Red Dot Design Award za design městských odpadkových košů

Praha získala prestižní ocenění Red Dot Design Award za design městských odpadkových košů. Jedná se o koše, které jsou součástí uceleného setu městského mobiliáře. Ten vznikl na popud města v roce 2017, kdy Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vyhlásil designovou soutěž. Ze setu lavičky, odpadkového koše a stojanu na kola, byly v kategorii produktový design oceněny konkrétně dva typy odpadkových košů – závěsný a volně stojící. Autory designu jsou Michal Froněk, Jan Němeček a Aleš Kachlík. Nejen oceněné koše, ale kompletní sety městského mobiliáře jsou již osazené například ve Stromovce, na Petříně nebo na Strossmayerově náměstí.

„Funkční a krásné město se skládá i z takových maličkostí, jako jsou odpadkové koše. Proto mě těší, že se nám v Praze daří umisťovat mobiliář, který je hodný i mezinárodního ocenění,“ říká pražský primátor, Zdeněk Hřib.

Oceněné odpadkové koše jsou součástí setu městského mobiliáře, který obsahuje ještě lavičku a stojan na kola. Zajímavostí je, že vnější plášť odpadkových košů je ze speciálního materiálu, tzv. tahokovu. Nehladký povrch autoři návrhu zvolili jako ochranu proti grafitti a výlepem plakátů. Koše jsou rozděleny na dva typy – závěsný a volně stojící. V budoucnu se typy odpadkových košů ještě rozšíří, v plánu je například recyklační odpadkový koš.

„Cílem je mít jeden univerzální městský mobiliář, který přispěje k ucelenějšímu a reprezentativnějšímu vzhledu Prahy. Ocenění, které dostaly odpadkové koše, beru jako utvrzení v tom, že jsme v péči o naše město vydali správnou cestou,“ vysvětluje Jan Chabr, radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů.

Popud, aby město mělo svůj vlastní městský mobiliář, vzešel z podrobného průzkumu současného stavu mobiliáře v Praze. Analýza poukázala na největší nedostatky vybavení pražských ulic: mobiliář je často zanedbaný, nevhodně umisťovaný a esteticky nekvalitní. Institucí, které mobiliář ve městě umísťují a spravují, je hned několik. Nemají však vyjasněné kompetence a obvykle se vzájemně nekoordinují. Na některých místech se tak o něj nestará nikdo, a jinde se zase zbytečně shlukuje: kupříkladu na I. P. Pavlova najdete rovnou 4 různé odpadkové koše hned vedle sebe. Právě nesourodost jednotlivých typů mobiliáře je závažný problém.

IPR proto v roce 2017 vyhlásil designovou soutěž, ve které zvítězil právě set s oceněnými odpadkovými koši. Od začátku loňského roku mobiliář funguje již na několika místech.

„Lavičky, koše a stojany na kola už jsou osazeny ve Stromovce, na Petříně, na Strossmayerově náměstí nebo v okolí nedávno zrekonstruovaného Národního muzea,“ uzavírá Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Red Dot Design Award
Ocenění Red Dot Design Award získávají designéři již od roku 1995. Ocenění se zaměřuje zejména na produktový a komunikační design. Red Dot Design ocenění uděluje designové centrum v německém Essenu.

tisková zpráva

Související články:
Praha má nový design zastávek MHD  3.12.2018
Praha hledá nový design zastávek a zábradlí  12.3.2018
Praha má novou lavičku, koš a stojan na kolo  27.10.2017
Designérská soutěž na městský mobiliář  12.10.2016
Praha v architektonické soutěži vybere jednotný vzhled laviček, košů a zastávek MHD  6.10.2015

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Je správné unifikovat mobiliář pro celou Prahu? Možná lépe řešit individuálně pro historické – novodobé části města. Bude mj.obrovská investice v situaci úvah o budoucích |chytrých| koších.
    Návrh lavičky v příloze nebere zřetel např. na sekání trávy. Jsou v Praze historické litinové lavičky s nadčasovým designem. Jejich repliky by mnohde byly vhodnější.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*