Novostavba laboratoří v univerzitní nemocnici v San Franciscu je pojata jako vlnící se horizontální těleso.
Architects: Rafael Viñoly Architects s SmithGroupJJR
Místo: San Francisco, Kalifornie, USA
Hlavní architekt: Rafael Viñoly
Stavební řešení: Sandisâ?¨ Cahd Browning
Statika (návrh): Nabih Youssef Associates Michael Gemmill
Statika (prováděcí projekt a realizace): Forell/Elsesser Engineers, Inc
Krajinářský architekt: Carducci & Associates, Inc
Projekt elektro: Cupertino Electric, Inc
Plocha: 6364 m2
Realizace: 2010
Foto: Bruce Damonte
Kalifornská univerzita v San Franciscu (UCSF) podala v roce 2005 výzvu na návrh nové laboratoře pro Institut regenerativní medicíny. Projekt byl po vstupních soutěžních pohovorech zadán kanceláři Rafael Viñoly Architects (RVA). Firma byla vybrána díky svým velkým zkušenostem s navrhováním laboratoří, četné předchozí spolupráci s univerzitou a díky důvěře badatelů, že právě tito architekti vysoce tvůrčím způsobem vyřeší zadání. RVA vypracovali projekt, v prováděcí fázi pak asistovali týmu DPR Construction / SmithGroup.
Bylo rozhodnuto, že nová budova má stát na prudkém svahu při úpatí Mount Sutro. klient předpokládal vertikální řešení, které by ale nevyhovovalo výzkumným potřebám ústavu. Vycházeli jsme z přesvědčení, že horizontální schéma je pro dispozice interiéru laboratoří nejlepší a nejvhodnější pro spolupráci při výzkumech, a navrhli jsme – navzdory tomu, co místo nabízelo – horizontální stavbu. Hlavní funkcí dlouhého půdorysu je kontinuální laboratoř, rozdělená do čtyř úrovní, z nichž každá klesá o půl patra, jak budova klesá zalesněným svahem hory. Každý z těchto čtyř segmentů má zelenou střechu a na konci je navýšen o klastr kanceláří. Díky příznivému klimatu obsluhují budovu vnější komunikace – rampy a schody, které propojují úrovně. S ostatními budovami nemocnice jsou laboratoře spojeny lávkou pro pěší. Konstrukci budovy podpírají šikmé ocelové konzoly na betonových pilotách. Tím se minimalizovaly výkopové práce a mohla být zahrnuta základní opatření k absorpci seismických otřesů.
Uvnitř budovy jsou přechody mezi jednotlivými úrovněmi laboratoří navrženy jako centra aktivity. Oddechové místnosti a schody v těchto meziprostorech zvyšují možnosti pro interakci a interiérové prosklení zvětšuje vizuální propojení mezi dolními laboratořemi a horními kancelářemi. Spolupráce je podporována také tím, že laboratoře mají otevřený půdorys s flexibilním systémem pro práci na právě řešených případech. Tento systém umožňuje rychlou rekonfiguraci výzkumného programu. V druhé a třetí řadě paralelní řadě jsou přístrojová vybavení, sklady a technické místnosti. Vlastní laboratorní pracoviště mají pásové jižní okno, které vpouští dovnitř dostatek denního světla. Výhledy odtud vedou na eukalypty svahu Mt. Sutro.
Ve shodě s univerzitní politikou je projekt navržen tak, aby splňoval kritéria certifikátu LEED Silver a Labs21. Významně tomu napomáhá zelená střecha navržená jako bylinná zahrada.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!
Když můžou být smaltované vany naprostá topka - odolné, trvanlivé, snadno se udržují a ještě k tomu skvěle vypadají, tak…