straně budovy vylučují přímé sluneční záření v letním období a následné přehřívání. Několik stovek integrovaných stínících solárních článků a solárních kolektorů pokrývá zároveň většinu potřeby elektrické energie a teplé vody této budovy. Řešení centrální ventilace použitím systému rekuperace tepla podporované tepelným čerpadlem napomáhá udržet příjemné vnitřní klima po celý rok. Systém ekonomickým způsobem využívá filtrovaný, vyčištěný a podle potřeby předehřátý, anebo předchlazený čerstvý vzduch. S pomocí speciálního materiálu Micronal® firmy BASF, využívajícího změnu skupenství, je možné zvýšit tepelný útlum konstrukce, čímž se zvyšuje i účinnost systému chlazení povrchu. Nový koncept administrativní budovy se zaměřuje také na úsporné využívání vody jako jednoho z přírodních zdrojů: budou nainstalované vodu šetřící baterie a jiná zařízení. Navíc je zabezpečený i sběr dešťové vody a systém čištění odpadové vody.
Cílem je maximálně využívat přírodní světlo, přičemž zdrojem umělého osvětlení budou energeticky úsporné kompaktní žárovky a LED-zdroje. Používat se budou elektrická zařízení s vysokou účinností.
Parkoviště obrácené na jih bude kryté síťovinou, o kterou se zachytí rostliny, které tak zastíní parkující auta. “Zelená střecha“ se zahradou, která využívá Luquasorb®, produkt BASF, který váže vodu, a superabsorbér, který postupně přivádí vodu ke kořenům rostlin, čímž zlepšuje mikroklima, zadržuje dešťovou vodu a váže i prach.
Inteligentní měřící zařízení v administrativní budově zaznamenávají spotřebu energie a identifikací ztrát a úniků umožní budoucím nájemníkům environmentálně přijatelné využívání budovy. Budova bude sloužit také jako příklad nízkoenergetického řešení, a tím pomůže k rozšíření architektury založené na šetření energie a ochraně životního prostředí.
BASF ve světě
BASF je celosvětově největší chemickou společností: The Chemical Company. Její nabídka sahá od chemikálií, plastů a spotřebních produktů přes přípravky na ochranu rostlin a chemické přísady až po ropu a zemní plyn. BASF je spolehlivý partner všech důležitých průmyslových odvětví a jeho inteligentní řešení a produkty s přidanou hodnotou pomáhají jeho zákazníkům k úspěchu. Společnost BASF vyvíjí nové technologie, aby obstála před budoucími výzvami a s jejich pomocí vytváří nové obchodní příležitosti. Spojuje ekonomický úspěch s ochranou prostředí a sociální odpovědností, čímž přispívá k lepší budoucnosti. V roce 2006 měla společnost BASF zhruba 95 000 zaměstnanců a vykázala obrat 52,6 miliard eur (přibližně 66,1 miliard USD). Další informace o společnosti BASF jsou dostupné na http://www,basf.com.
BASF v České republice
Společnost BASF Czech spol. s.r.o., dceřiná společnost BASF Aktiengesellschaft, patří v předním firmám chemického průmyslu v České republice. Z Prahy a jiných závodů je distribuován celý sortiment inovativních a vysoce hodnotných výrobků skupiny BASF. V České republice dosáhla společnost BASF v roce 2006 obrat ve výši 208,2 miliónů eur. Další informace jsou uvedeny na internetové stránce www.basf.cz.
Zdroj: Mmd, TZ BASF
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!
Když můžou být smaltované vany naprostá topka - odolné, trvanlivé, snadno se udržují a ještě k tomu skvěle vypadají, tak…