Rekonstrukce a nástavba secesního domu

Bytový dům se nachází v Praze na Vinohradech v blízkosti Riegerových sadů – severní fasádou je orientován do ulice, jižní fasádou do vnitrobloku. Zásadní pro nás bylo zachování jeho secesního charakteru. Hodnotné secesní prvky, jako velké dvoukřídlé vstupní a interiérové dveře, vysoké stropy, teracové schody s ornamenty, zábradlí schodiště, špaletová okna směrem do ulice včetně parapetního obkladu, velké parkety, ornamentální štuky, zábradlí lodžií jsme se snažili zachovat či nahradit replikami.
Fasádu do ulice jsme propojili s parterem, vznikly krajní vstupy do nových provozoven protažením otvorů na stejnou úroveň jako vstup do domu. Středové okno v nově vzniklém bistru bylo protaženo na úroveň podlahy provozovny. Ve střešní části směrem do ulice vznikla tři ateliérová prosklení nové půdní vestavby. Směrem do dvora došlo k výraznějším změnám. Do části půdy jsme navrhli hmotu průběžného vikýře střešní vestavby. Vikýř je celý prosklený s minimální tloušťkou profilů okenních otvorů. Při otevření se okno skryje do zděné kapsy, vzniká tak jakási vnitřní terasa. Výraz vikýře jsme sjednotili pomocí pevných a posuvných dřevěných roštů. Výtah jsme schovali do hmoty domu směrem do dvora, do prostoru bývalých spíží. Byla posunuta okna na podestách ve schodišťovém prostoru tak, aby byla možnost výstupu z výtahu na mezipodestách. Krajní okna na obou stranách fasády jsou protažena na úroveň podlahy, středové okno do obývacích částí zvětšeno. Před okna a na nově vzniklé balkóny byl použit sjednocující prvek zábradlí, které je v designu původních zábradlí lodžií.
Zahrada byla dorovnána až k domu zrušením zapuštěného dvorku. Mezi výstupem z domu a zahradou vznikl zářez se schody, pozemek ohraničuje plot z betonových cihel. Propojení přízemí domu s nebytovými prostory a zahrady je řešeno pomocí terasy. Zahrada slouží obyvatelům domu a také jako venkovní zahrádka pro bistro.

Jednotlivé byty a nebytové jednotky byly dispozičně komplikované, mnohokrát v průběhu let také různě měněné a zanesené. Nová dispozice přízemní části je rozdělena vstupem a schodištěm na dvě provozovny, zamýšlené jako bistro a zmrzlinářství. Ve čtyřech patrech jsme navrhli jednotnou dispozici se dvěma podobně velkými byty: jeden z nich má obytnou část do ulice, druhý do dvora. Do bytu orientovaného obývací částí do ulice se vstupuje přes velkou vstupní halu, která je propojena vysokými dveřmi do hlavního obytného prostoru s kastlovými okny a arkýřem. Ze vstupní haly je přístupná také šatna, koupelna a velká ložnice, orientovaná do dvora. Do bytu orientovaného obývací částí do zahrady vstupujeme halou, která je oddělena od obytného prostoru vestavnou šatní skříní. Obytný prostor je rozdělen na kuchyň, jídelní část a obytnou část. Z obytné místnosti vede chodba, ze které je napojení do šatny, koupelny a do velké ložnice s kastlovými okny, která je orientována do ulice.
V půdní vestavbě v posledním patře je velký byt s proskleným průběžným vikýřem do dvora a šikmou střechou do ulice. Do bytu se vchází vstupní halou, z níž jsou vstupy do velkého obytného prostoru, šatny, koupelny, ložnice směrem do ulice a pracovny směrem do dvora. Obytný prostor je orientován do dvora a má velká okna s tenkými rámy.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal


Autor: JRA   Jaroušek Rochová architekti – Ing. arch. Radek Jaroušek, Ing. arch. Magdalena Rochová; spolupráce Ing. Tomáš Hrubeš, Ing. Radek Brandejs, Techorg s.r.o., Klára Jeníková, Marek Unger
Návrh zahrady: Atelier Partero
Užitná plocha: 1307 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*