Prvok – první český 3D tištěný dům

Napínavé do poslední chvíle: Prvok překonal 150 km z Budějovic do Prahy
Prvok od Buřinky je jednoznačně první na světě 3D tištěný dům, který je rozložitelný, převozitelný, složitelný a ještě plující. Těmito zkouškami prověřili Prvoka jeho tvůrci v čele se sochařem Michalem Trpákem. První český 3D tištěný dům o váze 30 tun a délce přes 13 metrů přemístili 150 kilometrů z Českých Budějovic do centra Prahy. Prvok během cesty podstoupil rozdělení na tři části, sedmihodinovou cestu na korbě vozu jako nadměrný náklad, nalodění na ponton a cestu přes tři plavební komory z Holešovic na Střelecký ostrov. Tam bude k vidění do konce srpna.

Speciální tahač na prvních 150 km Prvoka bylo nejprve potřeba rozložit na tři části a naložit. „Použili jsme speciální návěs, který má natáčecí zadní nápravu, aby mohl projet i na kruhových objezdech. Na každém kole byly instalovány speciální měchy, sloužící jako tlumiče k eliminaci prasklin na domě,“ popisuje složitou dopravu nadměrného nákladu Kateřina Nováková, jedna z autorek z týmu Scoolpt. Bylo nutné jet v noci a cesta trvala od přistavení návěsu po vyložení v přístavu 7 hodin.

Přístavní život Autoři Prvoka dům navrhli jako plovoucí, čímž je světový unikát. Dům se řídí plavebním zákonem, přesto jeho cesta na ponton nebyla jednoduchá. „Na poslední chvíli jsme museli řešit zapůjčení pontonu. Ten vyrobený na míru ze Švédska bohužel zdržel koronavirus,“ říká Michal Trpák, sochař a autor domu. Po přeložení na ponton musel být dům znovu složen dohromady. Do poslední chvíle probíhaly intenzivní dokončovací práce, jako montáž nábytku, instalace zelené střechy a veškerých technologií. 3 plavební komory za tři hodiny   V neděli brzy ráno se Prvok vydal na poslední část přesunu, která již probíhala po vodě. Z holešovického přístavu proplul za tři hodiny po Vltavě třemi plavebními komorami. Kolem 11 hodiny zakotvil na Střeleckém ostrově. Tam bude návštěvám otevřen do konce srpna.

Experimentální dům Prvok „obletěl“ svět
První tištěnou stavbu z betonu v Česku letos urychlila Stavební spořitelna Buřinka. „Společně se Scoolptem jsme se v experimentu rozhodli pokračovat i přes vrcholící pandemii koronaviru. 3D tisk totiž může dát odpověď na mnoho výzev ve stavebnictví, obzvlášť po epidemii. Nevídaný zájem o něj nás v tom jen utvrzuje,“ říká Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny, která je generálním partnerem projektu. Také díky její podpoře Prvok strhává pozornost v Česku i zahraničí. Informace o Prvokovi již rezonovaly na všech světadílech. „Odhalení Prvoka sleduje se zájmem mnoho významných společností, které vnímají potenciál uplatnění 3D tisku v různých oblastech. Máme dokonce signály od SpaceX, že budovy podobné Prvokovi jsou představitelné na Marsu. Tak proč ne v českém stavebnictví,“ uzavírá s otázkou Libor Vošický.

Výstava Prvoka se koná pod záštitou Karla Havlíčka, ministra průmyslu a obchodu, Zdeňka Hřiba, primátora hlavního města Prahy, a Petra Hejmy, starosty Městské části Prahy 1.   


Interiér a vybavení Prvoka
První 3D tištěný dům v České republice je zajímavý zvenku i zevnitř. Prvok od Buřinky se kromě vytištěných betonových stěn pyšní i unikátním interiérem. Moderní nábytek na míru z kvalitních materiálů, chytré technologie, skvělé využití prostoru a inspirace organickým světem spoluvytváří udržitelné a zároveň esteticky příjemné bydlení.
Unikátní vybavení jednotlivých místností bylo realizováno díky podpoře mnoha Prvokových partnerů. Nic z toho by se ale nestalo bez neúnavné práce všech členů týmu Scoolpt včetně podpory a spolupráce Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky).

Kuchyň
–          Kuchyňskou linku a desku dodala firma ORESI.
–          Poličky nad kuchyňskou linku dodala firma Subfosil a k výrobě je použito 6 tisíc let staré dubové dřevo.
–          V policích jsou zasazeny speciální sklenice, které dodalo uskupení 3 sklářských autorek Penocze.
–          Prémiové osvětlení je dílem české sklářské firmy Brokis.

Ložnice
–          Dubová postel na míru z Novohradských hor.
–          Police jsou stejně jako v kuchyni od firmy Subfosil.

Koupelna
–          Hlavním materiálem baterie, která byla vytištěna na 3D tiskárně, je práškový titan. Baterii dodala firma Grohe.
–          Recirkulační sprcha šetří až 90 % vody.
–          Odpadní voda z koupelny je využita k zalévání.
–          Mozaika se zrcadlem.
–          Skleněná zástěna dodaná firmou Brokis Glass je vyrobena z recyklovaných střepů.
–          Police s integrovaným umyvadlem dodány firmou Subfosil.

Středová část
–          Vyrobena ze dřeva a propojena s tištěnou stěnou pomocí dřevěného rámu. Rám je ke stěně přidělán pomocí speciálních zámků.
–          Okna byla vyrobena na míru v Českých Velenicích.
–          Masivní stůl z tropického dřeva.

Technologie
–          Travnatá část doplněna o speciální zavlažovací systém. Dodavatelem jsou Envilope a Top Wet.
–          Moderní technologie, mezi které patří například inteligentní řízení nebo rekuperace, zaštituje firma BrandTech.
–          O rovnoměrnou a rychlou distribuci tepla se stará podlahové vytápění od firmy Heatflow.  

tisková zpráva 
foto: Stanislav Krupař

Související články:
Dům „Prvok“  9.4.2020

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*