Rekonstrukce Denisových sadů a Studánky v Brně

Fotogalerie ke článku (4)

letecké foto 1995

letecké foto 1995

letecké foto 2004

letecké foto 2004

letecké foto 2004

letecké foto 2004

půdorys

půdorys
Celá fotogalerie (4)

Území
Popis rekonstrukce parku

Rekonstrukce Denisových sadů a Studánky v Brně
Místo:
Brno město, Denisovy sady a park Studánka,
Autoři: Petr Hrůša, Petr Pelčák, Zdeněk Sendler, Václav Babka
Spolupráce: David Mikulášek, Igor Bielik, Jan Sochor, Lenka Musilová a další
Autor sochy Morava: Miloš Chlupáč
Klient: Veřejná zeleň města Brna, p. o.
Generální dodavatel: DIS Brno a.s.
Projekt: 2000-2003
Realizace: I. etapa 2002-2003 , II. etapa 2004 - 2005
Fotografie: Zdeněk Sendler, Václav  Babka, Filip Šlapal a David Židlický


Území
Parky Denisovy sady a Studánka (dříve Františkov) se nacházejí na jižním okraji historického centra Brna ve svazích skalnatého ostrohu na úpatí hory Sv. Petra a zahrnují dnes řadu prostorů různorodých svojí historií, svým řešením i využíváním. Park je ohraničen na severu hradbami Petrova.

Popis rekonstrukce parku
K rozhodnutí vedoucímu o poslední rekonstrukci parku vedly, jak se domnívám, především hygienické a také bezpečnostní důvody. Pobyt v parku byl v posledních letech pro návštěvníky velmi rizikový a snad kromě rovinatého prostoru kolem obelisku téměř nebezpečný. Objekty a stavby zde umístěné byly v dezolátním stavu, rozpadaly se, od počátku problematická kavárna nefungovala. Chodníky a plochy byly erodovány vodou. Vše bylo uzavřeno v přestárlých porostech dřevin, především šeříků a náleto-vých druhů. Část nevhodně umístěných výsadeb jehličnanů izolovala Denisovy sady od města, od Husovy ulice a bránila výhledům z parku směrem k severu, jihu a západu. Některé objekty nanesené do parku v druhé půli 20. století byly stylově, historicky i jinak nevhodné. Cíle rekonstrukce byly tedy od počátku zřejmé, a to jak urbanisticky, architektonicky a výtvarně, tak následně také technicky a biologicky.
Hlavním záměrem rekonstrukce parku byla především historicky odůvodněná diference ploch, logické komunikační vazby, jasně pojmenované a přehledné jednotlivé prostory doplněné kultivovaným detai-lem, propustnost parku s vazbou na město a tak podobně.
Popis řešení se dá nejlépe charakterizovat vybranými citáty ze zprávy pana architekta Petra Hrůši zpracované pro účely zdůvodnění záměrů naší společné studie:
„â?¦historický průhled k obelisku (a tím i urbanistická osa ustavující brněnskou Okružní třídu) byl ob-noven i za cenu kácení většího množství nevhodných stromů. Došlo k začlenění soudobě komponovaných terasâ?¦.“,
„â?¦.v detailu bylo použito hutných materiálů. Výtvarně se uplatňuje nově vnesený spojující prvek promenáda - chodník z ušlechtilého betonu, traktovaný kamennými prvky s osvětlením. Tato výtvarná osa propojuje fakticky i alegoricky nejen významné směry, ale i významná místa, přičemž prochází původní kolonádou, vracejíc jí tak její funkci, a potvrzuje ustavení vyhlídkového místa kolem obelisku a jeho plató. Svahy a terasy Františkova jsou očišťovány od náletových křovin včetně keřů šeříků i stromů a jsou pokryty půdopokryvnou vegetací, zejména vinnou révou. Znovu se tak objeví dramatická terénní konfigurace kopce včetně skalních těles a zdůrazní se jeho původní tvarování včetně užití vinné révy, symbolu kulturního prostředí a jižní Moravyâ?¦.“ „â?¦dramatická terénní konfigurace se uplatňuje včetně „nahodilých“ živých kompozicí lidských figur, evokuje renesanční obrazové předlohy se symbolickým uplatněním konverzací ve světě „humanistického chrámu“â?¦“
„â?¦Úsilí o civilní a poetickou rekonstrukci 1. části parku bylo završeno instalací sochy od Miloše Chlupáče s názvem Morava, a to v místech nejtěžších a vítězných bojů obránců Brna s dobyvateli při obléhání města za třicetileté válkyâ?¦“ (Hrůša P., Rekonstrukce Denisových sadů a Studánky v Brně)

Dále je třeba zmínit, že součástí rekonstrukce Denisových sadů byla také oprava jednotlivých historických staveb v parku a obnova jejich funkcí a také obnova propojení parku s centrem města. Významné je nové architektonické řešené návaznosti parku na ulici Bašty velkorysým vodním schodištěm a nástupem z východní strany.
Za zmínku stojí také technologicky moderní řešení zeleně v parku. V kompozici je využita hodnotná stávající zeleň, ta je doplněna o nové prvky především v klasických dispozicích. Navržené řešení zeleně přispívá k všestrannému užívání parku a jeho rekreačně společenskému provozu. Zvolená technologie náhledné údržby vegetace umožňuje velmi intenzivní provoz v parku, který během letních měsíců trvá i 24 hodin denně.
Část parku Studánka na západní straně, odříznutá dnes ulicí Husovou, na obnovu doposud čeká.

Václav Babka
V Brně 24.6.08

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*