Rekonstrukce biografu Český ráj v Jičíně

(ČTK) – Budova Biografu Český ráj v sedmnáctitisícovém Jičíně má po rozsáhlé rekonstrukci opět podobu jako ve 20. letech minulého století. Uvnitř je ovšem kino vybaveno moderní technikou, která jej řadí mezi nejmodernější biografy v Česku. Oprava kina trvala od loňského března a s náklady 39,7 milionu korun byla současnou největší investicí města. Šlo i o největší investici města do kulturního zařízení po roce 1989. Na oficiálním otevření kina dne 14. června 2018 to uvedli představitelé města. Veřejnosti se kino otevřelo v pátek 15. června projekcí českého filmu Hastrman.

Stavbaři při rekonstrukci přes 90 let staré budovy odstranili řadu necitlivých zásahů a přístaveb, které budovu narušily po druhé světové válce. Například zmizely přístavby bývalých šaten, sedlová nástavba střechy, zasklení čelních portálů budovy, vnitřní úpravy dřevěným obkladem a plechovými stropy. Kapacitu sálu projektant snížil z 310 na 155 sedadel. Promítací kabinu stavbaři přesunuli a foyer rozšířili i do patra, upravili také okolní veřejná prostranství.

Starosta Jan Malý (ANO) připomněl, že budova byla původně v roce 1923 otevřena jako divadlo. „Po válce se divadlo změnilo v kino, známé jako Kino Svět. Název Biograf Český ráj se vrátil až v roce 1994,“ uvedl starosta. Radnice počítá s tím, že biograf bude sloužit nejen k promítání, ale i k pořádání koncertů, diashow, přednášek, malého divadla či seminářů.

Po dobu rekonstrukce Jičínští o filmová představení nepřišli, promítání město přesunulo do kulturního domu v nedalekých Valdicích. Před opravou byl Biograf Český ráj nejnavštěvovanějším jednosálovým kinem v Královéhradeckém kraji s roční návštěvností přes 40.000 lidí.

Cena rekonstrukce kvůli neočekávaným stavebním úpravám z vzrostla z původních 34,9 milionu korun bez DPH asi o pět milionů korun. Termín dokončení se posunul zhruba o měsíc. Město proti původnímu záměru dalo například opravit i sociální zařízení v prvním nadzemním podlaží, pořídilo novou konstrukci plátna a opon a pohodlnější křesla. Stavbu prodražily i úpravy dodávky audiovizuální techniky či změny v poplachových a zabezpečovacích systémech.
foto: www.facebook.com/biografjicin

Doplněno Stavbaweb:
Autorem projektu rekonstrukce je Projektový ateliér David z Liberce. Projekt rekonstrukce najdete na stránkách ateliéru ZDE.
Budova byla postavena roku 1923, původně jako divadlo, podle projektu pražské firmy Gröger, Hemerka a spol. Během 20. století byla stavba několikrát upravována a doplněna přístavbami, které zásadně změnily její vzhled, zejména pak monumentální arkádový vstup, i samotný interiér.
Projekt rekonstrukce spočívá především v očištění budovy od různorodých pozdějších úprav obnovením vstupního portálu, redukcí kapacity sálu ve prospěch zázemí pro návštěvníky a také v modernizaci audiovizuální techniky sálu.
autorská zpráva

Podrobné informace o přestavbě najdete i na stránkách Bia Český ráj ZDE, o historii budovy ZDE.Fotografie z rekonstrukce najdete ZDE.

Související články:
Rekonstrukce Biografu Český ráj  19.9.2016
Jičín chystá rekonstrukci 90 let starého kina  

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*