Rekonstrukce měšťanského domu v Jaroměři

Jaroměřské náměstí Československé armády se nachází v meandru řeky Labe. Jeho domy jsou natřeny příjemně pastelovými odstíny a poetiku místa dotváří historické podloubí. Na náměstí vyniká budova původně renesanční radnice a mariánský sloup, jehož spolutvůrcem byl sochař Matyáš Bernard Braun. V roce 2014 vznikl projekt na revitalizaci historického jádra města Jaroměř, zahrnující zejména obnovu parteru náměstí ČSA. Pro rozsáhlý investiční záměr se hledá vhodný způsob financování. Historickému náměstí v Jaroměři ale zatím prospěla postupná rekonstrukce barokních a renesančních průčelí domů.

Jedním z objektů, který prošel radikální rekonstrukcí včetně změny vnitřních propozic, byl dům čp. 40 známý pod názvem Na Pekelci. Majitel pan Jiří Malík z Veltrus  zajistil objektu v průběhu let 2011 – 2012 zdařilou rekonstrukci. Přestavbu projektoval Jiří Kasnar z projekční kanceláře Atrium ze Dvora Králové nad Labem. Toto studio se může chlubit bohatými zkušenostmi s projektováním bytových a rekreačních objektů v královehradeckém kraji. Na českém trhu působí od roku 1990 a seznam jeho referencí čítá i mnoho památkově chráněných budov či lidových, roubených staveb.

Dům na náměstí v Jaroměři se zařadil mezi komplikovanější projekty: šlo o rozsáhlý objekt o více podlažích, s komplikovaným, nepravidelným půdorysem a navíc také pod památkovou ochranou. V přízemí a prvním suterénu se původně nacházely obchody, ve druhém suterénu kotelna na uhlí a v patře dva byty. Zcela bez využití zůstávaly léta půdní prostory. Soukromý investor hledal pro historický objekt polyfunkční využití: místo zde měly nalézt lékařské ordinace, obchodní prostory, kancelář i menší bytové jednotky. Záměr investora předpokládal kompletní změnu vnitřních dispozic, která se neobešla bez adekvátních statických opatření.

V přízemí (1. NP) byl navržen obchod a dvě lékařské ordinace, v prvním suterénu obchod a dvě kanceláře se sklady, ve druhém suterénu ústřední plynová kotelna se zásobníkem teplé vody a občerstvení se samostatným vstupem z venkovního prostoru. Všechny jmenované prostory získaly sociální zázemí i pro invalidy, úklid apod. dle hygienických požadavků. V patře (2. NP) a v půdním prostoru vzniklo šest bytových jednotek s vlastním sociálním zařízením. Objekt dostal novou přípojku pro elektro, plyn a kanalizaci.

Památkově chráněný dům ze smíšeného zdiva, s klenbami a dřevěnými stropy se nacházel ve skalnatém svahu. Objekt byl před rekonstrukcí ve velmi špatném stavu a de facto neobyvatelný. Jako velká výhoda se však ukázaly relativně suché sklepy. Izolace podlah se provedla svařovanými lepenkami a kombinací větracích kanálků podél nosných zdí a drenážemi. Rekonstrukce vnitřních dispozic zahrnovala výměnu dřevěných stropů za železobetonové, kompletní výměnu podlah, vnitřních a vnějších omítek a oken.

Dům na náměstí v Jaroměři samozřejmě získal i novou fasádu – po konzultaci s památkáři byl vybrán druh a odstín omítky Weber (Terranova). Velmi komplikovaná jednání s památkáři nastala v souvislosti s rekonstrukcí střechy. Původní stav byl dezolátní – konstrukce krovu byla napadena dřevokazným hmyzem a hnilobou po zatékání. Projektantům z Atria se nakonec podařilo prosadit výměnu kompletně celé střechy včetně krovů. Na ploše 380 m2 byla použita keramická, pálená krytina Opál od výrobce Bramac.

Původně neobyvatelný půdní prostor byl po náročné výměně střechy přestavěn na tři nové bytové jednotky s vlastním příslušenstvím. Světelný komfort dodaly bytům v obytném podkroví i dva zcela nové vikýře ve střeše s výhledem do náměstí. Ačkoliv původní střešní konstrukce barokního objektu žádné vikýře nenesla, působí na střeše velmi autenticky a tradičně. A stejně tak je tomu u zvoleného typu střešní krytiny. Mimochodem, pokládka bobrovek nebyla vůbec jednoduchá: střecha objektu s atypickým půdorysem měla různé sklony a dokonce i hlavní hřeben byl výškově rozdílný.

 „Typ a barva krytiny byly vybírány ve spolupráci s památkáři, to bylo rozhodující. Bramac jsme navrhli, protože kvalita jeho tašek je vysoká a široká nabídka tvarovek dokáže vyřešit každý, byť i komplikovaný detail střechy. Skvěle ovšem zafungovala i technická podpora a servis výrobce od výběru krytiny a konzultací s oblastní manažerkou, až po dodávku materiálu na stavbu. V oblasti betonové a keramické skládané krytiny máme s firmou Bramac nejlepší zkušenosti ve všech směrech, proto jsme se při této náročné střeše pro spolupráci rozhodli,“ vysvětluje projektant Kasnar. Bramac dokonce nabízí proškolování pokrývačů na pokládku bobrovky u složitých střech, střech oblých tvarů a střech s komplikovanými vikýři.

Za zdařilou rekonstrukcí měšťanského domu čp. 40 na náměstí v Jaroměři stojí realizační firma Stavební společnost s.r.o. Hostinné s velice vstřícným, citlivým a zodpovědným přístupem. Výsledek je důkazem, že zde zafungoval dialog mezi tvůrci rekonstrukce a památkáři. Budova získala nové, polyfunkční využití včetně půdní vestavby.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*