Radní Libereckého kraje dnes schválili koupi Ještědu

Fotogalerie ke článku (1)

Ještěd, zdroj: TZ KÚ Libereckého kraje

Ještěd, zdroj: TZ KÚ Libereckého kraje
Celá fotogalerie (1)

Radní Libereckého kraje dnes schválili záměr koupit horský hotel a vysílač Ještěd, který kraji v dubnu nabídly České radiokomunikace. Technická památka oslaví ve středu 35 let od svého otevření. Kolik za ni kraj zaplatí, bude předmětem dalšího jednání. Zůstatková cena se pohybuje kolem 75 milionů korun, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Karel Dolejší.

Záměr podle něj ještě musí schválit zastupitelstvo a také představenstvo Českých radiokomunikací.
Radní dali přednost koupi, ve hře přitom byla ještě jedna varianta - založení obecně prospěšné společnosti krajem, městem Liberec a Českými radiokomunikacemi. Ještěd totiž potřebuje rekonstrukci a peníze na ni by bylo možné čerpat z evropských fondů. Soukromá akciová společnost, jakou jsou České radiokomunikace, na ně ale nedosáhne. Firma se už snažila získat peníze na opravu z takzvaných norských fondů, a neuspěla. "Společný podnik ale rada odmítla, dál proto budeme jednat jen o koupi," řekl Dolejší. Nyní bude podle něho kraj vyjednávat o podmínkách prodeje.
Radiokomunikace mají zájem na opravě skvostu moderní architektury, podmínkou je ale zachování přístupu k vysílacím a telekomunikačním technologiím. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti Kamil Chalupa. "České radiokomunikace i v digitálním vysílání počítají s využitím vysílače Ještěd pro pokrytí Libereckého kraje, který je velmi členitý," dodal.
Horský hotel Ještěd je českou stavbou století. Hyperboloid vysoký 94 metrů unikátním způsobem slučuje funkci vysílače, hotelu a restaurace. Veřejnosti slouží od 9. července 1973 a jeho autor Karel Hubáček získal za projekt v roce 1969 Perretovu cenu udělovanou Mezinárodní unií architektů. Porota tehdy uvedla, že dílo vyniká jasností a šťastnou harmonií, s níž se pojí s okolní krajinou. Odborníky i laiky dodnes upoutává způsob, jakým budova dotváří siluetu 1012 metrů vysoké hory.
Hotel Ještěd patřil ještě v 90. letech státu. Okresní úřad v Liberci ho ale v roce 1993 prodal za 70 milionů korun akciové společnosti Jizera. Ta se brzy dostala do finančních problémů a v roce 1996 na ni soud prohlásil konkurz. Dluhy firmy tehdy dosahovaly téměř 690 milionů korun. Společně s Českými radiokomunikacemi se o koupi objektu ucházel i okresní úřad. Nemohl ale nabídnout více, než činila jeho odhadní cena - 61,7 milionu korun.
Hotel a vysílač pak koupily v roce 2000 České radiokomunikace, které věřitelům nabídly 85 milionů korun. Příchod silného investora byl pro vysílač, který doplatil na špatnou privatizaci, spásou. Firma do obnovy objektu investovala zhruba 20 milionů korun. Další investice ale budou třeba, mimo jiné je nutné vybudovat kanalizační přípojku, jinak by hotel nemohl zůstat v provozu.
Radiokomunikace letos v dubnu nabídly Ještěd nejen kraji, ale i městu Liberec. To však zájem nemělo. "My už bychom na to neměli, navíc Ještěd považujeme za nejvýraznější dominantu kraje," řekl tehdy ČTK liberecký primátor Jiří Kittner.
Pro kraj by podle hejtmanova náměstka Radima Ziky neměla být koupě vysílače tak velkou zátěží, na nezbytné investice chce získat peníze z evropských fondů. "Určitě máme větší šanci je získat než obecně prospěšná společnost nebo soukromá firma," řekl ČTK Zika. Podle odhadů potřebuje Ještěd investice za desítky milionů korun, mimo jiné na rekonstrukci interiéru, která by umožnila zápis na seznam památek UNESCO.


Zdroj: ČTK, Leona Vacková snm, 8. 7. 2008.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*