Nový zákon má některé složité a nepřesné formulace, navíc uvádí několik metod výpočtu daňově neuznatelných nákladů, které vedou k různým výsledkům.
Ministerstvo financí připravuje novelu zákona o dani z příjmu. Kromě jiných úprav má vyřešit také údajně nepřehledný způsob výpočtu daňově neuznatelných nákladů. Na konferenci časopisu Stavební fórum (21.2.2008) věnované daním a financím v oblasti nemovitostí to řekla Drahomíra Martincová z ministerstva financí. Tuto část zákona na konferenci kritizovali odborníci na realitní trh. Například developeři při financování výstavby v rámci vlastní skupiny mají nyní větší problémy s odpočtem těchto nákladů z daní.
Většina developerů totiž financuje projekty právě v rámci skupiny, a to většinou z výnosů dřívějších projektů, méně již prostřednictvím bankovních úvěrů. Nový zákon o dani z příjmů však omezuje možnost odpočtu daňově uznatelných nákladů jak z vlastního financování v rámci skupiny, tak od takzvaných nespojených osob, tedy například bank, vysvětlil Jan Daněk ze společnosti Delloite.
Nový zákon má kromě toho některé složité a nepřesné formulace, navíc uvádí několik metod výpočtu daňově neuznatelných nákladů, které vedou k různým výsledkům, uvedl Radek Halíček ze společnosti KPMG ČR. „Pohled na nová pravidla financování se na trhu s nemovitostmi rozdělil na dvě skupiny. Jedna ho vnímá jako tragédii a druhá jako supertragédii,“ dodal.
„Nebyl to tak úplně náš nápad, bylo to nadirigováno z těch nejvyšších míst,“ řekla Martincová. Developeři a realitní odborníci vidí jako další problém zákona složitější možnost započítávat úvěry od nespojených osob jako daňově uznatelné náklady. I to by však podle Martincové měla novela zákona řešit.
Mezi pozitiva daňových reforem zařadila Marie Konečná z KPMG snížení daně z příjmu, možnost skupinové registrace k platbě DPH například u kapitálově propojených firem nebo stropy pro pojištění zaměstnanců. Záporný efekt vidí odborníci především v případě omezení daňově uznatelných nákladů.
Další změny, které reforma veřejných financí přinesla, se týkají leasingu nemovitostí. A to v podobě zásadního prodloužení minimální doby trvání leasingové smlouvy z dřívějších osmi na současných 30 let.
Zdroj: Zpráva ČTK 21.2.2008
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…