Que procedit – Historie pěší zóny v Chebu

Obsáhlá publikace – průvodce po pěší zóně – se zabývá obdobím posledních 150 let.
Autory projektu rekonstrukce pěší zóny, která byla právě dokončena, je atelier A69.



Historii rekonstruované chebské pěší zóny mapuje nová kniha

Cheb 1. listopadu (ČTK) – Vydáním obsáhlé publikace o historii hlavní chebské ulice vyvrcholila rekonstrukce pěší zóny v Chebu, která výrazně změnila vzhled hlavního městského bulváru. Stejně jako její původní podoba v době vzniku přitom vyvolala řadu diskuzí, řekl dnes ČTK Zbyněk Černý, hlavní autor knihy nazvané Que procedit – Historie pěší zóny v Chebu.

"Byly to velice vášnivé spory. Bahnhofstrasse, když se rodila, měla znamenat velké finanční výdaje a řešilo se, které varianty zvolit. Jestli přímou variantu, či oklikou. Na radnici byly vášnivé debaty," popsal situaci Černý. Nakonec vyhrála nákladnější přímá varianta ulice, která si prorazila cestu na historické náměstí.

Podobné spory vedou obyvatelé Chebu i nyní. "Slýchávám, že do historického města, jako je Cheb, taková moderní ulice nepatří. Ale jsem rád, že se o ní mluví," podotkl dnes starosta Chebu Jan Svoboda. Podle něj pěší zónu vnímají často pozitivněji turisté než místní lidé.

Také chebská zóna měla v plánech radnice původně dvě varianty – levnější a dražší. Díky dotaci z Evropské unie mohlo město zvolit nákladnější za 136 milionů korun, a plně tak využít projektu ateliéru A69. Podle architekta Jaroslava Wertiga z A69 mohli autoři projektu realizovat všechny své nápady bez kompromisů. To umožnilo například využití přírodních materiálů na dlažbu, vybudování moderních osvětlovacích LED diodových panelů a mnoho dalších úprav, které změnily podobu městského bulváru.

Dnes představený průvodce po pěší zóně vznikl v rámci projektu, a tudíž je neprodejný. Přesto vyšel v nákladu 5000 výtisků, a tak je pravděpodobné, že se dostane do rukou většiny zájemců o historii pěší zóny. Zabývá se obdobím posledních 150 let a popisuje jednotlivé domy na pěší zóně, od historických až po obchodní dům Prior z poloviny 80. let.



Doplněno Stavabweb:

Ze závěrečné tiskové konference v Chebu 1.11.2010:
Ateliér A69 – architekty zastupoval Jaroslav Wertig.
„Naše představy o proměně části třídy Svobody a okolí se naplnily díky přístupu města, dodavatelům i cestě financování, které se pěší zóně dostalo,“ kvitoval. K připomínkám veřejnosti na výběr dlažby, výskyt rzi apod. vzpomněl na svůj penál ze světlé kůže, který měl v dětství. I na něm byl totiž zpočátku patrný každý otisk, škrábanec atd., dokud nezískal ´patinu´. Architekt připomněl i největší změny, ke kterým oproti původnímu projektu nakonec došlo:
1/ Místo historiogramu – časové osy s nejvýznamnějšími daty z historie Chebu (jde o ozdobný kryt odvodňovací strouhy, která se odvíjí středem nového bulváru) – měl být původně demogram se jmény všech obyvatel Chebu roku 2000.
2/ Měnila se podoba osvětlení, ale u odvážných lamp i tak zůstalo.
3/ Osvětlovací sloupky se díky vývoji technologií stihly proměnit v unikátní lampy s LEDdiodovými panely (vedle pohybujících se grafických motivů střídavě přinášejí různé textové informace vč. aktuálního času).
4/ U křižovatky s Májovou ulicí měl vzniknout jakýsi meeting point, místo k setkávání v podobě vyhlídkové kavárny na nožičkách ve výšce prvního podlaží. Ustoupilo se z toho s tím, že by objekt příliš přitahoval pozornost a konkuroval, resp. snížil atraktivitu všech výjimečností v okolí (dnes je proto mj. nově osvětlena i socha Atlanta zdobící zaoblené nároží s vchodem do prodejny Intersport – býv. Čedoku).
5/ Brána času od sochaře Mariana Karla měla původně podobu dveřního křídla zasazeného do rámu, které se otvíralo a zavíralo. Aby snad někomu něco nepřiskříplo, došlo k zabstraktnění, zjednodušení návrhu a rozhodnutí, že se bude celý artefakt pomalu otáčet (v poledne je v poloze otevřeno, o půlnoci v poloze zavřeno).
(redakčně kráceno)


Zrekonstruovanou pěší zónu v Chebu si virtuálně můžete prohlédnout
zde.
Projekt rekonstrukce včetně vizualizací najdete na stránkách autorů:
* Pěší zóna Cheb
* Brána času

* nebo na stránkách projektu:  http://www.pesizona.eu/cs/

Související články:
Pěší zóna, Třída Svobody – Cheb
Street-party v Chebu

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*