Přestavba se uskutečnila podle návrhů z dílny architektů Lukáše Velíška, Jakuba Havla, Jana Oppelta a Architektonického ateliéru Aleš.
Investor: Město Prachatice
Autor: Lukáš Velíšek , Jakub Havel, Jan Oppelt
GP: Architektonický atelier Aleš, s. r. o.
Dodavatel: Metrostav a.s.
Projekt: 2006-09
Realizace: 2009-10
Nominace na titul – Stavba roku 2010
Autorská zpráva:
Městské divadlo v Prachaticích je součástí kompaktního bloku veřejných budov navazujících na renesanční radnici. Podstata budovy pochází z osmdesátých let 19. století; obdobné divadlo se v původní podobě zachovalo v Třeboni. Stav před rekonstrukcí pocházel ze sedmdesátých let (projekt SÚRPMO). Návrh respektoval celkový objem – dispozice, interiér a technické vybavení byly zcela obměněny. Menší zásahy ve fasádách se týkají hlavního vstupu, podia ve dvoře, průčelí jeviště do Horní ulice a vstupu do KISu. Hlavním cílem úprav, po vyřešení utilitárních požadavků (bezbariérového provozu, důstojných WC, klimatizace apod.), bylo otevření diváckých prostorů do okolního parteru, kavárny směrem do Velkého náměstí, pódia směrem do dvora. V hledišti s kapacitou 210 diváků byly v tradičním duchu obnoveny postranní balkóny. Kontrastní barevnost a materiálové řešení, bílá a světle šedá, černá a tmavá dýha, je doplněna modrou, čalouněním a slavnostním osvětlením. Velká péče věnována akustice, sálu i kavárny.
V Prachaticích modernizovali divadlo za 60 milionů korun
Prachatice 17. září (ČTK) – Městské divadlo a informační centrum v Prachaticích mají nové interiéry za 60 milionů korun. Město na modernizaci získalo 40 milionů z Regionálního operačního programu EU. Změnila se za ně dispozice a vybavení divadla, zlepšil se technický standard pro diváky, účinkující i personál. Budova je teď bezbariérová, příjemná je kontrastní barevnost interiérů a materiálové řešení, řekl ČTK poslanec a starosta Jan Bauer (ODS).
Jako první si kvality nového jeviště vyzkoušeli místní divadelníci ze Šumavského ochotnického spolku. Pro diváky nastudovali hru bratří Čapků Lásky hry osudné.
"Snažili jsme se vyjít vstříc kulturní veřejnosti. Zázemí herců a diváků nebylo příliš důstojné. Projekt jsme začali připravovat před mnoha lety. Je to v podstatě jediná akce, na kterou jsme získali peníze z ROP," konstatoval starosta. Projekt muselo město předfinancovat z úvěru, evropské peníze ještě nedorazily. Dílo autoři přihlásili do soutěže o titul Stavba roku.
Městské divadlo je součástí bloku veřejných budov na náměstí navazujícího na honosnou renesanční radnici v městské památkové rezervaci. Jeho nynější vzhled pochází z konce 19. století. Fasád se týkaly jen menší zásahy, ale dispozice, interiér a technické vybavení byly zcela změněny.
Divadelní sál je po rekonstrukci vybaven speciálními akustickými obklady stěn a stropů, které plní nejen funkční roli, ale také estetickou. Podlahy jsou opatřeny velkoformátovými dlažbami. Součástí rekonstrukce byla rekonstrukce veškerých sítí a úpravy střešního a obvodového pláště.
V hledišti byly obnoveny postranní balkony a jeho kapacita se zvýšila ze 199 na 210 míst. Interiéry jsou v odstínech bílé, černé a modré a mají slavnostní osvětlení. Součástí rekonstrukce byla i budova informačního střediska. Veřejnost má k dispozici kavárnu, galerii i menší společenské sály.
O výstavbě divadelní scény bylo v Prachaticích rozhodnuto v prosinci 1876. Město tehdy darovalo potřebné dříví a měšťané přispěli dobrovolnými dary na pořízení jeviště a kulis. V roce 1881 byla podniknuta přestavba domů číslo 2 a 3 a v zadní části bloku bylo umístěno divadlo. Poslední jeho rekonstrukce byla provedena v letech 1974 až 1980. Současná modernizace začala loni v květnu.
Architektonický atelier Aleš, s. r. o.
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…