Během léta roku 2010 Querkraft Architekti navrhli nový vstupní foyer a muzejní obchod pro Technické muzeum ve Vídni (TMW).
Moderní muzea vyžadují i odpovídající úroveň služeb. Starší muzejní budovy tak často musí řešit, jak rozšířit, modernizovat své prostory. Před stejným problémem stálo v 90. letech i TMW, které se snažilo získat více prostoru pro vstupní foyer, nový muzejní obchod a kavárnu, šatnu a prodej vstupenek. Architektonickým řešením, vybraným v 90. letech, byl "box" z oceli a skla umístěný v přední části stávající historické budovy. Toto řešení se ukázalo jako problematické hned v několika úrovních krátce po otevření v roce 1999: foyer trpělo velkými výkyvy teplot, špatnou akustikou a nedostatečným větráním.
V další soutěži, která následovala, se architektům ze studia Querkraft Architecs podařilo přesvědčit porotu svým designovým řešením.
Základním principem nového designu bylo vytvořit prostředí, které návštěvníky přivítá emocionální atmosférou a zároveň zlepší i problematické fyzikální jevy.
Řešením jsou multifunkční kusy nábytku ze sklolaminátu. Tyto ‚stromy‘ poskytují nejen sezení, ale i stín a zvyšují akustické absorpce. V noci slouží jako osvětlení, které naplní místnost bílým nebo modrým zářícím světlem. Objekty podobající se stromům mohou být vnímány i jako narážka na vztah mezi technologií a přírodou. "Stromy" jsou "obálky" ocelových sloupů které zároveň umožňují pohled skrze skleněný strop a na historickou fasádu.
Malý obchod tak dostal nové, pružné pohyblivé zařízení pro prezentaci výrobků – sladěné s celkovým konstrukčním řešením.
Realizované řešení studia Querkraft Architects propojuje stávající stavbu s novým, současným požadavkům vyhovujícím vstupem do moderního muzea.
Autor: Querkraft Architects / Jakob Dunkl, Gerd Erhartt, Peter Sapp
Plocha: 1300 m2
Realizace: 2010
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,