Rekonstrukce a oprava statku

Adresa: Nová Ves u Protivína
Investor: RAMICO spol. s r.o.
Uživatel: sdružení Akhal-Teke.cz
Architekt: Jan Karásek, Tomáš Novotný, Tomáš Zmek
Projektant: Michaela Vacková
Statika: Josef Zeman, Michal Rybáček
Zdravotechnika: Josef Hoidekr, Věra Tomášová
Elektroinstalace: Ivan Hovorka
Ústřední topení: Martin Beneš
Požární zpráva: Michaela Vacková
Inženýrská činnost: Alena Fikejzová
Technický dozor investora: Jiří Kresl
Dodavatel: Lesostavby Třeboň
Dodavatel technologie stájí: Dimex s. r. o.
Stavbyvedoucí: Zdeněk Zvěřina
Projekt: prosinec 2001
Realizace: září 2002
Plocha stavebního pozemku: 2122 m2
Zastavěná plocha: 1294 m2
Zpevněná plocha: 823 m2
Celkový obestavěný prostor: 3 975 m3

STAVEBNÍ NÁKLADY
Pozemek, ter.úpravy: 1 000 000 Kč
Úprava a napojení sítí: 200 000 Kč
Stavba objektu HSV: 2 500 000 Kč
PSV: 3 400 000 Kč
Technická zařízení: 300 000 Kč
Venkovní úpravy-oplocení: 600 000 Kč
Celkové náklady vč. DPH: 8 000 000 Kč
Náklady/m2 užitné plochy: 5700 Kč
Náklady/m3 obest. prostory: 1860 Kč

DOPLŇKOVÉ ÚDAJE
Energetická náročnost objektu: 1790 kWh/m2/rok

ZADÁNÍ
Bývalá zemědělská usedlost je umístěna uprostřed obce Nová Ves u Protivína. Cílem rekonstrukce bylo zabezpečit důstojné podmínky pro rozvoj chovu Achaltekinského plnokrevníka, které zde nyní již provozuje občanské sdružení Akhal-Teke.cz. Stávající areál má pro chov Achaltekinských koní všechny předpoklady. Způsob využití jednotlivých prostor se v podstatě nezměnil. Zachován zůstal jak stávající byt, tak i všechny hospodářské budovy a stodola. Bylo třeba zásadně řešit likvidaci splaškových vod a zprovoznit stávající zdroj vody tak, aby odpovídal příslušným hygienickým normám a předpisům. Dále bylo třeba dobudovat nové hnojiště s hnojnou jímkou v přilehlém prostoru za stodolou a řešit oplocení cca 35 ha pastvin.
Ostatní navržené stavební úpravy zajišťovaly vytvoření nezbytného provozního zázemí pro zaměstnance a členy sdružení. Jednalo se o zprovoznění společenské místnosti, vybudování provozních prostor (kanceláře, šatny a hygienického zázemí zaměstnanců), zajištění vytápění obytných a provozních částí areálu.
Vzhledem k velmi omezeným finančním možnostem uživatele (občanské sdružení — nezisková organizace) bylo nutno hledat investora, který by tuto prospěšnou a humánní akci alespoň v počátku financoval. Tohoto nelehkého úkolu se ujala firma RAMICO spol. s r. o. z Břeclavi a vložila do opravy nemalé finanční prostředky. Snaha autorů neznehodnotit původní ráz usedlosti vedla k obnově původních stavebních prvků objektu. Často se tak jednalo o náročnou atypickou řemeslnou výrobu. Díky pochopení všech firem zúčastněných na rekonstrukci, se podařilo zrealizovat celou rekonstrukci za přijatelnou cenu.

POPIS STAVBY
Stávající soubor staveb bývalého statku má klasické uspořádání zemědělské usedlosti. Objekty jsou seskupeny do tvaru lichoběžníku, s vnitřním hospodářským dvorem. Přední objekt (směrem do vesnické návsi) je obytná patrová budova. Boční trakty tvoří hospodářské budovy stájí, chlévů a přístřešků. Celý areál je v zadní části uzavřen stodolou, za kterou pokračuje zahrada.
Vjezd do areálu je z návsi průjezdem v obytném domě. Další vjezdy do dvora jsou přes průjezdnou stodolu, a to jak přímo ze silnice, tak ze zahrady. Z hlediska orientace ke světovým stranám je dvůr orientován svou podélnou osou sever — jih. Z hlediska architektonického výrazu byl nejhodnotnější obytný objekt. Jedná se o jednopatrovou stavbu se sedlovou střechou a fasádou, která je v průčelí zdobena prvky z režného zdiva (římsy, šambrány a pilastry). Vstup do objektu je středem a je tvořen původními dřevěnými dvoukřídlovými vraty se zdobenými výplněmi.
Celá rekonstrukce areálu byla zpracována se snahou po citlivém obnovení původní zemědělské usedlosti při respektování souvisejících předpisů a norem a s přihlédnutím k současnému standardu bydlení a provozu těchto zařízení. Všechny architektonické detaily fasády hlavního objektu (včetně výplní otvorů) byly při rekonstrukci zachovány a odborně opraveny. Dvorní fasády hospodářských budov jsou jednoduché, bez výraznějších ozdob. Zvláštností jsou kamenná ostění (žulová) u většiny oken a dveří, která byla při rekonstrukci zachována.
Zachovány zůstaly po repasi všechny původní výplně otvorů uvnitř objektů i do dvora (dveře vnitřní, vnější, vrata).

