Rekonstrukce náměstí J. A. Alise v Příbrami

(ČTK) – Lidé v Příbrami se mohou vyjádřit k nové podobě náměstí J. A. Alise na Březových Horách. Náměstí čeká rekonstrukce, kvůli níž radnice poprvé v historii vyhlásí architektonickou soutěž. Předcházet jí bude dotazníkový průzkum mezi veřejností, informovala ČTK mluvčí města Eva Švehlová.

Anketa by měla napovědět, jakým směrem se má rekonstrukce ubírat. Připravila ji společnost Agora CE, která byla pověřena přípravami architektonické soutěže. Dotazník je možné vyplnit do 7. července na webových stránkách www.rekonstrukce-alis.pribram.eu, kde budou i průběžně aktualizovány informace o architektonické soutěži. Tištěná forma dotazníků je k dispozici v pokladně Hornického muzea Příbram, březohorské pobočce Knihovny Jana Drdy, Březohorské pekárně a na čerpací stanici Nord. Sběr tištěných dotazníků je plánován do 30. června.

Na webových stránkách soutěže je také možné vytvořit takzvanou pocitovou mapu, která napoví, jak lidé náměstí vnímají v širším území Březových Hor. „Ve dnech od 21. do 23. června vždy od 10:00 do 18:00 najdete navíc přímo na náměstí stánek s pocitovou mapou a tazatele, kteří se zájemci dotazník vyplní osobně,“ uvedl Vojtěch Černý z Agory CE.

Vyhlášení architektonické soutěže navrhli místní lidé, radnice s tím souhlasila. Podle uskupení A-tým, které sdružuje zejména architekty spjaté s Příbramí, je vyhlášení veřejné architektonické soutěže nejvhodnější variantou, z níž mohou vzejít různorodé návrhy a ohromné množství invence. Podle členky A-týmu Markéty Škodové, která zároveň zasedá v osadním výboru Březové Hory, si náměstí J. A. Alise zaslouží velkou pozornost nejen kvůli lidem, kteří tu bydlí, ale i kvůli desetitisícům turistů, kteří tudy každoročně projdou při návštěvě Hornického muzea.

Místostarosta Martin Buršík (ANO) uvedl, že architektonická soutěž řeší nejen opravu povrchů a výměnu sítí pod nimi, ale zabývá se také řešením veřejného prostranství a celkového vzhledu náměstí v návaznosti na další dvě domény tohoto prostoru, kterými jsou kostel svatého Vojtěcha a přidružené náměstí Hynka Kličky.

Doplněno Stavbaweb:
Dotazování a pocitové mapy proběhnou během června, v září 2020 proběhne veřejná diskuze nad zadáním soutěže. Samotná soutěž by měla být vyhlášena koncem roku 2020. Výsledky soutěže by měly být známy 1. polovině roku 2020.

Markéta Škodová, Michal Profant: Budoucí podoba nám. J. A. Alise si zaslouží architektonickou studii

Související články:
Příbram plánuje úpravy náměstí J. A. Alise na Březových Horách  21.1.2020

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*