KONSTRUKCE
Konstrukční systém obytného objektu je tvořen nosnými obvodovými zdmi a klenbovými stropy. Obvodové zdi jsou ze smíšeného zdiva a tvoří konstrukční i dispoziční dvoutrakt, s podélnou nosnou zdí, v které jsou dva komínové průduchy. Tato střední zeď končí v úrovni podlahy 1.patra, prostor sýpky už je dispozičně i konstrukčně jako jednotrakt. Stropní konstrukce jsou klenbové. Nad suterénem jsou klasické valené klenby, nad přízemím a 1.patrem jsou klenby uložené do ocelových nosníků.
Dvorní trakty hospodářských budov jsou nepodsklepené přízemní objekty se sedlovou střechou. Konstrukčně i dispozičně se jedná o jednotrakt. Stropní konstrukce pravého dvorního traktu jsou částečně klenebné do ocelových nosníků, zbytek tvoří trámové neomítané stropy. V levém dvorním traktu jsou stropy dřevěné trámové a v některých prostorách nejsou vůbec — prostor je otevřen do krovu. Stodola má obvodové cihelné zdivo. Dispozičně není prostor stodoly členěn, nad nosným obvodovým zdivem je nasazena soustava dřevěného krovu bez oddělení půdního prostoru.
Všechny základní nosné konstrukce zůstaly zachovány, bylo třeba provést sanaci některých trámových stropů v pravém dvorním traktu (společenská místnost). Nově vyzděny byly příčky, vymezující navrženou dispozici. Nově byly provedeny úpravy vnitřních i vnějších povrchů. Klasické dvouvrstvé štukové omítky na vápenné bázi, doplněné v hospodářských budovách částečně režným cihelným nebo kamenným zdivem se zatřeným povrchem. Výplně otvorů byly zachovány po provedených repasích většinou původní, pokud je nebylo možno opravit, byly provedeny jejich repliky. To se týkalo jak dřevěných špaletových oken obytné části, tak subtilních ocelových oken ve stájích. Stejným způsobem byly řešeny i dveře a vrata v hospodářských budovách. Pro zajištění lepšího denního osvětlení zadní stáje v pravém traktu byly do vrat vsazeny jako výplně polykarbonátové desky. Zvláštní pozornost byla věnována vstupním vratům do průjezdu v obytném domě. Jedná se o význačný architektonický prvek se zdobenými výplněmi. Zachovány byly rovněž všechny žulové ostění kolem otvorů ve dvorních fasádách.
Dřevěné konstrukce krovů sedlových střech byly opraveny, prohlédnuta a opravena byla rovněž střešní tašková krytina. Nově bylo provedeny veškeré klempířské prvky a hromosvody.
Podlahy v obytné části byly položeny z dřevěných palubek, ve stájích byly provedeny betonové desky s dokonalou vodotěsnou izolací, aby neprosakovala močka do spodní vody (areál má vlastní studnu). Objekt byl nově napojen na elektrickou energii ze stávajícího vrchního vedení. Veškerá vnitřní elektroinstalace byla provedena nově. Motorová elektroinstalace byla řešena v souvislosti s technologií ČOV a vodního hospodářství.
Nově byla v areálu řešena kanalizace. Splašky byly svedeny přípojkou do nové čističky odpadních vod typu BIO CLEANER BC 15, odkud byla provedena gravitační kanalizace, napojená na stávající veřejné jednotné kanalizační stoky, která je v majetku obce. Stoka je vyústěna do potoka „Divišovka“. Zajištění vody pro areál bylo řešeno novou přípojkou vody napojenou na stávající studnu. Před zahájením prací bylo provedeno vyčištění studny, zkouška její vydatnosti a požadované rozbory vody. Vytápění areálu je zajištěno z nově vybudované kotelny v suterénu hlavní budovy. Zdrojem tepla byl navržen zplynovací kotel na dřevo s akumulačními zásobníky topné vody. Na kotel byly napojeny kombinované zásobníky TUV.
Vnitřní vybavení stájí bylo dodáno firmou DIMEX s. r. o. Jedná se o montované boxy z tradičních materiálů (kov, dřevo).
Náročnou etapou výstavby bylo oplocení pastvin, náležících k areálu. Jelikož se jednalo o poměrně rozlehlý pozemek, bylo zřejmé, že bude tato konstrukce vyžadovat značné finanční prostředky.
Nakonec byla nosná část oplocení provedena z použitých železničních pražců a vodorovné prvky z krajinek, takže se výrazně snížily celkové pořizovací náklady. Stejným způsobem je oplocena i cesta na pastviny, takže koně procházejí ze statku na louky uzavřeným koridorem.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*